2025. május 5., 12:00
Frissítve: 15:09

Felbukkant a sertéspestis egy Ipolyság melletti gazdaságban

Felbukkant az afrikai sertéspestis egy alsószemerédi gazdaságban, a Lévai járásban.

Fotó: pixabay.com

A Regionális Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet óvintézkedéseket rendelt el a gócpont körüli 3, illetve 10 kilométeres körzetben. A sertéspestis nem jelent veszélyt az emberre – tájékoztatott hétfőn Veronika Daničová, a földművelési és vidékfejlesztési minisztérium szóvivője.

2025. május 2-án a zólyomi Nemzeti Referencialaboratórium megerősítette az afrikai sertéspestis első 2025-ös felbukkanását házi sertések között Szlovákiában, egy alsószemerédi gazdaságban. A telepen levő körülbelül 18 458 hízót el kell pusztítani, ez 2025. május 5-én megkezdődik”

– közölte a tárca, hozzátéve, a törvényeknek megfelelően tetemégetőbe kerülnek az elpusztított állatok.

Az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet és a lévai regionális felügyelet óvintézkedéseket rendelt el a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása érdekében. A sertéstelep 3 kilométeres körzetében védőövezetet jelölt ki, 10 kilométeres körzetében pedig megfigyelési zónát.

A házi disznóvágást legalább egy munkanappal korábban be kell jelenteni a lévai regionális állategészségügyi felügyeletnek, az állatból mintát kell leadni a vírus jelenlétének kivizsgálása érdekében. A levágott sertés húsát csak azután lehet fogyasztani, hogy a hatóságok értesítenek a vizsgálat negatív eredményéről.

A védelmi zónában tilos a sertések szállítása és áthelyezése. Az elpusztult állatok tetemének szállítása és a sertések leölése engedélyhez és hatósági ellenőrzéshez kötött. Sertéshúst és egyéb termékeket sem lehet más telepekre szállítani.

Az afrikai sertéspestis rendkívül virulens, a házi sertések és a vaddisznók között terjed, a fertőzött állatok közel 100 százaléka elpusztul. Az állatok közötti érintkezéssel terjed, továbbá az ürülékükkel, testnedveikkel, húsuk fogyasztásával. Magas lázzal, bágyadtsággal, bevérzésekkel jár.

A betegséget nem lehet gyógyítani, nincs ellene oltás, az érintett állományokat el kell pusztítani. Emberre és más állatokra nem terjed át a betegség – tájékoztatott a minisztérium.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.