2020. január 20., 09:00
Frissítve: 2020. jan. 20. 18:23

Haščák és Bödör a tanúk padján

A Kuciak-gyilkosság büntetőtárgyalásának negyedik napján az ügy két illusztris figurája lép a tanúk padjára. Jaroslav Haščák, a Penta óriásvállalat első embere és Norbert Bödör, nyitrai nagyvállalkozó. A tárgyalásról folyamatosan frissülő cikkünkben tudósítunk a nap folyamán. Tartsanak velünk!

Jaroslav Haščák Norbert Bödör
Fotó: TASR

Az aktuality.sk információi szerint Haščák negyed kilenc körül érkezett meg a bazini bíróság épületébe, a rá várakozó újságírókhoz nem engedték oda, sőt, egy külön folyosón vezették őt a tárgyalóteremhez. Nobert Bödör, valamivel később, 9 óra előtt érkezett a terembe, majd pár percre rá bevezették a tárgyaláson részt vevő két vádlottat is, Marián Kočnert és Tomáš Szabót. A másik két vádlott, Zsuzsová és Marček korábban jelezték, amennyiben nem feltétlenül szükséges, nem kívánnak eljönni a többi tárgyalási napra.

Bödör ugyan nem akart nyilatkozni a jelenlévő újságíróknak, de annyit elárult, tanúskodni fog a tárgyalás során. A tárgyalóteremben, ahogy eddig minden alkalommal, az áldozatok hozzátartozói is jelen vannak. Csak arról tudott, állítja, hogy a rendőrség már kijelölte a gyanúsítottakat.

A két említett tanú mellett ma meghallgatják Andrej Tóthot, a bacsfai golfpálya éttermének menedzserét és a pálya társtulajdonosát Erik Schwartzot is. (Korábban tévesen írtuk, hogy Tóth lenne a golfpálya egyik tulajdonosa.) Kočner és Zsuzsová rendszeresen találkoztak a bacsfai pályán, Schwartz pedig a golfpálya infrastruktúrájának fejlesztésében segédkezett.

16.16 Sehnalt egyébként januárban Komáromban ítélték el, három év felfüggesztett kapott.

15.40 Marián Sehnal, egy gútai férfi vall a bíróság előtt, aki Tomáša Sz. alapiskolai osztálytársa, s mint kiderült Miroslav M-mel még 2017 szeptemberében megkeresték, hogy készítsen egy csövet a fegyverre, amire még hangtompító is szerelhető. Később egykori osztálytársa azt szerette volna tőle, hogy hangtompítót is készítsen, de azt esztergályos feladatnak tartotta, s a cső elkészítése is sok időbe tartott, de végül mégis meggyőzték.

15.15 A tanú nem tudja megmagyarázni miért is emlékszik olyan biztosan a benzinkúton látott férfira, de mint kiderül, a rendőrségen maga jelentkezett miután kiderült a gyilkosság ténye.

15.05 A bírónő arra kéri a tanút, hogy ha a teremben felismeri a férfit, akivel a benzinkúton is találkozott, akkor mutasson rá. A tanú pedig Tomáša Sz-re mutat.

14.50 Az egyik tanú, Nyitray René 2018.február 18-án késő este a diószegi benzinkúton látott egy komáromi rendszámú Peugeot Partner gépkocsit, amellyel később lakhelyén Nagymácsédon is találkozott. A viselkedésüket furcsának találta, mert lassan haladtak és ő ezért meg is előzte őket. Később Kuciakot is látta, amikor éppen leparkolt.

14:28 A tanú elárulta, ha jött a hír, hogy Kočner Bacsfára látogat, az alkalmazottak azonnal pánikba estek, hiszen Kočner gyakran kiabált velük, apróságokon is kiakadt. Volt, hogy a vendégek előtt ordított alkalmazottaival.

Habár többször látta, csak később tűnt fel Schwartznak, hogy a Kočnert több ízben meglátogató nő ugyanaz, akinek letartóztatását a tévében végigkövette.

A nő általában siltes sapkában érkezett, és a személyzet részére fenntartott helyiségekben tárgyalt Kočnerrel. Zsuzsová jogi képviselőjének kérdésére Schwartz azt válaszolta, csak alkalmazottain keresztül értesült arról, hogy időnként Kočner és Zsuzsová az étteremben beszélgetnek, ő személyesen csak a parkolóban látta őket.

