2021. április 5., 12:59

Ismét online ünnepelünk

Az idei már a második húsvét lesz, amikor nemcsak a járvány veszélyeit kell szem előtt tartanunk, de azt is, hogy az ünnepi pillanatokat a legszűkebb körben töltsük. Természetesen ilyen körülmények közt is akadnak kreatív emberek, akik igyekeznek a hagyományainkat új köntösben bemutatni.

Fotó: TASR

Nyilván úgy gondoljuk, hogy a locsolkodás vagy a húsvéti versmondás csak személyesen működik. Nem mindenki véli így, éppen ezért a tavalyi tapasztalatokon felbuzdulva az idén az ünneplés még hasznosabb távolsági módozatait fedezik fel az emberek.

Az egyedüllét és a találkozás kockázatai

Látszólag megtanultunk együtt élni azzal a tudattal, hogy a szeretteink egy részét nem tudjuk meglátogatni vagy éppen megölelni, és a helyettesítést szolgáló világháló csak egy bizonyos ideig képes pótolni a személyes kontaktust. Tudják ezt a szakemberek is, ezért figyelmeztetnek arra, hogy az egyedül élőkre ilyenkor még fontosabb figyelmet fordítani. A hosszú ideje tartó bezártság ugyanis súlyos lelki problémákat okozhat. A másik oldalon azt is látnunk kell, mit eredményezett a karácsonyi ünnepek szabadáréja az országos járványhelyzet tekintetében. Jó lenne elkerülni a járvány újbóli belobbanását.

Olyan hónapok vannak mögöttünk, amikor még a szokásos vasárnapi misét is csak a világhálón lehetett megtekinteni. Ez főleg az idősebb generáció számára nem mindig volt megoldható, és sajnos nem lesz ez másként a húsvét alatt sem. A televíziós közvetítések a közszolgálati adókon ilyenkor egyébként is a program részét képezik, de az idén nem csak ezeket tekinthetjük meg online. Egyre több egyházi közösség vagy helyi önkéntesek készítenek felvételeket a szentmisékről, így a helyi plébános üzenete eljut a hívőkhöz.

A világháló mint koncert- és kiállítóterem

A kulturális szervezetek is igyekeznek hasonló megoldásokat választani. A húsvéti programokat online közvetítik, mert azok elmaradása hatalmas anyagi kiesést jelent, aminek a pótlása nem egyszerű. A támogatók szintén nehéz helyzetben vannak, így ördögi körbe kerülünk, ahol állami segítség nélkül sokan nem tudnak a felszínen maradni. Ami a pozitív példákat illeti, azokból is akad bőven, hiszen egy dologban az online tér mindenképp segít. Utazás nélkül el tudunk jutni olyan kiállítótermekbe, koncerthelyszínekre, amelyek korábban elérhetetlennek tűntek. Az intézmények ugyanis igyekeznek minél többet megmutatni magukból.

Hamisítatlan húsvéti programot kínál például a zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum, ahol már tavaly megcsodálhattuk a tojások sokaságát. Aki nem érte be azzal, hogy a szebbnél szebb tojások galériájában gyönyörködjön, az a letölthető hímestojás-mintalapok segítségével és az alkotók iránymutatásai alapján lépésről lépésre elmélyülhet az írókázás rejtelmeiben. Az idén pedig a húsvéti előkészületek során a Körösztanyák ajándéka címmel fényképes tárlattal lepik meg a közönséget. Ez egy kedves környékbeli népszokásnak állít emléket, amikor a keresztanyák húsvétkor nyilvánosan ajándékozták meg hímes tojásokkal a keresztgyermekeiket. A múzeum munkatársai ezért megkeresték a hagyomány még elérhető tárgyi emlékeit, az adott vagy kapott tojásokat, a személyeket, akik a hímes tojásokat készítették, de ugyancsak felgyűjtötték az ajándékozáshoz kötődő visszaemlékezéseket és történeteket is. Hasonló gyűjtés a mi vidékünkön is elterjedt. Így tehát akár még a hagyományőrzés szempontjából is hasznos lehet az otthon töltött ünnep.

A számítógép előtt

A szlovák kultúrkörben még él a húsvéti korbácsolás, vesszőzés. Ez a népszokás a húsvéthoz kötődő jelképes termékenységi és megtisztulási néphitek egyike. Ennek a modern verziója látott napvilágot tavaly, amikor egy Privigyei járásban található településen egy hirtelen ötlet alapján nagypénteken elhatározták, hogy hétfőn online vesszőzésre kerül sor. Sikerült is hölgyeket találniuk. Az első a lőcsei Marcela volt, akit tízen követtek. Őket a fájdalommentes ünnepi vesszőzés mellett a jókívánságok is megtalálták húsvéthétfőn. A hölgyek nemcsak egy furcsa, karanténba zárt népszokás szereplői lettek, hanem szlovák rekordot is felállítottak. Ezt az idén vélhetően igyekeznek megdönteni, mert minden bizonnyal több lesz a résztvevő.

Pénzküldés húsvét idején

A kreatív ötletek a gazdasági szereplőket sem kerülik el. Az egyik magyarországi bank például arra buzdította az ügyfeleit, hogy bár nem tudjuk a gyermekekkel meglátogatni a családtagokat és az ismerősöket, azért a fiataloknak nem kell lemondaniuk a locsolásért járó jutalomról. „Kisebb összeget érdemes átutalni a gyereknek, ha ez a korábbi években szokás volt” – írta a bank.

Ötletként ez is érdekes, akárcsak az is, hol és hogyan tudjuk beszerezni azokat a kellékeket, amelyek ünnepivé teszik a környezetünket. Elsősorban a nagy külföldi tulajdonú központok kínálatából vagy a világhálóról, mert a kisebb üzletek továbbra is zárva tartanak. Igaz, az ügyes készítők megtalálják maguknak az utat a közösségi oldalakon, ahol egy-egy termék elkészítését és személyes átvételét le tudják egyezni. Tegyük hozzá, hogy ez azért a szabályozás határán mozog.

Annyi bizonyos, az idei ünnepünk különleges lesz. Reméljük, nyugalommal és jó hírekkel telik, amikor a politikai csatározások is elcsitulnak, és a járványügyi adatok is tovább javulnak. A következő húsvétkor remélhetően már átölelhetünk mindenkit, akit az idén még nem tudunk.

(Megjelent a Magyar7 c. hetilap 2021/13- számában)

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.