EP-választások – a magyarok között Berényi a legnépszerűbb
A Fórum Kisebbségkutató Intézet aktuális és hosszú távon kutatott témakörökkel foglalkozó felmérést készített a szlovákiai, magyarul tudó, Dél-Szlovákiában élő lakosság körében. A mintát 1 111 személy alkotta. Közülük 92% magyar anyanyelvű, 82% pedig magyar nemzetiségű. Ahogy azt a kutatást vezető Lampl Zsuzsanna szociológustól megtudtuk, a minta összeállításakor figyelembe vették a legutóbbi népszámláláson bevezetett, magukat második nemzetiségként magyaroknak vallók arányát is. A felmérés 2024. április 15-e és 29-e között készült.

A kérdések felölelik, milyen mértékben foglalkoztatja néhány közéleti téma a lakosságot; mennyire tartják jó iránynak az általános lokális és globális helyzet változását; továbbá bemutatják a szlovákiai magyarság részvételét és preferenciáit a közelmúltban zajlott köztársaságielnök-választáson, akárcsak az ukrajnai orosz agresszió megítélését, valamint a háború lezárásának a legmegfelelőbb módját.
Aktualitása miatt ismertetésünket kezdjük a pár nap múlva esedékes európai parlamenti választások témakörével.
A kutatók megállapították, hogy a június 8-ai eseményen a szlovákiai magyarságot reprezentáló megkérdezettek 37%-a biztosan részt vesz, 39%-a pedig a kutatás idején még nem tudta megmondani, él-e választójogával. Egy negyede, mintegy 24% pedig azt válaszolta, nem vesz részt ezen a választáson.
A megkérdezettek közül a legtöbben (34%) a Magyar Szövetség pártra szavazna. Más pártokra csak egyszámjegyű támogató válasz érkezett, második helyen a Hlas SD (7%), illetve a Progresívne Slovensko (5%) végzett. Jelentős viszont azoknak az aránya (20%), akik a kérdezéskor még nem tudták, hogy melyik pártra szavaznának.
Az európai parlamenti választásokon induló politikusok közül a megkérdezettek között a legnépszerűbb Berényi József, a Magyar Szövetség listavezetője, akiről 1059 válaszadóból 24% mondta azt, hogy elsőként őt választaná, ami 253 szavazót jelent.
A kutatók arról is érdeklődtek, hogy másodikként kit karikáznának, erre 470 megkérdezett válaszolt, s itt Orosz Örs, a Magyar Szövetség alelnöke kapta a legnagyobb támogatást (26%), ami abszolút értékben 124 választót jelent. Talán meglepő, de Ódor Lajos, a Progresívne Slovensko listavezetője csak 9%-os támogatást ért el a válaszadók körében.
A felmérés azt is vizsgálta, vajon a hosszú távú témák közül melyek foglalkoztatják a leginkább a megkérdezetteket.
Itt, mondhatni kellemes meglepetésként, magasan a szlovákiai magyarság helyzete került az első helyre, 62%-kal, ezt követte a Szlovákiával kapcsolatos kérdések témaköre (56%), s a harmadik helyre pedig a Magyarországgal kapcsolatos kérdések kerültek, ezt a megkérdezettek 42%-a tartotta az őt leginkább foglalkoztatónak.
Személyes véleményünk szerint ez az arány, több mint egy évszázaddal Trianon után, azaz a szlovákiai magyar kisebbségi lét kezdetétől számítva, továbbra is nagyon erős kötődést fejez ki.
A dinamikus közéleti és társadalmi események nyilván reakciót váltanak ki a társadalom minden rétegében, így érdekes megfigyelni, hogy a felmérésben feltett „Összességében, Ön szerint ma Szlovákiában, Magyarországon, Európában és a világon inkább jó, vagy inkább rossz irányba mennek a dolgok?” kérdésre a lokálistól a globálisig haladva a következő többségi vélemények alakultak ki (lásd táblázatunkban).
