2025. május 24., 10:49

Hrabko: Az új elnöki tanácsadó politikai jelzés a kisebbségeknek

A Magyar Szövetség volt elnökének, Forró Krisztiánnak az államfő tanácsadójává való kinevezése Peter Pellegrini szlovák köztársasági elnök politikai jelzése, hogy fontosnak tartja a nemzeti kisebbségek témáját. Ezt Juraj Hrabko publicista jelentette ki a TASR TV-ben.

Nem lesz hivatalnokkormány
Juraj Hrabko
Fotó: TASR.TV

 Az új tanácsadónak a szlovákiai régiókba tett utazások során az államfő delegációjának részévé kell válnia.

Szerintem ez inkább egy gesztus, most az elnök hatásköréről beszélek. A végrehajtó hatalom a kormányt illeti meg, ő járhat el a nemzeti kisebbségek helyzetével kapcsolatos kérdésekben is”

- jegyezte meg Hrabko.

Nem zárta ki, hogy Forró kinevezése mögött az állhat, hogy Pellegrini igyekszik reagálni a kisebbségi szavazóktól kapott támogatásra az elnökválasztáson.

Lehetséges ezt keresni mögötte, de ez jelenleg nem lényeges. Az elnök olyan személyt nevezett ki tanácsadójává, aki az összes kisebbség helyzetével foglalkozik majd, nem csak a magyar kisebbséggel” - hangsúlyozta Hrabko.

A továbbiakban egyéb belpolitikai kérdésekkel foglalkozott.

Feleslegesnek nevezte a kormánykoalíció politikusainak konfrontációját a világjárványügyi megállapodással kapcsolatban.

Látjuk az eredményt, a megállapodást az államok többségének szavazatával fogadták el, és ha nem lett volna szavazás, akkor is elfogadták volna”

- mondta Hrabko.

Hrabko egyetért azzal, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a COVID-19 világjárvány idején nem végezte el a feladatát, de szerinte ez a megállapodás arra törekszik, hogy egy esetleges jövőbeli világjárvány esetén javítsa az esélyeit.

Hrabko nem kívánja megítélni, hogy a pandémiamegállapodás a jövőben a gyakorlatban is sikeresnek bizonyul-e, de úgy véli, hogy a megállapodásnak megvan a lehetősége arra, hogy politikai kérdéssé váljon.

Nem tudom, hogy mit hoz a jövőben, de azt tudom, hogy mit hozott ez a téma most, és ez a kormánykoalíció megosztottsága. Nem tartom jó dolognak az ilyen veszekedéseket és vitákat”

- mondta.

A Keresztény Unió (KÚ), amelynek két képviselője van a parlamentben, jelezte, hogy hajlandó tárgyalni a kormánykoalícióval az alkotmánymódosítás támogatásáról, amennyiben észrevételei elfogadásra kerülnek. Ugyanakkor Milan Krajniak, a KÚ elnöke és Richard Vašečka, a párt elnökhelyettese és parlamenti képviselője is jelezte, hogy nem támogatnák azokat a javaslatokat, amelyek végső soron a választási rendszer megváltoztatásához vezethetnek.

Mivel a kormánykoalíciónak nincs alkotmányos többsége, és a KDH egyik képviselője már kijelentette, hogy biztosan nem fogja támogatni a módosítást, a mérleg nyelve a KÚ két képviselője lehet.

Arra a kérdésre, hogy a KÚ nyilatkozata azt jelenti-e, hogy a Szlovákiáról mint egységes választókerületről szóló, az előző parlamenti ciklusban egy másik alkotmánymódosítással az alaptörvénybe bekerült megfogalmazás törlésére irányuló törekvés nem kapja meg a KÚ támogatását, Hrabko azt válaszolta, hogy ezt csak a tárgyalások fogják megmutatni.

De az egységes választókerület alkotmányba foglalása nem hiba volt, hanem szándék. Lehet, hogy a politikusok érdeke, hogy hibának állítsák be, de mindenki tudta, hogyan szavaz”

- mutatott rá Hrabko.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.