2022. június 25., 14:25

Európa polgáraira hivatkoznak, de főleg a politikusok véleményével foglalkoztak

Az Európa Jövője Konferencia (CoFoE), amely már huzamosabb ideje zajlik elsősorban azokkal az elképzelésekkel foglalkozik, amelyek az EU megreformálást szorgalmazzák.

Miről tárgyalgattak?
Illusztráció
Fotó: TASR/ma7

A szervezők elvileg arra kíváncsiak, hogyan vélekednek Európa polgárai a kontinens jövőjéről, mit szeretnének átalakítani és milyen kérdésekre helyezik a súlyt.

Martin Klus külügy államtitkár szerint eddig azokról a pontokról tárgyaltak, amelyek nem feltételezik az EU alapszerződésének módosítását.

Ennek ellenére több ízben is felvetődött, hogy ezzel az alapszerződéssel is kellene valamit csinálni.

Az eddigi tágyalásokon elsősorban a balliberális oldal aktivizálta magát, és úgy tűnik, hogy elsősorban a "több Európát és kevesebb nemzeti felvetést" szempont hívei szeretnék úgy módosítani az uniós szerződéseket, hogy azok az Európai Egyesült Államok felé tereljék az integrációs folyamatokat.

Nem véletlen az sem, hogy olyanok nyilatkoznak a témában, akikről már többször kiderült, hogy nem különösebben szeretik, ha sokan akarnának valóban hozzászólni az Európa lehetséges jövőjét érintő kérdésekhez. Említhenénk a Věra Jourová nevét, aki az elmúlt években gyakran bírálta a magyar kormány politikáját és nagyon jó kapcsolatokat ápol a magyarországi ellenzék egyébként periférikus szerepet játszó olyan EP-képviselőivel, mint a momentumos Cseh Katalin és Donáth Anna.

Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság (EB) alelnöke jelezte, hogy a 49 véglegesített javaslatról, amelyeket az európai polgárok elképzelései nyomán állítottak össze 2023-ban kíván tárgyalni az EB. Erről szeptemberben az EB elnöke, Ursula von der Leyen hivatalosan is tájékoztat majd az EU állapotáról szóló jelentésében.

Az "európaiak" állítólag szerkezeti átalakításokat és ambíciózus reformokat szeretnének. Igazságosabb, szolidárisabb és gyorsabban működő Európai Uniót látnának szívesen. A klímaváltozásokkal kapcsolatos elképzeléseket is fontosnak tartják.

Robert Sermek, az Európai Parlament szlovákiai irodájának vezetője elmondta, hogy a CoFoE az EP számára elsőrendű fontosságú volt. A plenáris ülések Strasbourgban zajlottak, ezekhez az EP óriási logisztikai és politikai támogatást nyújtott.

Érdekes, hogy az Európát leginkább sújtó gondokról: a nagymérvű illegális migrációról, az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos szankciókról az "európaiak" véleményét nem nagyon firtatták. Gyakran kitértek viszont arra, hogy az eddigi kereteket meg kellene változtatni és alapvető szerződésmódosításokra kellene törekedni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.