2021. október 29., 14:59

Fekete lovak és proletárbárók

Szűk fél évvel a magyarországi parlamenti választások előtt sosem tapasztalt mozgolódás borzolja a kedélyeket. A negyedik Orbán-kormány „szörnyűséges”, „diktatórikus” hatalma ellen a túloldalon szinte mindenki mindenkivel összefogott. Pontosabban: szeretnének összefogni, mert dehogyis fogtak össze.

karácsony márki-zay
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Ehhez az kellett, hogy hihetetlen erő- és pénzkifejtéssel, zsarolással, fenyegetésekkel, mézesmadzagokkal mindenkit elérjen Gyurcsány szocialista báró rendezői akarata.

Hosszú hónapokig szórakozhattunk a híreken, amelyekben egymásnak adták a kilincset a pártvezetők és egy-egy csoport befolyásos emberei Gyurcsány Ferencnél, aki nem is rejtette véka alá, hogy a Fidesz–KDNP-n kívüli egész vircsaftot a markában akarja tudni.

Így aztán egy szekéren zötykölődnek a maradék szocialisták (akik lassan, de biztosan a célegyenesbe érnek az önfelszámolás göröngyös útján), ott van az arcát vesztett Jobbik, amelyet a radikális nemzeti jobboldalról konvertált át a gyurcsányi baloldalra Jakab Péter pártelnök, miután a tisztogatást és az elnökök cserélgetését addig folytatták, míg a párt „révbe nem ért” Gyurcsány Ferenc ölelő karjaiban. (Tegyük hozzá: a fényességes Nyugat-Európa alig-alig hallatszó gyér felszisszenése közepette. Miközben a Jobbikot évekig azzal vádolták Európa liberális-szocialista televényei, hogy fasiszta és a Fidesz kistestvére, addig most sokatmondóan mélységes a hallgatás.) És ott ülnek a szekéren a többiek is, a törmelék elempések, a momentumosok és a többiek. Akikre a lényeg szempontjából akár kár szót is vesztegetni. S természetesen ott van a mindezt uraló DK, amely Gyurcsány Ferenc kibővített énje.

Tiszta Amerika

Sokatmondó adat, hány magyar polgár vett részt a választásnak nevezett kabaréban.

Az előválasztáson összesen 633 811 ember szavazott, és ez nagyon sok

– adta hírül az egyik balliberális sajtótermék a bombasztikus hírt (444), remélve, hogy Orbán Viktor ettől a fenyegetéstől világgá szalad. Ha azonban melléírjuk, hogy Magyarországon a legutóbbi, 2018-as országgyűlési választásra közel 8 millió ember volt jogosult, nem nehéz kiszámolni, mekkora súllyal bírt ez a világraszóló esemény. Nagyon felkerekítve is a potenciális választók 8%-a vett részt a cirkuszban.

Ez azonban az említett lap szerint lenyűgöző. Hogy ezt mire alapozzák? Arra, hogy például az amerikai demokrata előválasztáson 19 milliónyian vettek részt, ami az összes amerikai választó 7,9 százaléka. Vagyis a magyarországi tarkabarka ellenzék jobban teljesített, mint az amerikai demokraták. Arról az aprócska különbségről nem tesznek említést, hogy a tengerentúlon demokrata jelöltek küzdöttek demokrata jelöltekkel, és nem szivárványos, szélső jobbtól szélső balig virágzó társaság.

Arc- és jellemváltások

A legérdekesebb történet a Jobbiké. Hogy miképp lett a radikális jobboldali pártból a milliárdos „forráshalmozó”, a bosszúért és a hatalomért mindenre elszánt Gyurcsány hóna alá bújó (liberális, balos?) osztag, abban a kulcsszerepet Vona Gábor játszotta, akit – miután a mór megtette a kötelességét, a mór mehet – dolga végeztével a verbális támadásokban nagyot alkotó Jakab Péter követett a vezetésben. (Érdekes adalék, hogy Vona, most már „szabadon” osztogatja az észt, miért kellene a Jobbiknak a Karácsony–Márki-Zay duó mellé állnia. Valami furcsa lóláb kezd kilógni itt is.) Időközben a valódi jobbikosok tömegével hagyták el a pártot – vagy zárták ki őket.

