Kedden a nyári szünet után újra beülnek a padsorokba a parlamenti képviselők
A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának tagjai a nyári szünet után kedden (szeptember 10-én) térnek vissza a parlamenti padsorokba. A 19. ülés délután kezdődik, több mint 120 napirendi ponttal.
A törvényjavaslatok mellett a parlament várhatóan megvitatja Boris Susko igazságügyi miniszter és Martina Šimkovičová kulturális miniszter menesztésére irányuló ellenzéki indítványokat is.
A parlament foglalkozik majd a kormány azon javaslatával, amely bizonyos feltételek mellett egyszeri, ideiglenes stabilizációs juttatást vezetne be a rendőrök számára, valamint egy 5 000 eurós ideiglenes felvételi juttatást. A képviselők várhatóan rövidített eljárás keretében fogadják el a javaslatot.
A képviselők várhatóan a pénzügyminisztérium törvényjavaslataival is foglalkoznak majd. Véglegesen dönteniük kell a cukorral édesített üdítőitalok új adójáról, valamint a dohánytermékek jövedéki adójának kiterjesztéséről és emeléséről, illetve a kriptovalutákhoz kapcsolódó szolgáltatások jobb szabályozását célzó jogszabály-módosításról.
Ugyancsak első olvasatban vitatják meg a képviselők Dušan Keketi turisztikai és sportminiszter javaslatait. A turizmus támogatásáról szóló törvény módosítása a szlovákiai turizmus támogatásának eszközei közé egy új juttatást is beiktatna, míg a turizmus beruházási támogatásának jelenlegi szabályozását eltörölnék. A szlovákiai turizmus és infrastruktúrájának fenntarthatóságát a jövő évtől a turizmustámogatási alapról szóló új törvény alapján létrehozandó közalap fogja támogatni. Az alapnak évente legalább 20 millió euróval kell rendelkeznie.
A Smer-SD-nek van többek között egy képviselői javaslata, amely az ügyészek korengedményes nyugdíjazásának és öregségi nyugdíjának feltételeit szabályozza. Eszerint a legfőbb ügyész is jogosulttá válhatna rá négy évnyi hivatali idő után.
Az ellenzéki pártok számos módosító indítványt nyújtottak be a büntető törvénykönyvek módosítására. Az SaS, a PS és a Szlovákia Mozgalom a kártérítési összeghatárok, illetve a pénzbírságok felső határának és összegének módosítását szorgalmazza olyan bűncselekmények esetében, mint a vagyon elleni bűncselekmények.
Az SaS és a KDH olyan javaslatokat is benyújtott, amelyek módosítják az igazságügyi miniszter fellebbezési lehetőségével kapcsolatos feltételeket a jogerősen elítélt személy esetében.
Ugyancsak napirenden van több intézmény éves jelentése is, amelyet a Nemzeti Tanácsnak nyár előtt nem volt ideje megvitatni.