Meggyanúsították a titkosszolgálat vezetőjét
Hamran István országos rendőrfőkapitány sajtótájékoztatót tartott a mai rendőrségi razziáról.
A sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökségnek (NAKA) nem mindenkit sikerült felkutatnia, mert többen is nyaralnak.
– jelentette ki a rendőrfőkapitány, aki hozzátette, hogy
még a munkahelyén sem sikerült őt elérni, sőt a felesége sem tud róla semmit.
Hamran István nyilatkozataiból az jön le, hogy a többi vádlottal a nyomozók felvették a kapcsolatot.
A rendőrfőkapitány hangsúlyozta, hogy a mai NAKA-akció, amely az Végkifejlet (Rozuzlenie) fedőnevet viseli, nem a választásokra lett időzítve, a nyomozás még jóval korábban elkezdődött.
Azt is hozzátette, hogy az üggyel nem a pozsonyi, hanem a központi Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség foglalkozik.
Az Állítsuk meg a Korrupciót Alapítvány (Zastavme korupciu) szerint Michal Aláčnak, a szlovák titkosszolgálat (SIS) elnökének távoznia kell a funkciójából. Az alapítvány már korábban felszólította Ódor Lajos miniszterelnököt, hogy hívja vissza Michal Aláčot. Az alapítvány azért tartja indokoltnak Aláč távozását, mert szabotálja a hatóságok korrupcióellenes munkáját.
- jelentette ki Zuzana Petková, az alapítvány igazgatója, aki hozzátette, hogy már hónapokkal ezelőtt kijelentették, nem bíznak az SIS vezetésében.
Ódor Lajos még korábban kijelentette, hogy akkor hívja vissza Michal Aláčot a funkciójából, ha az átlép bizonyos vörös vonalakat, ami azt jelenti, hogy kényes ügyekbe avatkozik bele, illetve belső információkat szivárogtat ki az egyes politikai pártokról.
Több személy ellen eljárást indított csütörtökön a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) a Végkifejlet (Rozuzlenie) akció keretében. Köztük van Peter K. vállalkozó, Vladimír P., a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) volt munkatársa, Michal A., az SIS munkatársa, Ján K., a NAKA volt munkatársa, és Martin C., az SIS volt munkatársa.
A gyanú szerint a szervezett bűnözői csoport igyekezett megnehezíteni vagy megakadályozni egyes korrupciós ügyek és más bűncselekmények kivizsgálását, illetve azt a benyomást kelteni, hogy a nyomozók manipulálják a tanúvallomásokat, továbbá diszkreditálni akarták a bűnüldöző szerveket.
– tájékoztatott csütörtöki sajtótájékoztatóján Hamran István országos rendőrfőkapitány.
A rendőrség az ügyet összevonta egy másikkal, amelyben bosszúállás szándékával elkövetett hivatalos jogkörrel való visszaélést vizsgálnak.
Vladimír P. volt SIS-alkalmazott mellett gyanúsítottként szerepel Roman K., a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) munkatársa, a gyanú szerint igyekeztek megszabadulni az NBÚ számukra kellemetlen alkalmazottaitól, szolgálat alóli felfüggesztésekkel, előre egyeztetett, valótlan SIS-jelentéssel.
Őrizetbe vették Martin C.-t is, valamint két gyanúsított rendőrt, Michal V.-t és Jozef K.-t. Ľubomír Daňko, a NAKA igazgatója hozzátette, az őrizetbe vételek során nem vetettek be kommandósokat, nem kellett kényszerítő eszközöket alkalmazni.
Hamran azt is elmondta, hogy a nyomozati anyag összesen 1200 oldalas, hét titkosított és egy nem titkos melléklettel.