2025. március 7., 08:28
Frissítve: már. 7. 13:24

EU-csúcs: Orbán Viktor véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról

Véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról Orbán Viktor. A miniszterelnök erről az Ukrajnáról szóló, rendkívüli uniós csúcstalálkozó után beszélt újságíróknak csütörtök éjjel Brüsszelben.

Orbán Viktor
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Orbán Viktor hangsúlyozta: komolyan újra "elő kell vennünk" Ukrajna európai uniós tagságának a kérdését, mert felelősen emellett most nem lehet dönteni.

Azt is mondta, nem szeretné, ha az emberek feje fölött születne erről döntés, ezért kezdeményezni fognak egy véleménynyilvánító szavazást Ukrajna európai uniós tagságáról.

Megjegyezte, úgy fogják lebonyolítani, mint a nemzeti konzultációkat szokták: gyorsan és egyszerűen. "Aztán meglátjuk" - tette hozzá.

A kormányfő kifejtette továbbá, hogy Ukrajna uniós tagságával átalakulna az Európai Unió teljes gazdálkodási rendszere.

Erre nem vagyunk felkészülve, ezért én azt gondolom, hogy lassítani kell, és mindenképpen meg kell tudnunk az emberek véleményét ebben a kérdésben"

- fogalmazott.

A miniszterelnök úgy értékelt: az a pénz, amit az EU Ukrajnába akar küldeni, valamint az Ukrajna európai uniós tagságából fakadó teher együtt akkora összeg, amit az Európai Unió gazdasága és benne Magyarország gazdasága nem bír ki.

Elmondása szerint a vezetők között ugyanakkor egyetértés volt abban, hogy az Európai Uniónak rengeteg pénzt kell költenie saját magára is, hogy "a saját hadseregeinket megerősítsük".

Közölte, a tagállamok vezetői áttekintették az ukrajnai katonai helyzetet, mellyel kapcsolatban elmondta, a 27 tagállamból 26-an amellett érveltek, hogy Ukrajnának folytatnia kell a háborút.

Magyarország a béke oldalán maradt - húzta alá.

Mi azt mondtuk, hogy nem a háborút kell folytatni, hanem a lehető legnagyobb erővel és energiával támogatni kell az Amerikai Egyesült Államok elnökét a béketárgyalásai sikerességében. Tehát nekünk az amerikaiakkal együtt kellene mennünk és a békét kellene megcéloznunk, nem pedig a háború folytatását"

- fogalmazott.

Jelezte: a 26 tagállam elfogadott egy dokumentumot, amely a háború folytatásáról és arról szól, hogy Ukrajnát meg kell erősíteni, hogy még tovább tudjon harcolni. Magyarország ezt természetesen nem támogatta, mert a "mi béke melletti álláspontunkkal teljesen ellentétben állt" - tette hozzá Orbán Viktor.
Nincs észszerű alapja a többi uniós tagállam álláspontjának

Nincs észszerű alapja annak az álláspontnak, amelyet a többi 26 európai tagállam a magáévá tesz az ukrajnai háború folytatásával kapcsolatban - hangsúlyozta a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában pénteken Orbán Viktor miniszterelnök.

A közmédia brüsszeli stúdiójában nyilatkozva Orbán Viktor emlékeztetett, "Mi mindig azt mondtuk, hogy legyen béke, három éve mondjuk ezt". A magyarok nem bírják el a következményeit egy ilyen háborúnak, vagy ha ki is bírjuk, csak nagyon nehezen - jelentette ki, hangsúlyozva, a másik 26 uniós tagállam "ellenstratégiájának" lényege, hogy "ne béke legyen, hanem rávegyék az ukránokat, meg magukat is, hogy van értelme folytatni a háborút" az Egyesült Államok nélkül is.

Ha ezt végig viszik az európaiak, az utolsó fillérünk is rámegy erre a háborúra - fogalmazott a kormányfő.