14:20 Schwartz azt állítja, azóta ismeri Kočnert mióta az, a Tatra bank körüli botrányok idején, társtulajdont vásárolt magának és később lányának a golfkomplexumban. Schwartz elmondta, annak idején a bank, ilyen-olyan indokokkal hirtelen egy összegben követelte vissza a vállalkozásnak nyújtott hitelt. Ez miatt egyébként azóta is pereskednek, mondta el a tanú, majd elmesélte, Kočner belépésével milyen változások indultak el a komplexumban.

Más elképzelései voltak a dizájnról.

Schwartz elárulta, több klubtagjuk távozott miután a vádlott bevásárolta magát a tulajdonosok közé. NEgatívan ítélték meg Kočner  személyét.

14:10 A tanú azt állítja, Kočnerrel annak lányán keresztül ismerik egymást. A bacsfai golfpályára ő vette fel Andrej Tóthot, aki elmondta körülbelül három-négy alkalommal találkozott a vádlottal a golfpályán. Zsuzsovával is összefutottak ott, de ismeri nem ismerik egymást – mondta. Néhány jelentéktelennek tűnő részlet (milyen autón érkezett Zsuzsová? hol ültek pontosan?) el is engedik Tóthot a tanúk padjáról. Erik Schwartz ül a helyére.

14:00 Az ebédszünet után Andrej Tóth meghallgatásával folytatódik a tárgyalás. Tóth a golfpálya területén található étterem menedzsere, ahol Zsuzsová és Kočner többször is találkoztak.

Össszefoglaló Bödör vallomásából:
Nyilvánosan beszéltek a pozsonyi kávézókban és vendéglőkben arról, hogy őrizetbe vették a Jan Kuciak újságíró meggyilkolásával gyanúsított személyeket – ezt válaszolta Norbert Bödör nyitrai  üzletember a Speciális Büntetőbíróság előtt arra a kérdésre, honnan tudott a tervezett letartóztatásokról, amiről Peter Tóth Peter, a Szlovák Információs Szolgálat volt munkatársa beszélt a bíróságon. Bödör tagadta, hogy információi lettek volna a gyilkossági ügyben folyó nyomozásról, és azt állítja, hogy Tóth hazudott a bíróságon. Bödör azt megerősítette, hogy ismeri a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) korrupcióellenes egységének korábbi vezetőjét, Robert Krajmert, Bernard Slobodníkot, a pénzügyőrség volt igazgatóját és Milan Mihálik rendőrt, akit tavaly tartóztattak le az újságírók megfigyelése miatt. Bödör, aki rokona Tibor Gašpar volt országos rendőrfőkapitánynak, beismerte, hogy körülbelül kéthetente találkoznak. Ismeri Robert Kaliňák volt belügyminisztert, Dušan Kováčik különleges ügyészt is, azt azonban tagadta, hogy bármilyen ügyben is intézkedett volna náluk. A nyitrai üzletember tagadta, hogy bármilyen módon részt vett volna az újságírók megfigyelésében, de azt nem, hogy találkozott Tóthtal a gyilkosság után. Tóth állítólag arra kérte, hogy segítsen Marian K.-nak, aki börtönben ül. Bödör nem tudta megmondani az ügyésznek, miért éppen őt kérte erre Tóth. A kihallgatás során Daniel Lipšic, a sértettek ügyvédje arra kérte Bödört, olvassa fel a Marian K.-val váltott Threema-üzenetek leiratát. Ružena Sabova, a szenátus elnöke ezt egyelőre nem engedélyezte. Roman Kvasnica, Martina Kušnírová hozzátartozóinak jogi képviselője nem kommentálta a szenátus döntését, de hozzátette, a Threema olvasásával kapcsolatban türelmesnek kell lenni. „Az a kommunikáció tanúsítja, hogy éppen ezen a tanún keresztül folytatták a törvénytelen megfigyeléseket, próbálták befolyásolni a NAKA magas rangú képviselőit, és próbáltak hatást gyakorolni a Különleges Ügyészi Hivatalra" - mondta Lipšic. (TASR)

12:55 Ebédszünetet rendel el a bíróság. A tárgyalás 13:50-kor folytatódik.

12:49 Lipšic kap újra szót. Arra hívja fel a bíróság figyelmét, hogy a dóvali ügyet a két, Kočnerhez közel álló vizsgálótiszt közreműködésével ejtették, s csak azt követően vették újra elő, hogy a meggyilkolt Ján Kuciak érdemben foglalkozott a témával.