Megfigyelhető, hogy a többihez viszonyítva mennyire kiugró annak a megítélése, hogy Magyarországon jó irányba haladnak az események, ez a vélemény több mint két és félszer olyan gyakran hangzott el (23%), mint a második helyen szereplő „Szlovákiában jól mennek a dolgok” vélemény (9%). Ez az eredmény fordított esetben is igaz, azaz, azt, hogy Magyarországon rosszul mennek a dolgok, a legkevesebb válaszadó állította (24%).
Sajnos, a hosszú távú témák közé kell sorolnunk már jó ideje Oroszország Ukrajna elleni agresszióját; ezzel kapcsolatosan a kutatás két kérdésre kereste a választ. Elsőként, hogy a válaszadók szerint ki a felelős a háborúért, illetve, hogy mit szeretnének, milyen módon végződjön ez a háború?
Az elsőként jelzett kérdésre a válaszadók legnagyobb része (36%) gondolja azt, hogy a „nyugati országok felelősek ezért, amelyek kiprovokálták Oroszországot” és csak a második helyen végzett (27%) az a vélemény, amely szerint a felelős Oroszország, „amely megtámadta Ukrajnát”.
A második kérdésre, amely a háború lezárásának az elvárt módját firtatta, kiugróan magas arányban (66%) a „tűzszünettel és béketárgyalásokkal” való lezárást nevezték meg a válaszadók. Ezt követte az Oroszországot győztesnek kívánók 12%-a, és a harmadik helyen van az Ukrajna győzelmét támogatók 9%-a. Érdekességként talán azt emelhetjük ki, hogy míg a háborúért a nyugati államokat vagy Ukrajnát felelőssé tevők a megkérdezettek több mint 50%-át adták, Oroszország győzelmét csak kevesebb mint egy negyedük (12%) szeretné. Vélhetően a különbség a tűzszünettel és béketárgyalásokkal való lezárást elvárók táborát erősítette.
Bár már magunk mögött hagytuk, de olvasóinkat valószínűleg érdekli, hogy a köztársaságielnök-választáson milyen arányban vettek részt a magyar választók, illetve szavazataikkal melyik jelöltet támogatták.
Ezeket a kérdéseket a Fórum Intézet kutatása a következőképpen válaszolja meg:
A 2024-es köztársaságielnök-választáson való részvétel:
48,4% mindkét fordulóban részt vett
12,5% csak az első fordulóban vett részt
12,4% csak a második fordulóban vett részt
26,7% egyik fordulóban sem vett részt
Az első fordulóban kire szavazott:
33,4% Forró Krisztián
1,7% Štefan Harabín
11,9% Ivan Korčok
9,5% Peter Pellegrini
2,3% másra szavazott
4,5% részt vett az első fordulóban, de nem válaszol
36,6% nem vett részt az első fordulóban
A második fordulóban kire szavazott:
18,9% Ivan Korčok
34,9% Peter Pellegrini
7,5% részt vett a második fordulóban, de nem válaszol
38,8% nem vett részt a második fordulóban
Az elnökválasztás óta eltelt időben nyilván már ön is sok elemzéssel találkozhatott, a magunk részéről csak egyetlen tényt emelnénk most ki, mégpedig azt, hogy a választás első vagy második fordulójában milyen magas a részt nem vevők aránya, 37%, illetve 39%.
Ez jelezheti a választóknak a közélet befolyásolásába vetett hitüknek a csökkenését is, főképpen igaz ez az első fordulóra, hiszen akkor még 9 jelölt közül lehetett választani.
Eddig a Fórum Intézet Szociológiai és Demográfiai Kutatások Részlegének felmérése, amelynek kutatásvezetője Lampl Zsuzsanna szociológus volt, az adatgyűjtést pedig az ASA (Agentúra sociálnych analýz – Társadalmi Elemzések Ügynöksége) végezte.
Jó vagy rossz irányba haladnak az események?
Jó irányba |
Valami jó, valami rossz irányba |
Rossz irányba |
Nem tudom |
|
1. Szlovákiában |
9,4 |
44,8 |
43,1 |
2,7 |
2. Magyarországon |
22,5 |
43,8 |
24,1 |
9,7 |
3. Európában |
7,8 |
33,6 |
53,1 |
5,4 |
4. A világban |
6,3 |
29,7 |
57,7 |
6,3 |