Orbán Viktor hangsúlyozta: "nem új dolog", hogy Magyarország és a többi 26 tagállam között a háború és béke dolgában véleménykülönbség van, ezt eddig sikerült áthidalni, de ez most már az Egyesült Álamok és az általa vezetett "békepárti országok csoportja" és a 26-ok között áll fenn arról, hogy "folytassuk a háborút vagy legyen béke".
Ukrajna uniós tagságával tönkremenne az európai és a magyar gazdaság

Orbán Viktor a közmédia brüsszeli stúdiójából sugárzott interjúban a csütörtöki EU-csúcsról szólva azt mondta: most Európában egy olyan koncepció kerekedik fölül, amely úgy akarja támogatni Ukrajnát, hogy közben tönkreteszi gazdaságilag Európát. Hozzátette: "szép dolog a segítség", és az ukránoknak szükségük is van rá, de úgy nem lehet őket megsegíteni, hogy "közben mi tönkremegyünk".

Úgy értékelt: ezt a folyamatot időben meg kell állítani, mert jelenleg erről felelősen dönteni nem lehet. Hangsúlyozta: Ukrajna akkor lehet csak az Európai Unió a tagja, ha minden tagállam támogatja ezt.

A kormányfő megerősítette, hogy amilyen gyorsan csak lehet, szeretne "tető alá hozni" egy véleménynyilvánító szavazást erről a témáról Magyarországon.

A Brüsszelből érkező korrupt források felderítését el kell kezdeni!

A Brüsszelből érkező korrupt források felderítését is el kell kezdeni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában péntek reggel a közmédia brüsszeli stúdiójából sugárzott interjúban.

A kormányfő kifejtette: korrupt dollárok nemcsak az Egyesült Államokból érkeztek, hanem Brüsszelből is a magyar közvélemény befolyásolására. Ennek a felderítését is el kell kezdeni - jelentette ki.

Rámutatott: Brüsszelből is fizettek embereket Magyarországon azért, hogy ne a magyar kormány, ne a magyar nép és ne a magyar referendumokon kialakított közvéleményt képviseljék, ne ez érvényesüljön, hanem az, amit Brüsszel akar.

Ez azért felháborítóbb, mint az amerikai, mert a brüsszeli pénz még ráadásul a mi pénzünk is, az általunk befizetett pénzből küldtek vissza arra, hogy befolyásolják és megváltoztassák a magyar kormány álláspontját például a rezsicsökkentés ügyében - jegyezte meg.

Jelezte: húsvét körül megszülethetnek azok a jogszabályok, amelyek ahhoz szükségesek, hogy ez többet ne fordulhasson elő. Megjegyezte, hogy a "harmadik kassza" a Soros-hálózaté, amelynek a pénzáramait ugyanígy fel kell majd deríteni.

A rezsicsökkentés eltörlésével 500 ezer forinttal többet fizetne minden magyar család

Ha elfogadnánk a rezsicsökkentés eltörléséről szóló brüsszeli álláspontot, amelyet néhány brüsszeli megbízott is képvisel Magyarországon, akkor minden család körülbelül 500 ezer forinttal többet fizetne egy évben - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című, a közmédia brüsszeli stúdiójából sugárzott műsorában. 

Orbán Viktor kiemelte: amikor ilyen erős nyomás alatt van egy ország, mint mondjuk a migráció ügyében volt Magyarország, akkor az egységnek, a konzultációknak, a referendumoknak mind jelentőségük van.

Közölte: ez a helyzet a rezsivel is. Óriási nyomás alatt vagyunk évek óta, hogy a rezsitámogatást töröljük el azért, mert megskalpoljuk a nagy energiacégek profitját. Ha a piac által kialakított árat kellene fizetniük a magyar családoknak, akkor a magyar családok sokat fizetnének, és az a pénz pedig az energiacégek zsebébe vándorolna - mutatott rá a kormányfő.

Hozzátette: Brüsszel azt gondolja, hogy az energiaárakat szabadon kell kialakítani, ne szóljon bele a kormány, a cégek pedig a piac logikája szerint hadd termeljék meg maguknak a profitot. Mi ezzel nem értünk egyet, különböző okokból azt gondoljuk, hogy a magyar családok milliói sem bírnák ki, ha akkora számlát kellene fizetni minden hónapban a gázért meg a villanyért, ami egyébként Európában szokás - szögezte le Orbán Viktor.

Megjegyezte azt is: Brüsszelnek megvannak az emberei Magyarországon, akik ugyanezt képviselik, most a Tisza is mondja, hogy az egész humbug, ezt felejtsük el, erre nincsen szükség.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.