12:42 Kočner nyilatkozik a tanú által elmondottakkal kapcsolatban. Annak idején azt kifogásolta nála, hogy lehet az, hogy a Haščákhoz kötődő TREND-ben az előtt jelent meg információ a dóvali (Donovaly) ÁFA-botránnyal kapcsolatban, hogy annak anyaga legális úton eljutott volna az érintettekhez. Szerinte a lapnál mgé az is előfordult, hogy az egyik újságíró saját maga talált ki sztorikat, névtelen emailekre hivatkozva, melyeket ő maga gyártott.

A számára törvény által biztosított időt a vádlott tulajdonképpen arra használja, hogy a teljes szlovák médiapiacot ostorozza.

"Ez is sokatmondó!" – jelenti ki Roman Kvasnica néhány perccel az után, hogy a vádlott befejezte a beszédét.

12:36 Újra az ügyészé a szó. Vladimír Turan arra kíváncsi, Kočner kért-e valami kompenzációt a Haščákhoz tartozó médiumokban róla megjelent dehonesztáló írásokért. A tanú szerint nem, leginkább csak azt sajnálta, hogy "nem tudok neki segíteni".

12:32 Bödörrel kapcsolatban elmondja, tágabb baráti körébe tartozik. Túl gyakran nem találkoznak, de időnként, üzleti ügyek miatt, össze-összefutnak. Roman Kvasnica kap szót. Arra kéri Haščákot, legyen kedves megmagyarázni a "szétb...sz" szó jelentését. Még példamondatot is kér a tanútól.

12:26 Lipšic a Gorilla-botrány hangfelvételeire is rákérdez. Egy pillanatra elcsendesül a tárgyalóterem.

Bár a jogász többször is ugyanazt a kérdést teszi fel, mindig kicsit más formában, Haščák következetesen tagadja, hogy Kočnertől kérte volna, hogy szerezze meg neki a titkosszolgálat által készített hangfelvételeket.

A sajtóban már korábban megjelent információk szerint, egy, a teljes hanganyagot tartalmazó USB-kulcs, amelyet a hatóságok annak rendje és módja szerint le is foglaltak, egyszerűen ott hevert Kočner egyik ingatlanjában egy komódon.

12:18 A tanú azt állítja, fogalma sem volt róla, hogy Kočner milyen kapcsolatban állt Ruttkayovával, a Plus7dní újságírójával. Lipšic kérdésére Haščák válaszában elmondja, a vádlott Pellengéren (Na pranieri) néven futó, újságírók lejáratására létrehozott youtube-on futó műsorát soha nem támogatta anyagilag.

12:08 Kočnertől a bírói testület elnöke veszi át a szót. Kuciak cikkeivel kapcsolatban kérdezi a tanút, majd arról, miként reagált Kočner a rá rossz fényt vető cikkekre.

Dühös volt, káromkodott, de sem személyes, sem online kommunikációink során nem éreztem, hogy fenyegető lenne.

A Threema-üzenetváltások nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban a tanú annyit mondott, nem emlékszik azok tartalmára, el kell olvasnia a beszélgetéseket, mielőtt ehhez hozzájárulását adná.

11:58 Most Kočner kérdez a tanútól. Furcsa, elsőre értelmetlennek tűnő beszélgetésbe bonyolódnak a szlovák médiumok függetlenségéről. A vádlott arra kíváncsi, a jó ég tudja, miért, hogy van-e etikai kódexe a Penta tulajdonában lévő médiumoknak.

11:53 A Kočner által Haščáknak küldött, a Kuciak-gyilkossággal kapcsolatban talán legtöbbet emlegetett idézet ("Amúgy dolgozom annak a hugyosnak a szétb...án") is szóba került. Haščák azt állítja, biztos benne, hogy az az üzenet Kyselicára vonatkozhatott.

11:40 Haščák gyakorlatilag elismerte, hogy együttműködött Kočnerrel néhány számukra(?) kellemetlen személy félreállításában.

Itt természetesen nem a fizikai megsemmisítésre gondol, de mint mondja, a vádlottal tárgyaltak arról, hogyan kellene kivonni a nyomozásból Lukáš Kyselicát, a Volzová-gyilkosság egyik vizsgálótisztjét. Sylvie Volzová Pavol Rusko egyik üzlettársa volt.

11:28 Beszélgetéseik nagy része a Kočnerről megjelent cikkeket érintette, mondja Haščák, aki arról próbálja meggyőzni a bíróságot, többször is jelezte a vádlottnak, a sajtónak bizony függetlennek kell lennie, nem fogja tudni befolyásolni őket.

