2024. május 31., 13:47

EP-választások – a magyarok között Berényi a legnépszerűbb

A Fórum Kisebbségkutató Intézet aktuális és hosszú távon kutatott témakörökkel foglalkozó felmérést készített a szlovákiai, magyarul tudó, Dél-Szlovákiában élő lakosság körében. A mintát 1 111 személy alkotta. Közülük 92% magyar anyanyelvű, 82% pedig magyar nemzetiségű. Ahogy azt a kutatást vezető Lampl Zsuzsanna szociológustól megtudtuk, a minta összeállításakor figyelembe vették a legutóbbi népszámláláson bevezetett, magukat második nemzetiségként magyaroknak vallók arányát is. A felmérés 2024. április 15-e és 29-e között készült.

Berényi József
Berényi a választási és a népszerűségi listát is vezeti

A kérdések felölelik, milyen mértékben foglalkoztatja néhány közéleti téma a lakosságot; mennyire tartják jó iránynak az általános lokális és globális helyzet változását; továbbá bemutatják a szlovákiai magyarság részvételét és preferenciáit a közelmúltban zajlott köztársaságielnök-választáson, akárcsak az ukrajnai orosz agresszió megítélését, valamint a háború lezárásának a legmegfelelőbb módját. 

Az európai parlamenti választások 

Aktualitása miatt ismertetésünket kezdjük a pár nap múlva esedékes európai parlamenti választások témakörével.

A kutatók megállapították, hogy a június 8-ai eseményen a szlovákiai magyarságot reprezentáló megkérdezettek 37%-a biztosan részt vesz, 39%-a pedig a kutatás idején még nem tudta megmondani, él-e választójogával. Egy negyede, mintegy 24% pedig azt válaszolta, nem vesz részt ezen a választáson.

A megkérdezettek közül a legtöbben (34%) a Magyar Szövetség pártra szavazna. Más pártokra csak egyszámjegyű támogató válasz érkezett, második helyen a Hlas SD (7%), illetve a Progresívne Slovensko (5%) végzett. Jelentős viszont azoknak az aránya (20%), akik a kérdezéskor még nem tudták, hogy melyik pártra szavaznának.

Az európai parlamenti választásokon induló politikusok közül a megkérdezettek között a legnépszerűbb Berényi József, a Magyar Szövetség listavezetője, akiről 1059 válaszadóból 24% mondta azt, hogy elsőként őt választaná, ami 253 szavazót jelent.

A kutatók arról is érdeklődtek, hogy másodikként kit karikáznának, erre 470 megkérdezett válaszolt, s itt Orosz Örs, a Magyar Szövetség alelnöke kapta a legnagyobb támogatást (26%), ami abszolút értékben 124 választót jelent. Talán meglepő, de Ódor Lajos, a Progresívne Slovensko listavezetője csak 9%-os támogatást ért el a válaszadók körében. 

A hosszú távú témák

A felmérés azt is vizsgálta, vajon a hosszú távú témák közül melyek foglalkoztatják a leginkább a megkérdezetteket.

Itt, mondhatni kellemes meglepetésként, magasan a szlovákiai magyarság helyzete került az első helyre, 62%-kal, ezt követte a Szlovákiával kapcsolatos kérdések témaköre (56%), s a harmadik helyre pedig a Magyarországgal kapcsolatos kérdések kerültek, ezt a megkérdezettek 42%-a tartotta az őt leginkább foglalkoztatónak.

Személyes véleményünk szerint ez az arány, több mint egy évszázaddal Trianon után, azaz a szlovákiai magyar kisebbségi lét kezdetétől számítva, továbbra is nagyon erős kötődést fejez ki.  

A dinamikus közéleti és társadalmi események nyilván reakciót váltanak ki a társadalom minden rétegében, így érdekes megfigyelni, hogy a felmérésben feltett „Összességében, Ön szerint ma Szlovákiában, Magyarországon, Európában és a világon inkább jó, vagy inkább rossz irányba mennek a dolgok?” kérdésre a lokálistól a globálisig haladva a következő többségi vélemények alakultak ki (lásd táblázatunkban).

