2023. március 7., 11:44

Ká-európai keringő: Egy szlovák cégen keresztül küldhettek fegyvereket szerb cégek Ukrajnába

Ahogy arról portálunk pár nappal ezelőtt beszámolt, bel- és külpolitikai botrány lett Szerbiában abból, hogy szerbiai fegyverek kerültek az ukrán hadsereghez. 

grad
Grad-rakétavető működés közben.
Fotó: TASR/AP

A Moszkvával hagyományosan remek kapcsolatokat ápoló szerb kormány nem győzte tagadni, hogy Szerbiából rakétákat szállíthattak az ukrán hadseregnek. Belgrád azzal érvelt, a kormány semmiféle szerepet nem játszott a tranzakcióban, semleges országként biztosan nem szállítottak fegyvert Ukrajnának. 

Már akkor kiderült, a fegyverek Szlovákián keresztül juthattak, juthatnak el Ukrajnába, s most úgy tűnik, meglett a fegyverszállítást lebonyolító szlovák vállalat is.

Az aktuality.sk írta meg, hogy a szlovák gazdasági miniszter közlése alapján

az Ukrajnának szánt GRAD-rakéták jelenleg is Szlovákiában vannak.

Február végén egy orosz portál, a Mash hozta a hírt, hogy több mint 3000 darab, Szerbiában gyártott szovjet típusú Grad-rakéta kerülhet(ett) Ukrajnába a szerb állami fegyverraktárakból. A portál dokumentumokat is bemutatott arról, milyen kerülőutakon keresztül jutottak el a rakéták (pontosabban egy részük) Ukrajnába. Szerbiából először Törökországba kerültek, majd onnan Szlovákiába, ahonnan egy részük, elvileg, továbbment Ukrajnába.

Az aktuality.sk időközben azt is kiderítette, hogy a szlovák VOP Nováky nevű kereskedelmi vállalat közvetítette a fegyvereket.

A cég illetékesei annyit közöltek az Aktuality-vel, hogy biztonsági okokból nem nyilatkozhatnak az Ukrajnába tartó szállítmányaikról. Ennek ellenére a portál bizonyította részvételüket a tranzakcióban, hiszen minden hasonló ügyletet regisztrálni kell a gazdasági tárca vonatkozó adatbázisaiban, a minisztérium pedig megerősítette az Aktuality értesüléseit.

Az említett társaság által behozott 800 darab rakéta a D2210/0092-es számú licensz alapján, az újraexport korlátozása nélkül lett behozva Törökországból. A rakéták jelenleg Szlovákiában vannak.

- írta közleményében a gazdasági tárca.

Szerbiában törvényt sérthettek

Nem is egyszerű átlátni, milyen utakon és cégeken keresztül jutottak ki Szerbiából a helyben gyártott rakéták. A szerb hatóságoknak leadott kiviteli igazolások alapján egy török állami vállalat volt a közvetlen partner, de a tranzakció kapcsolati hálója ennél sokkal bonyolultabb. Egy Washington által szankcionált balkáni fegyverkereskedő, Slobodan Tešić és egy gyanús amerikai fegyverkereskedő, Marc Morales is érintett. 

Lássuk röviden a folyamatot! Eredetileg 3500 rakétát adtak el a Sofag Company nevű vállalatnak, amely a már említett Tešić lányának tulajdonában áll. A Sofagtól a JNJ Company-hez került a szállítmány, amely ezt követően továbbadta a rakétákat a török Arca kereskedelmi vállalatnak. A török állam által kiadott igazolás szerint a fegyvereknek meg kellett volna állnia Törökországban, csakhogy nem így történt.

A rakéták Törökországból Szlovákiába kerültek.

A szlovák MSM Nováky ezt követően továbbpasszolta a rakétákat egy kanadai cégnek (Global Ordnance Trading Company), amely a már emlegetett Marc Morales tulajdonában áll. Ez a kanadai cég volt az, amely végül eladta a rakétákat az ukrán védelmi minisztériumnak.

Nagyon kiakadtak az oroszok

Nem csak bel-, külpolitikai botrány is lett a Balkánon keringő rakétákból. Oroszország tulajdonképpen a legfelső szinten foglalkozott a kérdéssel. Az orosz külügy szóvivője, Marija Zaharova közölte,

aggodalomra adnak okot a hírek, ezért Moszkva figyelemmel kíséri a fejleményeket, és magyarázatot követel Szerbiától.

A szerb kormány következetesen tagadta, hogy bármi közük lenne a rejtélyes tranzakciókhoz. Milos Vucevic védelmi miniszter arról beszélt, Szerbia egyik háborús félnek sem adott el "egyetlen lőszert, aknát, gránátot vagy puskát sem". Vucevic volt az első szerb kormánytag aki elismerte, az előfordulhatott, hogy magánvállalatok vásároltak fegyvereket a szerb államtól, amelyet aztán továbbértékesítettek. Ebben az esetben viszont, szólt a hivatalos álláspont, ez már nem a szerb kormány ügye, hanem a nemzetközi fegyverkereskedelemé. 

A BM–21 Grad egy 122 mm-es rakéta-sorozatvető rendszer, melyet a Szovjetunió az 1960-as évek elején fejlesztett ki. A BM-21-es rendszert a második világháborúban széleskörűen alkalmazott "Katyusák" leváltására fejlesztették ki. A rakétavetők ma is több mint 50 országban állnak hadrendben.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.