Helyi szervezeti elnökök mondtak le a Nyitrai járásban
A Nyitrai járásban működő nyolc Magyar Szövetség helyi szervezetből négy helyi szervezet elnöke 2026. 06. 11-én lemondott a szervezet élén betöltött elnöki posztjáról.
Az elnökök lemondása mellett bejelentette távozási szándékát a Magyar Szövetség nyitrai járási titkára is.
E lépés legfőbb oka, hogy a legészakibb magyar szórványban Zoboralján a Csemadok országos vezetése önkényesen és alapszabály-ellenesen beavatkozott a Csemadok Nyitrai Területi Választmány függetlenségébe. A Magyar Szövetség és a Csemadok között meghirdetett stratégiai partnerség fényében ez a külső beavatkozás a zoboralji szórvány jövőjével és a Magyar Szövetség nyitrai járásbeli céljaival is összeegyeztethetetlen – áll a nyilatkozatban.
Továbbá egy olyan alelnököt nevezett ki, aki a zoboralji magyar megmaradásért dolgozó szervezetek első számú partnerét, a Rákóczi Szövetséget támadta és elnökét, Csáky Csongort közösségi felületen „Zoboralja sírásójának“ bélyegezte – írják a nyilatkozatban.
Az országos szinten stratégiai partnerséget hirdető Magyar Szövetség és Csemadok együttműködését Zoboralján a most lemondott helyi szervezet elnökök oly módon képzelik el, hogy az régiójukban mindenképp a magyar megmaradást szolgálja. A Csemadok központ által és Kiss Beáta Csemadok elnök jóváhagyásával pozícióba helyezett zoboralji Csemadok tisztviselők az eddigi megnyilvánulásaik alapján egy eltérő minőségű stratégiai partnerséget vetítenek elő a Magyar Szövetséggel, mint amilyet a négy, tisztségét leadó Magyar Szövetség Helyi Szervezet elnök a magyar identitásőrző és utánpótlásnevelő munkája fémjelez.
Közös nyilatkozatukban kiemelik:
A lemondott négy helyi szervezet elnök és a további támogatóik próbálták a Magyar Szövetség országos vezetésével és azon Magyar Szövetség politikusokkal, akik a Csemadok országos vezetésében is tisztséget töltenek be e kedvezőtlen helyzetet tárgyalással, egyeztetésekkel, kompromisszumos megoldások felajánlásával oldani. Ezek az egyeztetések sajnos nem vezettek eredményre. A kialakult és megoldatlan helyzet és az elvi álláspontok közötti különbségek késztették lemondásra a négy helyi szervezet elnököt – zárul a nyilatkozat.
Információink szerint Csekei Tamás, a barslédeci, Tóth Dávid, a nagycétényi, Ladányi Linda, a nyitracsehi és Farkas István, a kalászi helyi szervezet elnöke mondott le.