J. Hrabko: A Bős - Nagymaros vízerőművel kapcsolatos vita nem zárható le megállapodás nélkül
A Szlovákia és Magyarország között a Bős - Nagymaros vízerőművel kapcsolatos, több mint 30 éve tartó vita nem zárható le a két fél közötti megállapodás nélkül, és a Magyarországgal való jelenlegi javuló kapcsolatok esélyt adnak egy ilyen megállapodás megkötésére. Ezt Juraj Hrabko publicista mondta a TASR TV-ben.

Hozzátette, hogy ez a javuló kapcsolatok okától függetlenül igaz.
- mondta Hrabko Szlovákia és Magyarország külpolitikájára utalva.
Ezzel összefüggésben emlékeztetett Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök július eleji szlovákiai látogatására. Hrabko szerint a múltban ezek az utazások sokkal ellentmondásosabbak voltak, míg 2009-ben Sólyom László magyar köztársasági elnök szlovákiai útja, ahol Komáromban akart szobrot avatni, végül nem valósult meg.
Bár a két állam 1993-ban közös megegyezéssel a hágai Nemzetközi Bíróság elé vitte a vízerőművel kapcsolatos vitát, amely 1997-ben ítéletet hozott, még mindig nem jutottak megállapodásra a kérdésben hozott ítélet végrehajtásáról.
- jegyezte meg Hrabko, utalva arra, hogy esély van egy olyan politikai probléma lezárására, amely évtizedek óta terheli a két szomszédos állam kapcsolatát.
Szavai szerint egy esetleges jövőbeli megállapodás konkrét paraméterei nem ismertek, és nem mindegy, hogy a szakértők hogyan kommentálják majd azokat, amint nyilvánosságra kerülnek.
- mondta Hrabko, hozzátéve, hogy ”a nap végén" úgyis a politikusok fognak dönteni a megállapodás jövőjéről.
A héten megkezdődött Juraj Cintula vádlott pere, aki tavaly május 15-én Nyitrabányán lőfegyverrel súlyosan megsebesítette Robert Fico miniszterelnököt, a per augusztusban folytatódik.
- mondta Hrabko.
- tette hozzá.
A bíróság értékelni fogja a bizonyítékokat és esetleg átminősíti a bűncselekményt, ha nem osztja az ügyészség álláspontját, de személy szerint nincs kétsége afelől, hogy Juraj Cintulát a bíróság a per végén megbünteti. Hrabko szerint a per még több hónapig tart, és várható, hogy Juraj Cintula ezután fellebbez az ítélet ellen.
A Külföldi Szlovákok Világszövetsége új törvényt követel a külföldön élő szlovákokról. Vladimír Skalský, a szövetség elnöke is úgy véli, hogy a külföldről postai úton érkező levélszavazatok nem eléggé titkosak és biztonságosak. Ezért azt javasolta, hogy a választásokat a nagykövetségeken és konzulátusokon - beleértve a tiszteletbeli konzulátusokat is - történő szavazással váltsák fel.
- válaszolta Hrabko.