2026. január 23., 11:32

Gubík a Markíza tévében: A koalíciós pártok szinte teljesen becsapták az együttműködés ajtaját

Csütörtökön este a Markíza televízió Na telo plus című politikai vitaműsorában Gubík László volt Katarína Lacová vendége.

gubík
Fotó: Markíza - reprofotó

A Magyar Szövetség elnöke az alábbi fontos kijelentéseket fogalmazta meg a beszélgetés során.

  • Politikai sci-fi lenne, de nem zárjuk be az ajtót a Republika előtt.
  • Márciusra akár nyitrai megyeelnök-jelölt is lehetne.
  • Kölcsönös bocsánatkérést is elképzelhetőnek tart a történelmi sérelmeket illetően.
  • A koalíciós pártok szinte teljesen becsapták az együttműködés ajtaját.
  • A koalíció hisztérikusan viselkedett az utókonfiskációk ügyében.

A műsorvezető bár a Magyar Szövetség elnökeként mutatta be a politikust, a műsor folyamán viszont folyamatosan Magyar Koalíció felirat volt olvasható a képernyőn. Ez az apró technikai hiba is csak erősíti a műsor elején elhangzott utalást, mely szerint a párt csak az utóbbi időben szerepel gyakrabban a médiában – s így gondolhatjuk, az új név még nem vált közismertté a szlovák média világában.

A műsorvezetőt nem a párt által megfogalmazott programpontok, vagy a régiófejlesztés be nem teljesült ígéretei érdekelték, hanem az utóbbi hetek, hónapok egyik fő politikai témája, a lex Beneš, a Felvidék szó indokolt vagy indokolatlan használata, illetve az elsősorban keresztény-konzervatív irányultságú, de etnikai alapon politizáló magyar párt esetleges közeledése az ellenzék vezető erejéhez és esetleges távolodása a mostani koalíció pártjaitól.

Mindenekelőtt azonban a magyar párt elnökének korábbi, 4-5 évvel ezelőtti, a közösségi hálón megjelent egyes kijelentéseit kérte számon a műsorvezető, amelyek főleg Ukrajna határainak átjárhatóságára, vagy területi egységére vonatkoztak. Gubík határozottan kijelentette, hogy ezeket egyrészt nem politikusként tette még, másrészt pedig világosan látni kell, hogy a Facebookon tett kijelentések mindig jelentős iróniát és szatírát hordoznak magukban. Annak viszont nem látja az okát, hogy ezekért a posztokért elnézést kellene kérnie, ma viszont már felelőségteljesebben nyilatkozna meg.

Különbséget kell tenni a Felvidék szó használatakor – mondta egy következő kérdésre Gubík, hiszen, ha magyar indentitású emberek egymás közti kommunikációjukban ezt a történelmileg kialakult megnevezést használják, az teljesen természetes, politikusként viszont nyilván nincs ilyen tág tere a felhasználásnak.

Ha egy tárgyalópartner érzékenységét sérti az a kifejezés, akkor természetesen mérlegelni lehet vagy kell annak használatát. Gubík udvariasan ellenállt a műsorvezető folyamatos próbálkozásának, hogy a Felvidék szó használatát a társadalmi érintkezés valamelyik szintjén elutasítsa.   

A Beneš-dekrétumok újraéledését meglepően jól fogta fel a kérdező, aki a szlovák közvélemény nagy részével szemben tisztában volt azzal, hogy nem a dekrétumok, hanem azoknak a mostani utókonfiskációkhoz nyújtott jogi alapja okozza az aktuális problémát. A hangsúlyt kérdéseiben viszont inkább arra szerette volna helyezni, hogy valójában mennyire nagy problémát is jelentenek ezek az eljárások.

Gubík viszont nem a számszerűségben látta a kialakult helyzet súlyát, hanem Beneš szellemének visszatérésében, amely annyira sérti a jogbiztonságot, hogy az nem csak a szlovákiai magyarságra, hanem az egész szlovákiai társadalomra veszélyt jelent. Elsősorban szerbiai példa alapján Gubík kívánatosnak tartaná a társadalmon belüli szlovák-magyar kiegyezést, s ehhez egy kölcsönös bocsánatkérést is elképzelhetőnek tart, a részletek kidolgozását viszont a történészek hatáskörébe utalná.

