2024. március 14., 11:47

Kockázatos játék a NATO-ellenes retorika, a brexitet idézi - véli a politológus

Az utóbbi időben egyre több politikus emlegeti népszerűsége növelése érdekében a NATO-ból való kilépés gondolatát, de azért hozzáteszi, hogy nem híve a távozásnak – mutatott rá Juraj Marušiak, a Szlovák Tudományos Akadémia Politikatudományi Intézetének munkatársa Szlovákia NATO-csatlakozásának 20. évfordulója kapcsán.

Nato
Fotó: pixabay.com

Ugyanolyan kockázatos játéknak tartja ezt, mint amikor az EU-ellenes hangulatokat meglovagolna a brexit gondolatával kezdtek játszadozni a brit konzervatívok. Végül a népszavazás eredménye őket is meglepte, és politikai válságba döntötte az Egyesült Királyságot.

Marušiak emlékeztetett, hogy

Szlovákiában a NATO-csatlakozás támogatottsága a 20 évvel ezelőtti belépéskor is alacsonyabb volt, mint a visegrádi országokban.

Most viszont a támogatottságban közvetlen szerepet játszik a háborútól való félelem is, bár Oroszország nem NATO-tagállamra támadt rá a közvetlen szomszédunkban.

A jelenlegi hangulat a gazdasági és szociális helyzettel való általános elégedetlenséget is tükrözi, emellett hatással van rá a 2020 és 2023 közötti kormányokkal való elégedetlenség, amelyek bár nyugati elkötelezettségüket hangoztatták, de a tagjai alkalmatlansága vagy arroganciája miatt magukra haragították a lakosság nagy részét. Mindezek eredménye a NATO-ból való kilépés emlegetése

– nyilatkozta Marušiak a TASR-nek.

Robert Klobucký, a Szlovák Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének munkatársa rendkívül érdekesnek tartja, hogy a NATO-tagság támogatása a szlovákiai lakosság körében nagyjából egyforma volt az Ukrajna elleni háború megindítása előtt, illetve 20 éve, közvetlenül a belépés után.

Érvényes, hogy semmit sem változott 2004-hez képest a NATO-tagságot elutasítók és helyeslők táborának összetétele. A támogatók magasabb végzettségűek, a fiatalabb generációkhoz tartoznak, az ellenzők zöme alacsonyabb végzettségű, és idősebb

– tette hozzá a TASR-nek.

Arra is rámutatott, hogy

az intézetük 2023-as decemberi felmérése szerint két kivétellel minden jelenlegi parlamenti párt táborában többségben vannak a NATO-tagság támogatói, és ez érvényes azokra az emberekre is, akik nem mentek el szavazni.

Viszont a két nagy kivétel a Smer-SD és az SNS választótábora, melynek többsége kilépne a szövetségből. „2004-ben hasonló volt a helyzet, a Smer és az SNS szavazóin kívül a HZDS és a KSS választóinak többsége ellenezte a tagságot” – tette hozzá.

Klobucký azt is elmondta, az Ukrajna elleni orosz támadás a NATO-párti tábort erősítette Szlovákiában, és a szövetségből való kilépést a legtöbben Szerbia 1999-es bombázása idején támogatták.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.