Így szervezik át a rendőrséget vasárnaptól
Ľubomír Solák országos rendőrfőkapitány ismertette a rendőrség átszervezésének részleteit, melyek vasárnaptól, szeptember 1-től lépnek életbe.

Megszűnik a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA), helyette létrejön a Szervezett Bűnözés Elleni Hivatal (ÚBOK), a Nemzeti Drogellenes Egység és a Terrorelhárítási Központ. Solák erről pénteki sajtótájékoztatóján számolt be.
Az átszervezésnél külföldi, elsősorban a csehországi példából indultak ki. „A szervezett bűnözés elleni cseh központ 2020-ban 285 ügyön dolgozott, 2021-ben 282-őn, 2022-ben 267-en. A NAKA csak 2023-ban 2434 üggyel. Ez elég magas szám, és inkább arról árulkodik, mintha a NAKA egyszerű körzeti kapitánysággá vált volna” – indokolta a változásokat Solák.
A reformról az Európai Uniót is tájékoztatta Szlovákia. Nem változik azoknak a rendőröknek a száma, sem a feladataik, akik az európai ügyészséghez tartozó esetekkel foglalkoznak. A belügyminisztérium arról tájékoztatta a TASR-t, hogy a környezetvédelmi rendőrséget sem érintik a változások.
Az átszervezések miatt a testület mintegy 100 tagját helyezik át. Solák állítása szerint figyelembe vették, hogy eddig hol teljesítettek szolgálatot. „Ha pozsonyi, akkor Pozsonyban marad, csak átkerül a járási vagy a kerületi rendőrségre” – magyarázta a rendőrfőkapitány.
Solák korábban a Szlovák Rendőrszakszervezet Polícia című újságjában ismertette az átszervezés fő elemeit.
Évente több száz fővel csökken a rendőrök száma. A szomszédos országokban is megfigyelhető ez a probléma. Az elmúlt öt évet tekintve Szlovákiában 2020-ban hagyta el a testületet a legtöbb rendőr – 1473 fő – közölte a pénteki sajtótájékoztatón Ľubomír Solák országos rendőrfőkapitány.
- mondta Solák, és hozzátette, ez a szám szeptemberben várhatóan emelkedni fog. Pontosabb adat az idei évre vonatkozóan szerinte október elején lehet majd.
Solák szerint a létszámhiányának több oka is van. Az egészségügyi alkalmassági vizsgálat két-három hónapig is eltarthat - mondta. A hosszadalmas felvételi eljárás elriasztja a jelentkezőket.
Az országos rendőrfőkapitány szerint sok jelentkező azért nem felel meg a felvételi eljáráson, mert például szemüveges, valamilyen allergiája van, vagy magas a vérnyomása. Solák elmondta, találkozót kezdeményez az orvosokkal, hogy az egészségi paraméterekről beszéljenek. A felvételi eljárás jelenleg hét-nyolc hónapig is eltarthat.