Füstbe mehet a csípőműtét, ha az Általános Egészségbiztosító ügyfele?
Mint arról portálunkon már beszámoltunk, fennáll a veszélye annak, hogy az Általános Egészségbiztosító ügyfelei július 1-től csak akut ellátáshoz jutnak hozzá a Szlovákia Kórházainak Szövetségéhez tartozó egészségügyi intézményekben, köztük a Svet zdravia és az Agel kórházláncok kórházaiban is. Bock Sylvia, a Svet zdravia hálózatába tartozó dunaszerdahelyi kórház igazgatója portálunknak elmondta, a követeléseik jogosak, hiszen a béremelés, az infláció, az energiaárak emelkedése nem kímélte az egészségügyet sem. A biztosító által benyújtott szerződéstervezet pedig még a béremelést sem fedezi, nemhogy a további költségeket.
Mint megtudtuk tőle, több tárgyalás is volt már ez ügyben, s mivel nem jutottak dűlőre a felek, ezért a kórházszövetség úgy döntött, hogy március 31-el felbontja a szerződést az Általános Egészségbiztosítóval és kezdetét veszi egy három hónapos időszak, ami arra szolgál, hogy a felek megegyezzenek. Ha ez nem sikerül, akkor július 1-től a biztosító betegei csak az akut ellátást kapják meg.
A Covid miatt ugyanis ezek voltak azok a beavatkozások, amelyeket a legkorábban le kellett állítani. Habár mi itt, Dunaszerdahelyen, a magas oltottság miatt tavaly az újabb járványhullám idején egészen novemberig végeztük a tervezett műtéteket, de így is van mit behozni” – mutatja be konkrét példán az igazgató, milyen lenne a forgatókönyv, ha nem sikerülne megegyezni a legnagyobb egészségbiztosítóval.
Megemlíti, hogy az egészségügy alulfinanszírozottsága már régi keletű és ennek rendezése nem tűr halasztást. A környező államokkal összehasonlítva siralmasan keveset fizet az állam a biztosítottjai (nyugdíjasok, gyerekek, gyesen lévő nők stb.) után.
A cseh állam például kétszer annyit fizet biztosítottjai után, mint a szlovák. Nálunk viszont hosszú évek óta nem volt emelés, inkább csökkenés, miközben az árak minden téren elszabadultak.
A tervezett műtétek kapcsán, amiből rengeteg maradt el a Covid miatt, Bock Sylvia elmondja, a kórházak lassacskán visszaállnak a normális menetrendbe és képesek volnának akár több műtétet is elvégezni, de ebben is limitálva vannak a biztosítókkal kötött szerződésekben. Vagyis dolgozhatnának, műthetnének többet, de ezeket a biztosító nem fizetné ki.
–hangsúlyozza.
Kérdésünkre elmondja azt is, a dunaszerdahelyi kórházban 2020 januárjához, februárjához képest 2022-ben 37 százalékkal fizetnek többet az energiáért, mivel egy nagy kórházlánc, egy nagy fogyasztó tagjai, de vannak kórházak, amelyek ennél jóval többet. Ezek a megyei és városi kórházak kerülhetnek igazán nehéz helyzetbe. Nekik is nagyon fontos lenne, hogy megegyezés szülessen a legnagyobb egészségbiztosítóval.
Beszélgetésünk után nem sokkal derült ki, hogy a kormány idén 365 millió euróval többet fordít az egészségügyre. Az állami biztosítottak után fizetett magasabb összeg 100 millió euró többletet jelent.
Az állami Általános Egészségbiztosító alaptőkéjét 120 millió euróval emelik meg. További 145 millió eurót hoz a magasabb díjbevétel, hangzott el Igor Matovič pénzügyminiszter mai sajtótájékoztatóján. Vagyis jócskán nőtt a megegyezés esélye a kórházszövetség és a legnagyobb egészségbiztosító között.