2022. november 21., 12:55

Heger el sem ment az orvosokkal való találkozóra. Az állam "B-tervet" készít

A hétvégén az orvosi szakszervezetek visszalépést jeleztek bérügyben. Igor Matovič pénzügyminiszter azt üzente nekik, ha folyamatosan többet kérnek, és kórházak összeomlásával fenyegetőznek, az szerinte embertelen és „ellentétes a hippokratészi esküvel”. Ma megkezdődött az Orvosi Szakszervezetek Szövetsége (LOZ) és az állami képviselők közti harmadik találkozó a Kormányhivatalban.

Peter Visolajský
Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezeti Szövetség vezetője
Fotó: TASR

„Legnagyobb kívánságunk, hogy még ma megegyezzünk mind a nyolc pontban. A megállapodáshoz azonban szükség van a másik félre” – magyarázta Peter Visolajský, a szövetség elnöke a tárgyalások megkezdése előtt a pravda.sk portál szerint.

Lássuk, mit kínálna az állam az orvosoknak a jövő évre az egészségügyi tárca szerint!

  • A törvény által garantált alapbér a pályakezdő orvosok számára (szolgáltatások, pótdíjak, kollektív szerződés nélkül) 2023-ban 1695 eurós szinten lesz (szemben az idei szlovákiai 1416 euróval és a csehországi 1575 euróval).
  • A 10 éves orvosi gyakorlattal rendelkező szakorvos törvény által garantált alapbére 3270 euró lenne (szemben az idei szlovákiai 2606 euróval, a csehországi 2290 euróval).
  • A 20 éves orvosi gyakorlattal rendelkező szakorvos törvény által garantált alapbére 3512 eurós szinten lenne (szemben az idei szlovákiai 2606 euróval, a csehországi 2492 euróval).

A hétvégén a kormány szeretett volna gyorsan további tárgyalásokat összehívni, de az orvosok ezt elutasították. Visolajský leszögezte, egyelőre nem tesznek további engedményeket.

Engedményeket tettünk a bérek terén, de azzal a feltétellel, hogy a többi hét pontunk teljesül. Ezek a kórházak méltányos finanszírozását, az orvosképzés reformját vagy az orvosok, ápolónők és egyéb egészségügyi dolgozók számának növelését érintik."

Ezeknek a követeléseknek a végrehajtásáról szóló megállapodást memorandumban kívánják rögzíteni.

Legutóbb szerdán tárgyaltak a szakszervezetisek a kormánnyal, de nem született megállapodás. A tárgyalások után a pénzügyminiszter a kórházi orvosok bérének emelésére vonatkozó további állami ajánlatról tájékoztatott. A LOZ szombaton arról számolt be, hogy hajlandó elfogadni az ajánlatot, ha a kormány minden orvos esetében megemeli a több éves gyakorlatra vonatkozó együtthatót, és megoldást nyújt a másik hét követelményükre. A kormány azonban úgy reagált, hogy ragaszkodik az eredeti ajánlatához, amely végleges.

Matovič ma a közösségi oldalán kifejtette, hogy az elmúlt hónapokban 20 órát töltött a LOZ képviselőivel való tárgyalásokon.

Meg akartam ismerni azokat a problémákat, amelyek megakadályozzák az egészségügyi szakembereket vagy a kórházi betegeket abban, hogy jól érezzék magukat. Azt szerettem volna tudni, hogy a pénz segíthet-e a jobb egészségügyi ellátásban, a stressz csökkentésében”

– fogalmazott Matovič.

Állítása szerint őszintén hisz abban, hogy az orvosok felismerik, hogy „ebben a rendkívül nehéz időszakban, amikor Szlovákiának több nagyon nehéz válságot kell finanszíroznia, a kormány többet tett, mint amennyi tőle telik”. „Csak ahhoz hogy évente 300 millió eurót előteremtsünk az egészségügyi szakemberek magasabb fizetésére, kisebb csoda kell, és erre mindannyiunknak büszkének kell lennie. Ehelyett holnap az önök képviselői valószínűleg úgy döntenek, hogy ez a további 300 millió sem elég, és továbbra is ragaszkodni fognak az felmondásokhoz” – tette hozzá Matovič.

Boris Kollár parlamenti elnök vasárnap megismételte, hogy a kormányból való kilépésük az egészségügy összeomlása esetén továbbra is érvényes. Ennek ellenére örül, hogy Igor Matovič pénzügyminiszter kompromisszumot próbál kötni az orvosokkal. Azt állítja, megérti az orvosokat, de kijelentette, ha továbbra is ragaszkodnak a követelményeikhez, és nem hajlandók hátralépni, akkor azt zsarolásnak tekinti.

„Meghallgatjuk a választ. A miniszterelnök és a pénzügyminiszter eddigi nyilvános megnyilatkozásai azonban csalódást okoztak számunkra. Ennek ellenére szeretnénk lehűteni az érzelmeinket, és konstruktívan tárgyalni” – magyarázta Visolajský.

Eduard Heger miniszterelnök azonban ma nincs a Kormányhivatalban. Hollandiába utazott, hogy találkozzon Mark Rutte holland miniszterelnökkel.

„Azt kértük, hogy a kormány képviselői legyenek jelen a tárgyalásokon. Meg akarunk állapodni a kormánnyal. Arra, hogy a miniszterelnöknek más feladatai akadtak, neki kell magyarázatot adnia” – tette hozzá Visolajský. Leszögezte, nem lehet mindent a pénzügyminiszterrel vagy az egészségügyi miniszterrel megoldani. „A másik hét pontra elsősorban a kormányt kérjük, ezeken a tárgyalásokon a miniszterelnöknek is jelen kell lennie" - fűzte hozzá.

12 órakor Központi Válságstáb ült össze az ügyben, amelynek fő témája a kórházak koordinációja és a küszöbön álló betegátszállítás lesz arra az esetre, ha az állam a felmondási idő alatt nem egyezik meg a 31 kórház felmondás alatt álló 2100 orvosával. Akkor életbe lép az ún. "B terv".

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.