Harabin hámba fogta a szélenergiát - VIDEÓVAL
Szerdán a délelőtti órákban került sor, pontosabban került volna sor arra a nyilvános meghallgatásra, amelyen a Szlovákiában, s azon belül a déli, magyarok által lakott vidékeken is, a közeljövőben létrehozni tervezett, úgynevezett akcelerációs zónák körülményeit lett volna hivatott a szakma és a nyilvánosság között megvitatni. Az akcelerációs zónák lényege, hogy ezekben a körzetekben a szélerőmű-parkok kialakításának engedélyezési folyamata gyorsabb rezsimben bonyolódhasson le. Ez azonban nem jelenti a törvényi előírások könnyítését vagy szűkítését. A témáról a közelmúltban a portálunkon is írtunk.
A nyilvános meghallgatásnak helyt adó pozsonyi Tatra Szállóhoz érkezve már feltűnt az épület előtt álló szokatlanul nagy tömeg, s később kiderült, hogy a szálló 350 személy befogadására alkalmas nagyterme kicsinek bizonyult, és mintegy 100 – 200 főnyi csoport a biztonsági szolgálat közbelépése miatt nem jutott be. A biztonsági szolgálat azért tagadta meg a további beléptetést, mivel ezzel megsértenék a nyilvános rendezvényekre vonatkozó tűzvédelmi előírásokat.
Az elnöki asztalnál ülő a kormányhivatalt, illetve a gazdasági minisztériumot képviselő főhivatalnokok és a tervezési folyamatban részt vevő tanácsadó vállalat képviselőinek a bemutatása után szinte azonnal szót kérten többen a nyilvánosság közül és a kint maradtaknak a terembe való bejutás lehetőségét kérelmezték, amelyre a szervezők részéről nemleges értelmű válasz érkezett.
Ezzel pár perccel a kezdés után el is szabadult a pokol, s rövidesen világossá vált, hogy a terem túlnyomó részét a szélerőmű-ellenes állásponton lévő látogatók foglalják el, akik rövid időn belül szinte átvették az események irányítását, s azt követelték, hogy a kint maradt érdeklődőket vagy engedjék be, vagy rekesszék be a nyilvános meghallgatást.
Rövidesen, s talán nem véletlenül, megjelent a teremben Štefan Harabin egykori igazságügyi-miniszter, aki a tömeg hangos éljenzése mellett mondott több, gyújtó hangú pár perces beszédet, amelyek lényege az volt, hogy a nyilvános meghallgatás jogellenes, mivel nem valósul meg egyik alapvető feltétele, a nyilvános jelleg, ezen kívül az elnöki pultnál ülőket sértő jelzőkkel illette, akik erre csak olykor reagáltak, akkor is csak annyit, hogy kikérik maguknak ezeket a megjegyzéseket.
Hamarosan a „harmadik nyilvánosság” ismert alakjai is megjelentek a teremben, Harabin mellett Ján Bombic, szélsőséges kijelentések miatt perbefogott „médiaszemélyiség” tűnt fel, illetve ott volt az oltásellenes réteg ikonja, Peter Lipták orvos. Ennyi véletlen megjelenés a szemlélőben azt az érzést is kelthette, hogy ezek az emberek szinte szervezetten voltak az eseményen.
A szlovákiai magyar politikusok közül Nagy József, egykori környezetvédelmi miniszter és Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke jutott be a terembe, de nem szálltak be az elszabadult hangulatú beszédekbe.
Štefan Harabin kiérezte a helyzetben lévő lehetőséget, hiszen egyre több újságíró is megjelent a teremben és megérkeztek a közszolgálati televízió kamerái is. Az egykori igazságügyi-miniszter többször is magához kérte a mikrofont és arra szólította fel a közönséget, hogy hagyják el a termet és kérjenek anyagi kártérítést a mai hiábavaló útjukért.
Miután előkerült egy megafon is és sikerült mindenkinek kibeszélnie magát, a szervezők hivatalosan is bejelentették, hogy befejezettnek tekintik a szerdai meghallgatást az eredetileg a késő délutáni órákig tervezett 17 óra helyett nem sokkal délelőtt tizenegy után. Az elnöki pultnál ülők közül senki nem tartotta meg beszédét, erre a kialakult helyzetben talán nem is lett volna lehetősége. A „közéleti show” végén, amikor a közönség már kifelé igyekezett a teremben megjelentek az állami és a városi rendőrség egységei is, információink szerint viszont semmilyen beavatkozásra nem kellett, hogy sor kerüljön és feljelentést sem kívánt tenni senki.
Vélhetően új időpontot írnak majd ki a szerdán botrányba fullad esemény helyett, erről szintén tájékoztatni fogjuk olvasóinkat.