Haščák vallomásában  időnként visszautal néhány korábban megjelent Threema-üzenetre, ezzel tulajdonképpen megerősítve azok valódiságát.

11:23 Kočner több alkalommal is megpróbálta elérni, hogy Haščák, kihasználva a Trend magazin főszerkesztőjével ápolt jó viszonyát, érje el, hogy ne írjanak viselt dolgairól – állítja a tanú. Haščák Martina Ruttkayová nevét is említi, szerinte Kočner számos alkalommal mondott tollba cikkeket, interjúkat intézett neki, sőt, egy ízben a kirándulását is kifizette. A Kočnerről készült írásokat azonban ritkán olvasta, legfeljebb csak, ha a vádlott kérte, hogy "igazságosan tudósítson" a dolgairól.

Haščák azt mondja, ismerte Kuciak munkásságát, olvasta a cikkeit, tudta, hogy az újságíró sokat foglalkozik a vádlott viselt dolgaival.

11:15 Annak kapcsán, hogy a Penta a Ringier Axel Springer lapkiadó portfóliójából több médiumot megvásárolt, Haščák kijelentette, előfordult, hogy nagyvállalkozók és politikusok keresték meg őt vagy munkatársait, hogy ráhassannak arra, miket közöljenek a hozzájuk tartozó digitális és nyomtatott sajtótermékekben.

11:10 A Penta társtulajdonosa azt mondja, csak az ügyészségtől szerzett tudomást róla, hogy Kočner körülbelül tízmilliós váltócsomagot szerzett a Penta Fundingtól. A hosszúlejáratú értékpapírokat a vállalathoz tartozó Privat bankon keresztül árulják, '18-ban, '19-ben, idén, sőt jövőre és két év múlva is lesznek olyanok, amelyek után Kočnernek pénzt kellene kapnia. Haščák azt állítja, a már lejárt váltók után járó pénzt még nem fizették ki a vádlottnak.

10:55 Haščák a tanúk padján. Kočnerrel bő húsz éve ismerik egymást, "szélesebb ismerettségi körömbe tartozik"– mondja. Az utóbbi 4-5 évben tartják intenzívebben a kapcsolatot.

10:43 Bödör távozik a bíróság épületéből. A sajtó kérdéseire nem válaszol.

10:40 Lassan véget ér Bödör kihallgatása. Lipšic szerint Bödör szavainak nem lehet hitelt adni. A jogász szerint Bödört újból meg kellene hallgatnia a bíróságnak, de csak miután engedik, hogy a Threema-üzenetekből felolvassanak. Zsuzsová ügyvédje szerint megjelentek bizonyos fotók a médiában, amelyekből sejteni lehetett, mire készül a rendőrség,

ugyanakkor Roman Kvasnica azt állítja, senki nem tudhatott róla, hogy hamarosan őrizetbe veszik Zsuzsováékat.

10:35 Miután a vádlottak jogi képviselői nem kívántak Bödörtől kérdezni, a bíróság közölte, a Threema-üzeneteket addig nem olvassák fel, míg azok hivatalos átirata el nem készül, és nem tisztázódik, miként kerültek a hatóságokhoz. Újból Roman Kvasnica kérdez. Arra kíváncsi, Bödör miként értesült arról, mi készül Zsuzsováék ellen. A tanú gyakorlatilag megismételte a korábban elmondottakat, "kávézókban, éttermekben beszélt", mondja.

10:28 "Hogy ne lopjanak a bevásárlóközpontból" – reagál Bödör arra a kérdésre, minek volt szükség a magánnyomozással foglalkozó cégre. A felelet azonban annyira zavaros, hogy még Kočner is vigyorog a vádlottak padján.

10:20

Hazudik!

– reagál Bödör Tóth azon állítására, hogy az tudott Kuciakék megfigyeléséről, sőt tevékenyen részt vett benne. Kvasnica és korábban Lipšic is arra kérte a bíróságot, olvassank fel egy szakaszt a Threema-üzenetekből, mert úgy vélik, az egyik álnév mögött Bödör rejtőzhet.

Arra a kérdésre, honnan tudott arról, hogy hamarosan sor kerül Zsuzsová és köre őrizetbe vételére, zavarosan csak annyit mond, a letartóztatások előtt két hónnapal már Pozsony utcáin terjedt a hír. "Hallottam valahol" – mondja.

