2020. szeptember 9., 08:53

Forró Krisztián: Megosztó témák helyett a felvidéki magyarok gondjaival kell foglalkoznunk

A Híd az elmúlt hetekben többször is nemtetszésének adott hangot a magyar kormány politikájával kapcsolatban. Forró Krisztián szerint bölcsebb lenne, ha a felvidéki magyarságot közvetlenül foglalkoztató témákkal foglalkoznának az egyesülésre törekvő magyar pártok. Az MKP elnökét kérdeztük.

Úgy tűnik, igaza lesz azoknak, akik szerint még sok buktatót kell leküzdeni, hogy a felvidéki magyar egység megvalósuljon. Legalábbis erre utal, hogy a magyarországi belpolitika eseményei kapcsán a Híd az elmúlt hetekben markáns véleményt fogalmazott meg.

Mindhárom párt kinyilatkozta, hogy az árkok betemetésén szeretne dolgozni.

Ha olyan témákkal foglalkozunk, amelyek megosztják a közösségünket, nyilvánvalóan nem ezt a célt fogjuk elérni.

Elvárható a pártoktól, hogy elengedjék az akár megosztó témákat? Nem fenyeget, hogy elveszítik azokat a választókat, akiket éppen ezeken keresztül szólítanak meg?

Értem, hogy a Híd a saját választóinak akar kedvében járni, amikor magyarországi ügyekbe szól bele. Azt is látni kell azonban,

ha az egység felé akarunk haladni, bölcsebb lenne, ha a felvidéki magyarságot közvetlenül, valamint a Dél- és Kelet-Szlovákiát érintő kérdésekkel foglalkoznánk.

Ha görcsösen ragaszkodunk olyan témákhoz, amely csak az adott párt választóit szólítja meg, a felvidéki magyar közösség ezen összességében veszíteni fog.

Milyen ügyek kapcsán várhatják a felvidéki magyarok, hogy a jövőben készek együttműködni?

A megoldatlan problémáinkat hosszan lehetne sorolni. Ilyen mindenekelőtt a leszakadó régiók felzárkóztatásának kérdése, vagy a kisiskoláink helyzete, a turizmusban rejlő lehetőségek kihasználása, hogy csak néhány kiemelten fontos példát ragadjak ki. Ezek a kérdések ráadásul nemcsak a magyar közösséget érintik, hasonlóak a gondjai a velünk élő szlovákságnak és más nemzetiségűeknek is.

Ezekben a kérdésekben átfogó stratégiát kell megalkotni, ehhez mindenképpen közös fellépésre lesz szükség a pártok részéről.

Augusztus 20-án elhangzott, hogy a pártok egyesülésének előkészítésére munkacsoportok alakulnak. Hol tart ez a folyamat? Nem tart attól, hogy a megosztó kérdések napirendre kerülése lelassítja, vagy akár meg is akadályozhatja a pártok egyesülését?

A munkacsoportok már felálltak, s megkezdték a munkájukat. Meggyőződésem, ha a pártok őszintén gondolják az együttműködési szándékukat, ezek az ügyek nem lehetnek az egység megteremtésének akadályai.

A szándéknyilatkozat elfogadásakor is úgy fogalmaztunk, hogy kompromisszumokra lesz szükség, ha ezt tartjuk szem előtt, ezek a nézetkülönbségek rendezhetők.

Az MKP választói közül sokan egyelőre ezeket a kompromisszumokat nehezen tudják elfogadni. Jól látom?

Tudatosítanunk kell, ahhoz, hogy erős közösséget alkossunk, erős képviseletre is szükség van.

Ahhoz, hogy létrejöjjön ez az erős képviselet, nem elég önmagában az MKP, vagy az Összefogással kialakított szövetség, szükség van egy teljes egyesülésre. Ha közösségünk számarányának megfelelő érdekképviselettel fog rendelkezni, sokkal hatékonyabban tud majd kiállni az általa lakott régiók érdekei mellett.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.