2023. október 6., 11:06

Így állhat össze a szlovák kormány: forgatókönyvek és buktatók

Öt nappal vagyunk a szeptember 30-i választások után. Pillanatnyilag három forgatókönyv látszik a legvalószínűbbnek, milyen összetételű kabinet vezeti majd Szlovákiát.

Vajon mennyire jön be?
Peter Pellegrini - Robert Fico - Michal Šimečka
Fotó: TASR/ma7

Túl vagyunk az első gyorselemzéseken, amelyek értelmezni próbálták a választók döntését. Ahogy távolodunk a választási éjszakától a fókusz egyre inkább a kialakult parlamenti matematikára irányul. Vagyis arra, mit főz ki a szlovák politika azokból az összetevőkből, amelyet a választók az asztalára helyeztek...

E sorok írójának van egy régi rögeszméje, a szlovák politikában az a párt, illetőleg politikus fog tudni a hatalomban megkapaszkodni, azaz több ciklusra berendezkedni, aki a saját politikai oldalát egyesítő tömböt épít.

2020-ban Igor Matovič kapott erre esélyt, a végeredményt láttuk. Robert Fico múlt szombaton kevesebb mint 23 százalékos felhatalmazással futotta le versenytársait, a 150 parlamenti mandátum közül 42-őt, azaz 28 százalékot tudhat biztosan maga mögött, amikor ezek a sorok íródnak. Innen szép tömböt építeni...

Kétpárti kabinet (78): Smer (42+9), Hlas (27)

Ha már kormányalakítás, kezdjük egy első pillantásra meglepő forgatókönyvvel. A Smer elnöke a helyzetet rögtön felhasználhatja pozíciói erősítésére, hiszen cseppet sem mindegy, hogy kétpárti vagy hárompárti kabinet áll fel. Kapóra jön ehhez, hogy az SNS frakciójában egyedül Andrej Danko foglal helyet a nemzetiek táborából, a többiek "ejtőernyősök". Vagyis a kohézió ebben a társaságban aligha erős, Tarabáék vagy Kuffáék adott esetben könnyen hallgathatnak a Smer szirénhangjaira.

Egy ilyen forgatókönyv esetén az SNS már a rajtvonalon elvérezne, és a Smer rögtön begyűjthetne kilenc képviselőt - azzal számolva, hogy a hoppon maradt Danko nem támogatná a felálló koalíciót.

Tegyük hozzá, az SNS-nek, mint koalíciós partnernek járó tárcákat ebben az esetben a Smer a Hlasnak ajánlhatná fel. Gondoljunk csak bele, a másik két lehetséges forgatókönyv esetén Pellegriniéknek nem egy, hanem kettő vagy három koalíciós partnerrel kellene osztozniuk a minisztériumokon. Lehet, hogy így még a házelnökséggel is megelégedne a Hlas elnöke? - de ne szaladjunk ennyire előre...

Hárompárti kabinet (79): Smer (42), Hlas (27), SNS (10)

Ez a forgatókönyv a legkonzervatívabb jóslat, vagyis jelen pillanatban a legvalószínűbb. Egyetlen bökkenő azért akad. Nem tudjuk, ki lenne ebben az esetben a kormányfő.

Jó, jó, persze Ficóék nyerték a választásokat, de a királycsináló Pellegrini. Ha a Smerrel tart, ha a PS-szel, akár a legértékesebb kártyalapért is nyúlhat az asztalon. Vagyis ő lehet a kormányfő. Igaz, a fiatal felnőttkorú Szlovákia ilyet még nem látott, de a Hlas-SD harmadik helye ezúttal tényleg aranyat ér: az első és a második a dobogó harmadik fokára befutottnak legyeskedik. Kérdés, kitől kap kedvezőbb ajánlatot. A miniszterelnöki bársonyszék mellett van még egy mérlegelendő szempont: hárompárti kabinet esetén még mindig nagyobb szelet jut a tortából, mint négy párt esetén.

Négypárti kabinet (82): PS (32), Hlas (27), KDH (12), SaS (11) 

Nézzük is a négypárti kormányt. Ez az egyetlen forgatókönyv, amellyel Ficót kigolyózzák. Szépséghibája, hogy a KDH már most húzza a száját.

A parlamentbe két ciklus után visszakerült kereszténydemokraták kikötötték, hogy a Smerrel nem mennek kormányra - így ezzel a forgatókönyvvel már nem is számolunk. Esetenként még hagyjuk magunkat meglepni... A nyilatkozataik alapján azért sem igen lelkesednek, hogy a PS adja a kormányfőt egy általuk támogatott kormányban.

Pellegrininek ez újabb ütőkártya lehet, ha mégis erre hajlana, hiszen a KDH őt vélhetően jobban elfogadja, mint Šimečkát, akiről, tegyük hozzá, még a legelszántabb hívei sem gondolják, hogy karizmatikus politikus. Vagyis foglaljuk ezt össze, Pellegrininek a négypárti kormányban kínálkozik leginkább a miniszterelnöki bársonyszék, de egyúttal a legkisebb tortaszelet a minisztériumokból. Így állunk most, lehet megtenni a téteket...

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.