Megfigyelhető, hogy a többihez viszonyítva mennyire kiugró annak a megítélése, hogy Magyarországon jó irányba haladnak az események, ez a vélemény több mint két és félszer olyan gyakran hangzott el (23%), mint a második helyen szereplő „Szlovákiában jól mennek a dolgok” vélemény (9%). Ez az eredmény fordított esetben is igaz, azaz, azt, hogy Magyarországon rosszul mennek a dolgok, a legkevesebb válaszadó állította (24%).

Sajnos, a hosszú távú témák közé kell sorolnunk már jó ideje Oroszország Ukrajna elleni agresszióját; ezzel kapcsolatosan a kutatás két kérdésre kereste a választ. Elsőként, hogy a válaszadók szerint ki a felelős a háborúért, illetve, hogy mit szeretnének, milyen módon végződjön ez a háború?

Az elsőként jelzett kérdésre a válaszadók legnagyobb része (36%) gondolja azt, hogy a „nyugati országok felelősek ezért, amelyek kiprovokálták Oroszországot” és csak a második helyen végzett (27%) az a vélemény, amely szerint a felelős Oroszország, „amely megtámadta Ukrajnát”.

A második kérdésre, amely a háború lezárásának az elvárt módját firtatta, kiugróan magas arányban (66%) a „tűzszünettel és béketárgyalásokkal” való lezárást nevezték meg a válaszadók. Ezt követte az Oroszországot győztesnek kívánók 12%-a, és a harmadik helyen van az Ukrajna győzelmét támogatók 9%-a. Érdekességként talán azt emelhetjük ki, hogy míg a háborúért a nyugati államokat vagy Ukrajnát felelőssé tevők a megkérdezettek több mint 50%-át adták, Oroszország győzelmét csak kevesebb mint egy negyedük (12%) szeretné. Vélhetően a különbség a tűzszünettel és béketárgyalásokkal való lezárást elvárók táborát erősítette.

A köztársaságielnök-választás

Bár már magunk mögött hagytuk, de olvasóinkat valószínűleg érdekli, hogy a köztársaságielnök-választáson milyen arányban vettek részt a magyar választók, illetve szavazataikkal melyik jelöltet támogatták. 

Ezeket a kérdéseket a Fórum Intézet kutatása a következőképpen válaszolja meg:

A 2024-es köztársaságielnök-választáson való részvétel:  

48,4% mindkét fordulóban részt vett

12,5% csak az első fordulóban vett részt

12,4% csak a második fordulóban vett részt

26,7% egyik fordulóban sem vett részt

Az első fordulóban kire szavazott: 

33,4% Forró Krisztián

1,7% Štefan Harabín 

11,9% Ivan Korčok 

9,5% Peter Pellegrini 

2,3% másra szavazott

4,5% részt vett az első fordulóban, de nem válaszol

36,6% nem vett részt az első fordulóban

A második fordulóban kire szavazott:

18,9% Ivan Korčok

34,9% Peter Pellegrini

7,5% részt vett a második fordulóban, de nem válaszol

38,8% nem vett részt a második fordulóban

Az elnökválasztás óta eltelt időben nyilván már ön is sok elemzéssel találkozhatott, a magunk részéről csak egyetlen tényt emelnénk most ki, mégpedig azt, hogy a választás első vagy második fordulójában milyen magas a részt nem vevők aránya, 37%, illetve 39%.

Ez jelezheti a választóknak a közélet befolyásolásába vetett hitüknek a csökkenését is, főképpen igaz ez az első fordulóra, hiszen akkor még 9 jelölt közül lehetett választani. 

Eddig a Fórum Intézet Szociológiai és Demográfiai Kutatások Részlegének felmérése, amelynek kutatásvezetője Lampl Zsuzsanna szociológus volt, az adatgyűjtést pedig az ASA (Agentúra sociálnych analýz – Társadalmi Elemzések Ügynöksége) végezte.

Jó vagy rossz irányba haladnak az események?

   

Jó irányba

 

Valami jó, valami rossz irányba

 

Rossz irányba

 

Nem tudom

1. Szlovákiában

9,4

44,8

43,1

2,7

2. Magyarországon

22,5

43,8

24,1

9,7

3. Európában

7,8

33,6

53,1

5,4

4. A világban

6,3

29,7

57,7

6,3

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.