2020. július 8., 21:08

Gröhling: Ha kiderül a plágium, akkor vissza lehet venni az oklevelet

A szlovák oktatásügyi miniszter, Branislav Gröhling (SaS) csehországi minta alapján készíti el azt a törvényjavaslatot, amely segítségével visszamenőleg el lehet venni az egyetemi titulust.

 Branislav Gröhling
Branislav Gröhling oktatáai miniszter
Fotó: TASR

A tárcavezető a közösségi hálón tette közzé ezt az információt.

Jelenleg húszmillió szöveg található abban a rendszerben, amely alapján újra lehet ellenőrizni a munkákat. Gröhling az szeretné, ha ez a szám növekedne, és legalább ötmillió munkával bővülne a rendszer, illetve az eredetiség-ellenőrzés azonosító algoritmusok alapján is sokkal hatékonyabban lehetne megállapítani a munkák hitelességét.

,,Az akkreditációs ügynökség szabványokat készített az egyetemek számára. Ezek alapján kell beállítani az ellenőrző rendszert. Ha ez nem történik meg, akkor komoly szankciók lesznek kiszabva, az egyetem akkreditációja is veszélybe kerülhet“ - mondta Gröhling.

A tárcavezető felhívta a figyelmet arra, hogy a Boris Kollár (Sme Rodina) körül kialakult plágiumbotrány után az indulatokat most már mellőzni kell, és racionálisan, illetve  tárgyilagosan kell hozzáállni az esethez.             

Gröhling elmondta, a munkák eredetiségét 2011 óta vizsgálják a rendszerben. Elmondása szerint ez egy olyan segítség, amely alapján megállapítható, hogy a különböző forrásokat hogyan használják fel az egyes diákok. Gröhling szerint azonban a munkák eredetiségének a vizsgálata nem feltétlenül mutatja meg azt, hogy az adott munka plágium lenne.

Valakinek öt százalékos egyezés mellett is plágiumgyanús lehet a munkája, de ha magasabb az egyezés, az még nem jelenti azt, hogy a munka plágium

- fejtette ki Gröhling.

Az oktatásügyi miniszter azt mondta, ezt leginkább a konzulens és az opponens tanár tudja a legjobban megítélni. Gröhling szerint általában a természettudományi tantárgyak munkáinál lehet a legkisebb egyezést megállapítani, a társadalomtudományi munkáknál pedig a legtöbbet, főleg a jog szakterületénél. A jogi munkák esetében megengedett a negyven százalékos egyezés is.

A tárcavezető állítása szerint az egyetemi tanulmányokat nem lehet egyetlen zárómunka alapján értékelni.

Rámutatott, hogy az oktató és az iskola feladata az, hogy az egyetemi hallgató munkásságát figyelemmel kísérje.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.