Ha már ezek a témák utat nyitottak a magyar pártnak a népszerű Markíza televízió politikai műsorába, adott volt a lehetőség, hogy a meglepően bő, mintegy háromnegyed órás műsorban a Magyar Szövetség együttműködési és koalíciós készségéről, valamint az idén esedékes helyhatósági választásokról is szó legyen. A Magyar Szövetség elnöke képletesen egy politikai háromszög egy-egy csúcsához rendelt politikai tulajdonság alapján szelektálta a pártokat. Az alapértékek rokonsága alapján az egyik csúcson a kereszténydemokrata értékek állnak a legközelebb az MSz-hez, a második csúcsot a geopolitikai és a szuverenitással kapcsolatos megközelítés határozza meg, ahol a mostani koalíció pártjai jöhetnek szóba – azt azonban Gubík hangsúlyozta, hogy nem a stílusuk alapján. A harmadik csúcsot pedig – a párt számára a legfontosabb – a klasszikus kisebbségi kérdésekhez való hozzáállás jelöli, s itt az ellenzéki pártok jönnek szóba, a közelmúltbeli megnyilvánulásai alapján a Progresszív Szlovákia. Korábban azt is fontosnak tartotta Gubík elmondani, hogy minden párt választókat keres, így az egyes pártok aktivitása ebből a szempontból is érthető.

gubík
Fotó:  Markíza - reprofotó

A pártokkal való tárgyalások során viszont senkit sem hagynak ki, azaz mindenkivel tárgyalásban vannak - hangsúlyozta Gubík, bár azt már korábban kijelentette, hogy az utókonfiskációk és a Beneš-dekrétumok témájában tanúsított hisztérikus viselkedésükkel a koalíciós pártok szinte teljesen becsapták az ajtót az együttműködés lehetősége előtt.

Az ilyen viselkedéssel aztán helyeztet teremtenek az ellenzéki pártoknak. Azt viszont Gubík ismét hangsúlyoztak, hogy pártja etnikai párt és nem ideológia mentén alakul ki a tagságuk és a támogatói rétegük, akik között vannak konzervatív és liberális gondolkodású választók is. A pártok között partnereket pedig az MSz számára elsődleges törvények elfogadásához keresnek. Ez azt jelenti, hogy Robert Fico tizenöt év alatt nem volt eléggé meggyőző ezen a téren? – tette fel a kérdést a vendéglátó, amelyre Gubík határozottan kijelentette, hogy pontosan így van, de nem felejtette el hozzátenni, hogy főképpen a stílusa miatt Igor Matovič, a Szlovákia párt elnöke előtt is nagyon szűkre nyitott csak az ajtójuk.

Műsorvezetői kérdésre a Republika párttal való együttműködés lehetőségéről is beszélt Gubík, elmondva, hogy nagyon nehezen tudná például ennek a pártnak bármelyik politikusáról elképzelni, hogy támogatná például a nemzetiségi iskolák hálózatát.

Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy miképpen szavaztak ellene a magyar közösség számára fontos törvényeknek és határozatoknak, mint a Csemadok támogatása, a kétnyelvű utcatáblák lehetősége vagy a Jókai Színház felújítása. Az ajtó ennek ellenére nincs rájuk csapva, bár az ezzel a párttal való együttműködést inkább a politikai sci-fi kategóriájában sorolná a magyar pártelnök.

Szóba került a magyar pártelnök esetleges indulása a nyitrai megye elnöki pozícióért. Gubík úgy nyilatkozott, önálló jelöltet indít a párt, március elejére kiderül az is, hogy kit, s azt is el tudja képzelni, hogy ő lesz a jelölt.  

Gubík általában véve nagyon jól szerepelt, válaszaiból kiérződött, hogy immár magabiztosan tudatában van annak, hogy elsősorban a saját jövőbeni választóihoz kell szólnia szlovák nyelven is, s nem próbált mindenkinek tetsző álláspontot felvenni.

Megosztás
Címkék