2025. február 7., 10:31

Ferencz: Megállapodtunk Kijevvel a gáztranzitról, az akadály Zelenszkij volt

Szlovákia elkerülhette volna a gázszállítással kapcsolatos problémákat - a gáztermelőknek volt egy megállapodásuk az ukrán miniszterelnökkel, de Volodimir Zelenszkij államfő lesöpörte azt.

Hogyan tovább?
Vojtech Ferencz
Fotó: TASR

Szlovákia legfontosabb gázszolgáltatója csütörtökön tartott rendezvényt, amelyen Vojtech Ferencz, a vállalat vezérigazgatója eloszlatta a médiaködöt, amely elhomályosította az Ukrajnán keresztül Szlovákiába irányuló orosz gáztranzit folytatásáról szóló tárgyalások előrehaladását.

Elmondta, hogy a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) tavaly nyáron olyan tervet terjesztett az ukrán és az orosz fél elé, amely lehetővé tenné az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit fenntartását. A szlovák fél azt javasolta, hogy a Gazpromtól az orosz-ukrán határon lévő Szudzsánál vásároljanak gázt. Így a szállított gáz az ukrán csővezetékeken keresztül történő útja során hivatalosan nem orosz, hanem szlovák gáz lenne.

November 14-én felhívott az ukrán kormány miniszterelnök-helyettese, és azt mondta: „a miniszterelnök úr (Denisz Smihal) egyetért azzal - hozzanak létre egy leányvállalatot, kérjenek engedélyeket, és így szlovák áru lesz"

 - mondta Ferencz, hozzátéve, hogy az SPP eredetileg csak a Szlovákiában elfogyasztott gázt akarta megvásárolni, de végül a teljes, 14 milliárd köbméternyi gázmennyiséget megvásárolta - beleértve azt is, amely nem maradt Szlovákiában, hanem továbbment Ausztriába, Csehországba és Magyarországra.

Az ukránok készen állnak, mondta, és már csak arra várnak, hogy a kormány utasítást adjon nekik, hogy a régi szerződést „forgatják-e tovább”, vagy új szerződést kötnek. Ez lehetővé tenné a tranzit zökkenőmentes folytatását.

Az egész folyamatot azonban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök leállította, aki december 19-én Brüsszelben kijelentette:

Nem fogjuk meghosszabbítani az orosz gáz tranzitját”.

A kijevi államfő akkor hozzátette, hogy a tilalom minden „Oroszországból származó” gázáramlásra vonatkozna, hogy elkerüljék annak kockázatát, hogy az orosz gázt más zászló alatt adják el Európának.

Az oroszoknak nem volt ezzel semmi problémájuk, csak néhány részletet kellett véglegesíteniük, Ukrajna zöld utat adott. Azt, hogy az elnök azt mondta, amit mondott, és ahogyan döntött, tiszteletben tartom. Ez volt a kézifék”

- mondta az SPP vezetője.

Ferencz arról is tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy januárban a vállalat elsősorban saját tárolóiból merített gázt [a szlovák gáztárolók jelenleg 58,6 százalékban tele vannak, és elegendőek Szlovákia éves fogyasztásának közel felére, a szerk. megjegyzése], február eleje óta azonban orosz gázt importál a Gazpromtól a TurkStream gázvezetéken keresztül.

Ez Magyarországról a Felsőzellő/Balassagyarmat belépési ponton keresztül áramlik hozzánk, ahol a gáztermelők tavaly évi 3,5 milliárd köbméterre növelték a szállítási kapacitást Szlovákia irányába. Teljes kihasználtság mellett ez elegendő lenne Szlovákia szükségleteinek mintegy háromnegyedére.

Áprilistól a megnövekedett kapacitásnak köszönhetően nagyjából megduplázódna a Magyarországon keresztül történő orosz gázszállítás - mondta Ferencz. Azt azonban nem részletezte, hogy milyen mennyiségekről lenne szó.

Michal Ľalík, az SPP kereskedelmi vezetője hozzátette, hogy a magyarországi kapacitásnövelés ellenére Szlovákiának valószínűleg más útvonalakon kell majd gázt importálnia, mivel ez még mindig nem lesz elegendő az összes szükséglet kielégítésére. Elmondta, hogy az egyik valószínű opció a Németországból Csehországon keresztül vezető útvonal, ahol az SPP kapacitást tart fenn. Kivéve persze, ha a közeljövőben újraindul a „szlovák” gáz tranzitja Ukrajnán keresztül.

Az újságírókkal folytatott megbeszélésen Ferencz azt is hangsúlyozta, hogy a Gazprommal kötött szerződés még mindig érvényben van (2034-ig), és a vállalat nem tervezi annak felbontását. Ennek oka, hogy rendkívül előnyös - különösen a tranzitdíjak, amelyek lényegesen alacsonyabbak, mint a más szállítóktól származó gáz esetében.
„Megszüntethetjük, de nem fogjuk megtenni. A tárgyalások (a Gazprommal) pragmatikusak, van egy ésszerű ár. Nem érdekel minket, hogy a Gazprom hogyan szállítja a gázt Szlovákiába”

- mondta Ferencz.

Hangsúlyozta, hogy bár az SPP garantálja, hogy elegendő gázellátást biztosít ügyfelei számára, a problémát az emelkedő ár, valamint az alternatív útvonalakon keresztül történő tranzitdíjak jelentik.

A gáz ára jelenleg eléri az 55 eurót megawattóránként (MWh), ami 2023 októbere óta a legmagasabb, és több mint kétszerese annak, amennyibe a gáz az elmúlt évtizedben végig került. És az árak felfelé tendálnak - főként az Ukrajnán keresztül történő tranzit leállítása miatti sokk, a következő hetekre vonatkozó negatív időjárás-előrejelzés közzététele vagy a színfalak mögül érkező legújabb hírek miatt, miszerint Kijevnek nincs elég gáza.

Decemberben, Zelenszkij brüsszeli nyilatkozata előtt az árak még 40 euró/MWh körül voltak. Eközben az idei nyári szállításra szóló gázszerződések is drágák. Ezek még drágábbak, mint a téli hónapokban szállított gázra kötött szerződések. Ez arra utal, hogy a kereskedők a nyári gázhiányra számítanak, amikor az országoknak fel kell készletezniük a gázt, hogy a következő télre feltöltsék a tárolóikat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.