2022. március 30., 08:46

Ki fizeti meg a kárt, ha ukrán kocsival történt balesete?

Egyre több ukrajnaival találkozhatunk az útjainkon is, akik az orosz-ukrán háború elől menekültek hozzánk, és akiket sokféleképpen segíthetünk. De mit tehetünk, ha egy ukrán illetékességű gépkocsival ütköztünk vagy váltunk baleset részeseivé? És mit, ha annak nincs biztosítása?

baleset
Illusztráció
Fotó: TASR

Az Ukrajnából hozzánk érkezett menekülteket úgy is segítjük, hogy az ukrán járművezetőknek nem kell autópálya-díjat fizetniük. Hasonlóképpen, ahogy mentesülnek az úthasználati díj fizetése alól az Ukrajnába humanitárius segélyt szállító gépkocsik is.

Megtörténhet azonban, hogy az ukrán gépkocsi-tulajdonosok nem biztosított járművel, korlátozott biztosítással vagy a szükséges dokumentumok nélkül érkeznek hozzánk, ahogy az is, hogy nem ismerik kellőképp a közúti szabályainkat vagy nincsenek megfelelő tapasztalataik, mert korábban ritkábban vezettek (úgynevezett: ünnepi sofőrök).

Ezek a körülmények növelhetik a balesetek kockázatát és kissé körülményesebbé tehetik azoknak a rendezését.

Milyen a jogi eljárás, hogyan ítélik meg a szlovák biztosítótársaságok azokat a helyzeteket, amikor egy ukrán és egy szlovákiai gépkocsivezető a közúti baleset alanyai? Az orosz-ukrán háború kitörése és a menekültválság beindulása óta az ilyen esetekre külön szabályok érvényesek.

Mit tehetünk, ha olyan közlekedési balesetet részeseivé váltunk, amelyben egy ukrán autó is érintett? Az olyan balesetet, amely egy külföldi állampolgárt vagy külföldi járművet is érint, a rendőrség vezetésénkek belső szabályzata alapján rendezik el.

A rendőrségnek minden esetben jelentést, illetve jegyzőkönyvet kell készítenie a balesetről. Ha a külföldi gépkocsi szenvedett kárt, a helyszínelő rendőr a külföldi gépkocsi vezetőjének igazolást ad a balesetről.

Abban az esetben, ha egy ukrán jármű volt a közlekedési baleset okozója, az elszenvedője pedig egy szlovákiai állampolgár, az utóbbi kártérítést igényelhet a Szlovák Biztosítók Hivatalán (SKP) keresztül, amely kapcsolatba lép az ukrán zöldkártya-irodával, és megbízza az ukrán biztosító kárrendező (likvidációs) képviselőjét a kárvallott követelésének kielégítésével.

Ezek után a lépések után kaphatja meg a károsult a kártérítését az ukrán biztosító szlovákiai partnerbiztosítójától. Ez utóbbi pedig a kifizetett kártérítést a károkozó ukrán biztosítójánál hajthatja be.

De fordulhatnak a kárvallottak közvetlenül az ukrajnai biztosítók nemzeti hivatalához is, hogy ellenőrizzék a károkozó biztosításának érvényességét, azután pedig az ukrán biztosító szlovákiai kárrendező képviselőjénél érvényesíthetik a kártérítési igényüket.

Mi történik azonban, ha az ukrán jármű nincs biztosítva?

Az SKP nyilvános ígérettel kötelezte magát, hogy a biztosítás nélküli ukrán járművek vezetői által okozott kárt az orosz-ukrán háború kitörésének napjától március 31-ig megtéríti a kárvallottaknak. Arról, hogy mi lesz ez után az időszak után, hogy meghosszabbítják-e a kártérítési időszakot, egyelőre nem döntöttek.

További rendelkezésig ezért az ukrán rendszámú, baleset részesévé vált, de érvényes zöldkártyával nem rendelkező személygépkocsi vezetőjének írásban kell bejelentenie a káreseményt a Szlovák Biztosítók Hivatalának honlapján található űrlap kitöltésével.

A kitöltött és aláírt nyomtatványt, továbbá a balesetről szóló jelentést és egyéb dokumentumokat, illetve ha készültek, a fényképeket is e-mailben vagy postán küldjék el az SKP címére. A károsult is ugyanezen módon igényelheti a kártérítését.

A kárrendezés módja attól függ, hogy az ukrán járműben esett-e kár, vagy hogy annak vezetője volt-e a kár okozója, és hogy be volt-e a kocsija biztosítva.

Ha a kár okozója szlovák illetékességű kocsi, a kártérítési eljárás szabványos módon zajlik.

Tehát ha biztosítással rendelkező szlovák állampolgár okozott kárt egy ukránnak, annak kártérítési követelését a szokásos módon, belföldi kárként kezeli a biztosító.

A kár bejelentése után a biztosító lehetővé teszi, hogy a kárvallott beszámítsa a javítás költségeit, és a felelősség bizonyítása után (a baleseti nyilvántartás vagy a rendőrségi jelentés alapján) kielégíti a kártérítési igényt.

Ha a károsult elszámolással való kárrendezés (likvidáció) mellett dönt, a biztosító a javításról szóló dokumentumok benyújtása nélkül állapítja meg a kifizetendő kártérítést.

Ha a sérült autót gépkocsijavító műhelyben javítják meg, a biztosító a javításról szóló számla (faktúra) alapján fizeti ki a jogosnak elismert költségeket - attól függően, hogy hogyan dönt a károsult: vagy neki, vagy a szerviznek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.