2023. augusztus 18., 08:51

Hogyan számítódnak a preferenciaszavazatok? A "karikázásról" Nyilfa Péter jogászt kérdeztük

Hány karikát kell összegyűjtenie a jelöltnek, hogy előrébb léphessen a listán? Ha a megengedettnél többet karikáz a választó, azzal érvényteleníti a szavazatát? Ha valaki egyetlen jelöltet sem karikáz, automatikusan az első négyre szavaz? Választási kisokos kezdő és haladó szavazóknak.

Választás 2020
Illusztráció
Fotó: Archívum

Közeledik a szeptember 30-i előrehozott választások időpontja, vagyis éppen időben van megerősíteni néhány alapvető információt, esetleg eloszlatni a szavazással kapcsolatos tévhiteket. Szakértőhöz fordultunk, mit kell tudni az ún. elsőbbségi vagy preferenciaszavazatokról - hétköznapi nevén a karikázásról.

Pártlistákra szavazunk, de beleszólhatunk a jelöltek sorrendjébe

A szlovákiai választási rendszerben - a magyarországitól eltérően - kizárólag pártlistákra szavazhatunk, azaz a régióban, ahol élünk, nem választunk egyéni képviselőket.

A hazai választási rendszer a voksolás "személytelenségét" némileg kompenzálva lehetőséget ad, hogy az általunk választott párt listáján külön bejelölhessük a leginkább rátermettnek vagy éppen legszimpatikusabbnak tartott jelölteket. Ezek az ún. elsőbbségi, vagy más gyakran használt kifejezéssel a preferenciaszavazatok.

Ezzel a választóknak érdemi beleszólásuk van abba, hogy a karikáikkal megváltoztassák a jelöltek előzetes sorrendjét, és eldöntsék, mely jelöltek kerüljenek a lista élére. Azaz, ha a pártlista átlépi az ötszázalékos küszöböt, a választók a karikázással azt is érdemben befolyásolhatják, kik ülhetnek be a törvényhozásba.

A karikák számának el kell érnie a pártra leadott összes voks 3 százalékát
Jó, ha tudjuk, a karikák csak abban az esetben változtatják meg a pártlista előzetes sorrendjét, ha az adott jelöltre leadott elsőbbségi szavazatok száma eléri a pártra érkező összes voks három százalékát - húzza alá Nyilfa Péter jogász.

Vagyis egy példával élve, ha egy párt 200 ezer voksot gyűjt be, akkor hatezer karikával a jelölt már előbbre tud lépni az eredeti helyéről - persze csak akkor, ha a listán előtte szereplő jelöltek nem kaptak több preferenciaszavazatot. Ha két jelölt azonos számú karikát kap, akkor a listán lévő sorrendjük dönt kettejük helyezéséről - teszi hozzá a szakértő.

Legfeljebb négy jelöltet karikázhatunk

Fontos tudni, emeli ki Nyilfa, legfeljebb négy jelöltet karikázhatunk a listán. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy négynél kevesebb - egy, kettő, esetleg három - jelöltet is bekarikázhatunk, az elsőbbségi szavazatunk akkor is érvényes lesz.

Ha azonban öt vagy több jelöltet is bekarikázunk, a preferenciaszavazataink elvesznek. Vagyis erre érdemes figyelni, még akkor is, ha a karikázásnál "besokalltunk", a pártra leadott szavazatunk még érvényes marad.

Ha senkit sem karikázunk, megerősítjük az előzetes sorrendet

Mi történik abban az esetben, ha a választó egyetlen jelöltre sem ad le preferenciaszavazatot - vetettük fel a gyakran felmerülő kérdést Nyilfa Péternek. A pártra leadott szavazatunk miatt nem kell aggódnunk, az így is érvényes, ami pedig a jelölteket illeti, ha senkit nem karikázunk, azzal megerősítjük a lista eredeti sorrendjét.

Fontos azonban tudni - húzza alá Nyilfa, bár sokan tévesen így gondolják, ha senkit nem karikázunk, a lista első négy helyén szereplők nem kapnak automatikusan preferenciaszavazatot.

Vagyis csak a ténylegesen leadott "karikákat" számolják össze a jelöltek neve mellett a választási bizottságokban - emlékeztet a szakértő.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.