2020. április 19., 14:26

Hogyan szeretne harcolni a kormány a korrupció ellen?

Egy nappal a határidő lejárta előtt összeállt az új kormány programja. Mivel egy terjedelmes dokumentumról van szó, szeretnénk közelebbről is szemügyre venni bizonyos pontjait.

Kormány korrupció
Balról: Igor Matovič miniszterelnök, Boris Kollár házelnök és Ján Mičovský mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter
Fotó: TASR

Igor Matovič választási kampányában nagy súlyt helyezett a korrupció elleni harcra. A kormányprogramban egyebek mellett szerepel az információs törvény módosítása, a lobbi-törvény megalkotása és a köztisztviselők anyagi felelősségvállalása is az általuk meghozott döntésekért.

A korrupcióellenes harc eredményeit a kormány a Transparency International által kidolgozott skála alapján szeretné mérni. Sikeresnek azt tartaná, ha a korábbihoz képest 20 hellyel javulna a mutató. Igor Matovič kormánya büntetné a közhivatalnokok tévedését, amennyiben a közvagyont károsítanák döntésükkel. A lobbistákat az erre a célra hozott törvény értelmében ellenőriznék, személyi nyilvántartásba vennék őket, amelyben azok az adatok szerepelnének, amelyek a lobbitevékenység céljára vonatkoznak, de feltüntetnék az ügyfeleiket is, valamint a tevékenységükkel kapcsolatos kiadásokat és jutalmazásukat is.

A kormány teljesen átdolgozná a közérdek védelmét szabályozó törvényt a köztisztviselők feladatának ellátásával kapcsolatosan. Kötelező lesz a vagyoni helyzetben történt változások bejelentése és az új növekmény összevetése az előző évhez viszonyítva.

A kormány létre kíván hozni egy független intézményt, amely a közhivatalnokok etikus magatartását, az érdekellentéteiket és a vagyonnyilatkozataikat lesz hivatva ellenőrizni. A kabinet szeretné kötelezővé tenni a vagyon eredetének igazolását is. Ezt egy új koncepció alapján megalkotott törvény segítségével kívánja elérni, amely megszüntetné a jelenlegi szabályozás ellentmondásait és hatékony eszközt vezetne be az illegális jövedelmek büntetésére. Ezzel kapcsolatban a kormány programnyilatkozatában emlékeztetnek arra, hogy a jelenleg érvényes törvény alapján még senkit sem ítéltek el.

Módosítaná a kormány az információkhoz való szabad hozzáférésről szóló, úgynevezett információs törvényt is. Az eddig gyakorlat alapján egyértelmű, hogy el kell távolítani a jelenleg hatályos törvény hiányosságait és lényegesen bővíteni kell a kötelességeket és az információkhoz való hozzáférést számos területen, annak az elvnek a szellemében, hogy ami nem titkos, az nyilvános. A kormány előírná, hogy a kötelezően nyilvános szerződésekhez csatolt kiegészítéseket és mellékleteket is nyilvánosságra kell hozni. A törvény az állami cégekre és lányvállalataikra is kiterjedne, mivel közpénzekkel gazdálkodnak.

Növelni kívánják az államigazgatásban kiírt pályázatok átláthatóságát egy egységes kiválasztási rendszer bevezetésével. Az emberi erőforrások kérdésében a kormány a pályázatok kiírását hosszú távon előre tervezné és hónapokkal korábban meghirdetné.

Az állami vállalatok igazgatóinak tisztségére kiírt pályázatok esetében a kormány ugyancsak növelni szeretné az átláthatóságot. A kiválasztás folyamatába a nyilvános ellenőrzés elemeit is beültetné, például a jelöltek nyilvános meghallgatásával. Korlátozná a nagy összegű végkielégítések kifizetését is. A kormány szeretné megerősíteni a Közbeszerzési Hivatal helyzetét és függetlenségét is.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.