2021. április 8., 07:49

Jobb kormányfő lesz-e Heger, mint Matovič?

Régi-új kormánya van Szlovákiának: a hetekig húzódó kormányválság lezárásaként helyet cserélt Igor Matovič és Eduard Heger. Meddig tart vajon a koalíciós béke, s egyáltalán mit várhatunk a Heger-kabinettől?

Fotó: TASR

Múlt csütörtökön Zuzana Čaputová államfő kinevezte Szlovákia 1993 óta íródó történelmének nyolcadik miniszterelnökét. Eduard Hegert, a Matovič-kormány pénzügyminiszterét már hónapok óta a kormányfői szék várományosaként emlegették, de miniszterelnöki kinevezése korántsem volt borítékolható.

Kormányfő-várományosból miniszterelnök

Tavaly decemberben, amikor Igor Matovič kormányfő az országos tesztelés újabb körének elkaszálása után sértetten háttérbe vonult, a politikai szalonokban már felkapták Heger nevét. Arra azonban kevesen számítottak, hogy három hónap elteltével a felvetésből valóság lesz.

Miniszterelnöki megbízásához Matovič ismétlődő szarvashibái kellettek, nem is szólva a kormányfő utóbb még akár jól kamatozó visszalépéséről.

Matovič kommunikációs melléfogásai, látva a végrehajtó hatalomban töltött egy évét, aligha okoztak meglepetést, a visszalépése annál inkább. Igor Matovič, miután egy évig dühös elefántbikaként tört-zúzott a kormányzati munka porcelánboltjában, agyarát és ormányát képes volt az utolsó pillanatban visszahúzni. Visszalépését államfői gesztusnak nevezni mégis költői túlzás, legfeljebb az újdonsült pénzügyminiszter kétségkívül meglévő taktikai érzékét dicséri.

Matovič ezáltal esélyt adott magának az alaposan megkopott és elhasznált imázsának újjáépítésére, noha változatlanul állíthatjuk, a volt kormányfő sikerének útjában legnagyobb akadályként változatlanul önmaga áll.

Impulzív személyisége, vitathatatlan karizmája folytán még jó ideig megkerülhetetlen marad a szlovák közéletben, ugyanakkor kórosan kiütköző nárcisztikus személyiségjegyei egyértelműen alkalmatlanná teszik egy érdekellentétektől feszített koalíciós kormány vezetésére.

sulkík heger
Fotó:  TASR/AP
Heger lesz a kompromisszumok robotosa?

Eduard Heger pénzügyminiszterként a konfliktusok helyett a mindenki számára elfogadható megoldásokat kereste. Ha a kormányfői székben is a kompromisszumok robotosának bizonyul, azzal a gyenge lábakon álló koalíciós béke megőrzésének legfőbb záloga lehet. A konfliktusok kerülése azonban vissza is üthet, ha az határozatlansággal párosul: Heger a sok dudás mellett a csárdában ugyanis nem mutathat gyengeséget.

Az új kormányfő Matovič mellett valóban visszafogottabbnak tűnik, megbízott egészségügyi miniszterként az utóbbi hetek megszaporodott szerepléseit azonban kellő határozottsággal, s nem utolsósorban kiegyensúlyozottsággal oldotta meg.

Nem vett fel hisztérikus pózokat, nem sértette meg a koalíciós partnereket, az orvostársadalmat vagy egyenesen a fél országot, mint az ebben a tekintetben nehezen feledhető örökséget maga után hagyó elődje.

Miben lehet más a Heger-kabinet?

Az újjáalakított koalíció pártjaival szimpatizáló közvélemény az új kabinettől leginkább a korrupcióellenes harc következetes folytatását várja. A Matovič-kormány, amely legalábbis ősszel és télen bukdácsolt a járványkezelésben, legemlékezetesebb választási ígéretében, a korrupcióellenes fellépésben komoly eredményeket tudott felmutatni. Ha néhány ponton ellentmondásosan is, de mégis a szakma évtizedes várakozásainak megfelelve fogadta el a kabinet az igazságügyi reformot.

A kapkodó, gyakran következetlen járványkezelés azonban a közvélemény szemében felülírta, és hamar elfeledtette a Matovič-kabinet eredményeit.

A Heger-kormánytól ezért a szlovákiai választók mindenekelőtt határozottabb járványkezelést, a kabinet első emberétől pedig jóval következetesebb kommunikációt várnak.

Az új kormány a startvonalon a sötét januári és februári hónapok után már jóval biztatóbb járványhelyzettel találja szembe magát. Szlovákiában, a legtöbb európai országgal ellentétben, már tetőzött a pandémia harmadik hulláma, de az oltási program döcögése miatt még aligha dőlhetünk hátra. A Heger-kormány legfontosabb feladata a következő hetekben éppen ezért a közbizalom visszaszerzése mellett a vakcináció felgyorsítása lesz.

Mire számíthatnak a felvidéki magyarok?

A három magyar párt által alakított Szövetség a múlt héten 15 pontban foglalta össze, hogy a magyar közösség milyen igényeinek teljesítését várja az új kabinettől. A programpontok főként a magyarlakta régiók infrastrukturális fejlesztését és a nyelvi jogok kibővítését célozzák.

Már a Matovič-kabinet programnyilatkozatában is konkrét ígéret fogalmazódott meg a kisebbségi kerettörvény elfogadására, illetve a kisebbségi kormányhivatal felállítására.

Ezek a pontok vélhetően szerepelni fognak a Heger-kormány programjában is, az viszont más lapra tartozik, mennyire fogja a felvidéki magyar közösséget érintő kérdéseket prioritásként kezelni az új kabinet.

Szervezett parlamenti képviselet nélkül a magyar közösségnek továbbra sem lesz érdemi beleszólása a folyamatok alakításába. A Szövetség a ciklus hátralévő részében azonban elkészíthet egy olyan komplex programot, amelyet majd a törvényhozás, esetenként a végrehajtó hatalom részeként le tud tenni a partnerek asztalára.

Megjelent a Magyar7 2021/14. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.