Fico-merénylet: Nemzetközi vizsgálóbizottság létrehozását javasolja az SAS
Nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását javasolja az ellenzéki SaS a Robert Fico kormányfő elleni merénylet részletes felderítésére, a bizottságban a kormánypártok és az ellenzék képviselői is helyet kapnának.
![Juraj Krúpa](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2023-10/juraj-krupa.jpg?itok=SjtT3AWw)
Az SaS ezzel a nyomozással kapcsolatos esetleges félretájékoztatást kívánja megelőzni. A párt keddi sajtótájékoztatóján az is elhangzott, hogy egy ilyen bizottság felállítása is részét képezné a társadalmi megbékélés elérésének. A belügyminisztérium válasza szerint csak a nyomozás lezárása után kerülhet sor ilyen bizottság létrehozására.
– jelentette ki Juraj Krúpa, az SaS képviselője. A bizottság feladata lenne megelőzni vagy megakadályozni álhírek terjedését, a merénylettel kapcsolatos információk félremagyarázását, és vizsgálni azt is, hogy történtek-e mulasztások a nyomozás során, illetve a közjogi méltóságok biztonságát szavatoló hivatal részéről.
„Szakértői nyomozócsoport jött létre a merénylet alapos kivizsgálása érdekében, munkáját a Legfőbb Ügyészség felügyeli. Nemzetközi vizsgálócsoport esetleges létrehozása csak a nyomozás lezárása után kerülhet szóba” – közölte a TASR-rel Matej Neumann, a belügyminisztérium szóvivője.
Branislav Gröhling, az SaS elnöke hozzátette, jelentősen elősegítené a társadalmi megbékélést, ha mindenki felhagyna a média, az újságírók és a politikai ellenfelekkel szembeni vulgáris támadásokkal,
emellett garantálva lenne a szólásszabadság és a médiaszabadság, és védelmet élvezne a sajtó és a média a politikai nyomásgyakorlással szemben.
Maroš Žilinka főügyész helytelennek tartja nemzetközi vizsgálóbizottság létrehozását a kormányfő elleni merénylet részleteinek feltárásara. Ezzel az ellenzéki SaS kedden ismertetett javaslatára reagált.
Žilinka szerint egy ilyen nemzetközi bizottság működése nem lenne összeegyeztethető a szlovák jogrenddel, amely pontosan megszabja a büntetőeljárás menetét és a bűnüldöző szervek feladatait és szerepét.
A rendőrség folytatja a nyomozást, az ügyészség felügyeli az előkészítő eljárás törvényességét, az előkészítő eljárásban résztvevő bíró pedig az egyes, az alkotmány által garantált jogokkal kapcsolatos döntéseket hozza meg – mutatott rá Žilinka.