Erik Kaliňák: Ha az oroszok elérnék Ungvárt, Szlovákiának végre megbízható partnere lenne.
Michal Šimečka, a PS elnöke szeretné tudni, mi a véleménye Robert Fico (Smer-SD) kormányfőnek pártja EP-képviselője, Erik Kaliňák kijelentéséről, hogy ha Oroszország elfoglalná Ukrajnát, Szlovákiának végre megbízható szomszédja lenne.

A Slovensko mozgalom szerint a Smer egyre inkább meggyőzi az országot arról, hogy Oroszországgal kollaborál és elárulja Szlovákia érdekeit.
– mondta Šimečka.
Meggyőződése, hogy
Fico oroszbarát politikát folytat.
– szögezte le.
A Slovensko mozgalom Tibor Gašpar (Smer-SD) parlamenti alelnök kijelentésére hívta fel a figyelmet, aki nem tekinti biztonsági fenyegetésnek Oroszországot, Erik Kaliňák EP-képviselő pedig megbízható szomszédnak tartaná.
A mozgalom szerint Ľuboš Blaha, a Smer-SD EP-képviselője Moszkvában megbeszélést folytatott az orosz titkosszolgálat főnökével.
– jelentette ki Igor Matovič, a Slovensko elnöke.
Glück: Ukrajna szomszédnak és partnernek is megbízhatatlan
Ukrajna szomszédnak és partnernek is megbízhatatlan Szlovákia számára. Ezt már 2008-ban, és most is megmutatta a gázszállítással kapcsolatban – jelentette ki újságíróknak Richard Glück (Smer-SD) parlamenti képviselő.
Ezzel Erik Kaliňák (Smer-SD) EP-képviselő szavaira reagált, aki az Interez honlapnak azt nyilatkozta, ha az oroszok elérnék Ungvárt, Szlovákiának végre megbízható partnere lenne.
– mondta.
Kaliňák az interjúban azt is kijelentette, Szlovákia számtalanszor kénytelen volt megmenteni Ukrajnát, miután gazdasági konfliktusokat idézett elő Oroszországgal.
– jegyezte meg.
Szlovákia külpolitikáját az államfő és a kormányfő alakítja, a többiek csak kommentálják – jelentette ki Peter Pellegrini államfő több kormánypárti politikus kijelentéseivel kapcsolatban, akik szerinte feleslegesen terhelik a közbeszédet, és elbizonytalanítják a lakosságot. Hozzátette, a NATO talán komoly változásokon megy keresztül, az EU pedig válaszúthoz érkezett, hogyan tegye hatékonyabbá a működését, de Szlovákia egyik szervezetből sem akar kilépni. Erik Kaliňák, a Smer-SD EP-képviselőjének szavait „egyáltalán nem veszi komolyan”.
Ugyanakkor egyelőre nem tartja drámainak ezeket a kijelentéseket, mert az a fontos, hogyan viselkedik a kormányfő az uniós megbeszéléseken, az államfő pedig a NATO csúcstalálkozóin. „Mi alakítjuk a külpolitikát, a többiek csak kommentálják” – tette hozzá.
Kaliňák szavait, hogy ha az oroszok elfoglalnák Ungvárt, Szlovákiának végre megbízható szomszédja lenne, Pellegrini „egyáltalán nem veszi komolyan”. Erik Kaliňákot fiatal, nagyon tapasztalatlan politikusnak tekinti.
– mondta, hozzátéve, hogy Erik Kaliňák igyekszik felhívni magára a figyelmet.
Pellegrini szerint a kormányfő nagyon korrekt és konkrét volt a parlament európai ügyekért felelős bizottságának csütörtöki ülésén. Úgy véli, határozott kiállással el tudja érni, hogy az EU-csúcson elfogadják azt a kitételt, hogy az EU-nak, Ukrajnának és Szlovákiának maximális erőfeszítéseket kell tennie azért, hogy újra meginduljon a gázszállítás Ukrajna területén keresztül. „Ez legitim álláspont Szlovákia részéről” – tette hozzá.
Ukrajna szlovákiai nagykövetsége csütörtökön elítélte Erik Kaliňák (Smer-SD) frakció nélküli EP-képviselő ukrajnai háborúval kapcsolatos kijelentéseit. A nagykövetség közölte, diplomáciai jegyzékkel fordul a külügyminisztériumhoz, hogy „világos magyarázatot kapjon a kormánypárti képviselő elfogadhatatlan kijelentéseire” - tájékoztatott a TASR.
A nagykövetség leszögezte, Ukrajna fenntartja magának a jogot arra is, hogy intézkedésekkel válaszoljon nemzeti érdekeinek védelmében. Kaliňák kijelentései a külképviselet szerint megkérdőjelezik Szlovákia elkötelezettségét a nemzetközi jog normáinak betartása mellett, amelynek legfőbb értéke a független államok szuverenitásának és területi integritásának sérthetetlensége.
- fogalmazott az ukrán nagykövetség a közösségi hálón.
A nagykövetség álláspontja szerint Kaliňák „felelőtlen” kijelentései aláássák az ukrán és a szlovák félnek azt a törekvéseit, hogy „minden szinten visszatérjenek a pragmatikus, konstruktív és kölcsönösen előnyös párbeszédhez, a két ország együttes kormányüléseit is beleértve”.