10:11 Lipšic most Bödör kapcsolati hálóját igyekszik feltárni. A nyitrai vállalkozó azt állítja, a NAKA korábbi igazgatóját Peter Hraškot ugyan nem, de a hivatal korrupcióellenes egységének korábbi parancsnokát, Róbert Krajmert vagy húsz éve ismeri. Rajta kívül a különleges ügyészség főnökét, Dušan Kováčikot és az ex-belügyminiszter, Kaliňákot is ismeri, bár nincsenek rendszeres kapcsolatban.

Roman Kvasnica kérdései is hasonló természetűek. Kiket ismert a rendőrségtől? Bödör felsorol néhány nevet, de azt állítja, nem emlékszik, közülük kikkel találkozott rendszeresen.

10:02 A tanú azt állítja, jelezte Kočnernek, felesleges pártot alapítania, nem fogja sokra vinni. A bírőnő kérdésére, milyen jellegűek voltak a találkozóik, Bödör kijelenti, pusztán magánjellegű, általános dolgokról, kirándulásokról beszélgettek. A Kuciak család jogi képviselője, Daniel Lipšic folytatja a meghallgatást. Arra a kérdésre, miként tartották a kapcsolatot, Bödör gyakorlatilag az összes lehetséges online kommunikációs fórumot felsorolja, majd kijelenti,

nem emlékszik, hogy valaha beszéltek volna akár a váltóügyről, akár a Welten cég ügyeiről, akár a Čistý deň körüli botrányról.

10:00 A bírói testület elnök asszonya faggatja Bödört. A nagyvállalkozó tételesen felsorolja üzleti érdekeltségeit: fürdő Trencséntyeplicen, egy pincekocsma, a diósförgepatonyi Slovakia Ring és néhány magánvállalkozás. Bödör elismeri, korábban volt magánnyomozással foglalkozó cége is. A bírónő közben azt kifogásolja, a tanú nem beszél elég érthetően:

Magának beszédhibája van? Akkor kérem a mikrofonba szíveskedjék!

– utasítja rendre Bödört, már-már türelmetlenül.

09:54 Zsuzsová ügyvédje, Júlia Vestenická  kérdez. Arra kíváncsi, Tóth miket mondott Bödörnek Zsuzsováról. Semmi különöset, hangzik a felelet.

09:50 Bödör azt állítja, sohasem foglalkozott Kuciak cikkeivel. Néha-néha felhívta őt valaki, hogy neve említésre kerül valamelyik cikkben, de ezekkel nem törődött, a tartalmukkal nem volt tisztában, "nem érdekelt" – mondja.

Személyes információkat sem kaptam róla (t.i.: Kuciakról) soha!

09:45 Az ügyész keresztkérdésekkel igyekszik kizökkenteni Bödört. Azt próbálja kiszedni belőle, voltak-e kapcsolatai arra, hogy az előzetes letartóztatásban lévő Kočneren segítsen, hozzá információkat juttasson el. Bödör ezt tagadja, habár elárulta, távoli rokonságban áll Tibor Gašparral, a korábbi rendőrfőkapitánnyal, ugyanakkor azt nem hajlandó elismerni, hogy valaha is szakmai ügyekről beszéltek volna.

09:35 Bödör azt állítja, nem vett részt az újságírók megfigyelésében, Kočner erre soha nem is kérte, mondja, majd hozzáteszi, a terv finanszírozásához sincs semmi köze.

Azt ugyan elismeri, 2018. augusztusában találkozott Peter Tóth-tal, aki arra kérte, segítsen neki az újságírók megfigyelésében.

Találkoztak tavaly szeptemberben is, miután a Zsuzsová körül szerveződő bandát letartóztatták, Bödör szerint akkor Tóth igen ideges, zavarodott volt, azt is elárulta neki, hogy megfigyeltek néhány újságírót.

09:26 Bödör kezd. Miután a bíróság figyelmeztette, hogy szíveskedjék a mikrofonba beszélni, Bödör nekifog a felolvasásnak. "Tíz éve ismerem Kočnert" – kezdi, majd azt mondja, rendszeresen soha nem találkoztak, nem barátok, legfeljebb ismerősként tartja számon, soha nem is üzleteltek. A büntetőeljárásban tárgyalt gyilkossági ügyről semmit nem tud, majd az ügyész kérdésére válaszolva elmondja, általában Kočner kezdeményezte találkozóikat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.