Forró Krisztián: Tanácsadóként nem politikai döntéshozó, hanem hídépítő szerepem van
Ahogy arról beszámoltunk, Forró Krisztián, a Magyar Szövetség korábbi elnöke lett a szlovák köztársasági elnök tanácsadója a nemzeti közösségek ügyében. A frissen kinevezett tanácsadót a feladatairól, céljairól kérdeztük.

A Magyar Szövetség korábbi elnökeként átfogóan ismeri a szlovákiai nemzeti közösségek problémáit. Mit tart kiemelt céljának a köztársasági elnök tanácsadójaként?
Küldetésem, hogy a köztársasági elnök azon igyekezetét támogassam, miszerint minden polgár elnöke kíván lenni – függetlenül attól, hogy valaki többségi vagy nemzeti közösséghez tartozik. A tanácsadói munkám fókuszában az áll, hogy hozzájáruljak egy olyan társadalmi környezet kialakításához, amelyben a nemzeti közösségek tagjai is egyenlőnek, megbecsültnek és biztonságban érezhetik magukat. Fontosnak tartom a párbeszédet, a közös megoldásokat.
A Szlovák Köztársaságban a nemzeti közösségeket államalkotóként sem ismerik el. Ennek kapcsán már Peter Pellegrini előde is ígéretet tett, kíván-e ebben vagy a Beneš-dekrétumok ügyében konkrét tanácsokat adni a köztársasági elnöknek?
Az olyan érzékeny történelmi kérdések, mint a Beneš-dekrétumok, vagy a nemzeti közösségek elismerése, a politikai párbeszéd és konszenzus témakörei – de meggyőződésem, hogy nyílt, előítélet-mentes társadalmi diskurzus nélkül nincs előrelépés. Tény, hogy a jövőbe kell nézni, de nem hagyhatjuk, hogy ezeket a témákat egyesek politikai pontszerzésre, valós problémákról tőrténő figyelemelterelésre használják. A köztársasági elnök úrral történt egyeztetést követően kijelenthetem, hogy június végéig munkacsoport jön létre a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatban.
Az elnöki iroda tájékoztatása szerint a kisebbségi kormánybiztossal már egyeztetett, kíván-e hasonlót kezdeményezni a Magyar Szövetséggel?
A célom, hogy minden releváns szereplő – legyen az kormányzati, önkormányzati vagy civil – bekapcsolódhasson a nemzeti közösségeket érintő párbeszédbe. A Magyar Szövetség hosszú ideje képviseli a felvidéki magyar közösség érdekeit, így bízom benne, partner lesz ebben a folyamatban. A jövőben többoldalú egyeztetéseket is tervezek, amelyeken minden érintett megszólalási lehetőséget kap.
Az első eredményének egy kerekasztal összehívását nevezte. Konkrét célokkal szervezik a találkozót vagy csak a kapcsolatépítés első lépéseként?
A kerekasztal nemcsak szimbolikus, hanem funkcionális kezdeményezés is. A cél, hogy a nemzeti közösségek képviselői első kézből osszák meg tapasztalataikat, észrevételeiket, és javaslataikat – és mindezt közvetlenül a köztársasági elnök felé tehessék meg. A találkozó egy társadalmi párbeszédsorozat nyitánya, amelyre a jövőben építhetünk konkrét javaslatokat, hosszú távú együttműködési mechanizmusokat.