Vagy itt van (volt) Karácsony, aki az LMP-ből a Párbeszédbe nyergelt át, most pedig részben a baloldal miniszterelnök-jelölt jelöltje volt. Most az LMP, a Párbeszéd és az MSZP közös jelöltjeként futott, míg csak le nem győzte Márki-Zayt, és vissza nem lépett (vagy léptették) Márki-Zay javára. Dobrev Klárára tulajdonképpen nem érdemes sok szót vesztegetni. Ismerjük a múltját, azt is tudjuk, hogy az ő családja „csinálta meg” Gyurcsány Ferencet némi anyósi segédlettel. Napjainkban az Európai Parlamentben járatja le Magyarországot, de szemmel látható, a családnak ennél nagyobb tervei vannak, és az őszödi bajnokot szeretnék újra helyzetbe hozni.

Hacsak…

Hacsak nincs valami – a magyar közember számára ismeretlen – mesterterv, amely szerint a (természetesen nem létező) háttérhatalom például Márky-Zayt szemelte ki Orbán Viktor ellenfeléül. Több érv szól emellett.

A régi szocialisták, a momentumosok, a mérhetetlen elempések, az arctalan párbeszédesek, de akár Gyurcsány hajóhorgonyként vonszolt múltja összesen is kevés lenne Orbán Viktor legyőzésére. Márpedig a (természetesen nem létező) háttérhatalomnak elemi érdeke, hogy leváltsa Orbán Viktort, aki sötét terveinek az újtában áll.

Egy új Károlyi Mihály?

Márki-Zay, azon túl, hogy Hódmezővásárhely polgármestere, tulajdonképpen ismeretlen, legalábbis alkalmas a fekete ló szerepére. Már polgármester is úgy lett, hogy a Jobbik segítette (bár, állítja ő, sosem szimpatizált a Jobbikkal), amit készségesen elfogadott. Ez sok mindent elárul a jelleméről. Pedig arisztokrata gyökerekkel rendelkezik, keresztény nevelésben részesült, református gimnáziumban tanult stb. Ehhez képest úgy aposztrofálja magát jobboldali embernek, hogy a szétzilált baloldal maradékát is vinné a hátán (pontosabban, fogadná el a szavazóikat).

Vagyis mindent elfogad, ami segíti céljai elérésében. Mit mondjunk? Tökéletes reinkarnációja Károlyi Mihálynak.

Mindenesetre a (természetesen nem létező) háttérhatalomnak megfelel ez az arc, s nem kizárt, hogy ők építették fel. Mert vajon kit hívnak meg az amerikai CNN-be interjúra? Nem Jakabot, nem Fekete-Győrt, nem Karácsonyt (a CNN-nél biztosan akadt volna szinkrontolmács). De még csak nem is Gyurcsány Ferencnét, hanem Márki-Zayt, a párt nélküli, zavaros múltú amerikás embert.

A lényeg, hogy megpróbálják Magyarországon is eljátszani azt a cseh színdarabot, amellyel öten egy ellen alapon sikerült Andrej Babišt megbuktatniuk. De Csehországban, legalábbis színezetük alapján, demokraták győztek, míg Magyarországon csak ilyenekre futja. Pedig Magyarország is megérdemelne egy tisztességes ellenzéket. De mivel ezen a térfélen semmi sem igaz, sőt ennek az ellentétje sem, az a helyzet is előállhat, hogy borul minden, és Márki-Zay is megy a Gyurcsányék vasárnapi húslevesébe…

A száraz tények
A DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd úgy döntött, hogy közösen indul a választáson. Ezért szükség volt a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt és az egyéni képviselőjelöltek kiválasztására. Amerikai mintára előválasztást tartottak, amelyen – a választóik akaratát figyelmen kívül hagyva – előre elosztották a lehetséges parlamenti helyeket. Eszerint a DK 33, a Jobbik 28, az MSZP 18, a Momentum 15, a Párbeszéd 7, az LMP 5 helyen tudott győzni (mármint egymás ellenében).
A miniszterelnök-jelölt jelöltek versenyében Gyurcsány felesége, Dobrev Klára győzött közel 35 százalékkal, őt követte Karácsony Gergely 27,3 százalékkal. Márky-Zay Péter lett a harmadik (20,4%), Jakab Péter a negyedik (14,1%) lett, míg Fekete-Győr András 3,4%-kal lett a sereghajtó. Egyértelműnek látszott, hogy Gyurcsányné, a „szép emlékű” Apró Antal unokája lesz Orbán Viktor kihívója. A második fordulóban, ahová ketten jutottak tovább, Karácsony, aki legyőzte Márki-Zayt, lemondott Márki-Zay javára, aki alaposan rávert Dobrev Klárára. Dobrev 284 és fél ezer szavazatához képest 372 ezret szerzett. Ezek szerint Orbán Viktor jövő évi kihívója az a Márki-Zay Péter lesz, aki szinte a semmiből bújt elő.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/42. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.