Eltérő vélemények Szlovákia háborúval kapcsolatos hozzáállásáról
Két parlamenten kívüli párt: a Progresszív Szlovákia (PS) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) pozitívan értékeli a szlovák álláspontot az orosz-ukrán háborús konfliktusban.

A Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) és a Republika mozgalom ugyanakkor ezzel ellentétesen vélekedik.
Az ĽSNS és a Republika szerint a kormány mindent megtett azért, hogy a háború folytatódjon és ebbe Szlovákiát is belerángatta. Mindkét párt úgy látja, hogy a kormány idegen érdekeket szolgál és ennek következménye a rendkívül nagy áremelkedés is.
A PS és a KDH az energia- és a gazdasági válságot a múlt év nagy kihívásának nevezte. A PS arra hívta fel a figyelmet, hogy ezt a kormány nem túl meggyőzően kezelte. A KDH szerint mindezt a koalíción belüli konfliktusok is kiváltották.
A PS vezetője, Michal Šimečka - aki jelenleg az Európai Parlament egyik alelnöke is - megjegyezte, hogy ezek a belső ellentétek korlátozták az ország aktív közreműködését a világpolitikai kérdésekben is.
Azt is megjegyezte, hogy a V4-ek együttműködését a szomszédban dúló háború nem befolyásolta lényegesen, de kiderült az is, hogy ebben a kérdésben a tagállamok hozzáállása nem egységes. Példaként Magyarországot említette, amely a többiekkel ellentétben, nem akar minden áron belefolyni a konfliktusba és lényegében megőrzi többé-kevésbé semleges álláspontját.
Milan Uhrík, a Republika alelnöke hangsúlyozta, hogy támogatja a V4-es együttműködést. Mint fogalmazott: elsősorban a jövőt és a nemzeti szuverenitás megőrzését illetően van jelentősége, de fontos az illegális bevándorlás elleni küzdelemben és az egészséges családpolitikában is.
A KDH szerint az illegális bevándorlással és a közös európai határok védelmével kapcsolatban nagyobb koordinációra lenne szükség és ebben a V4-eknek aktívabb szerepet kellene játszaniuk. Mint rámutatott: az EU keretében komolyabban kellene törekedni a szerb-magyar határ védelmére és azonnal meg kellene kezdeni következetesen őrizni ezt a határszakaszt, de erőteljesebbé kellene tenni a Szerbiával való együttműködést is.
A Republika nyomorúságosnak tartja a szlovák külpolitikai törekvéseit.
- jegyezte meg Uhrík.
Beluský szerint Szlovákia a nemzeti érdekeinek kárára olyan világpolitikai témákban akar közreműködni, amelyekben a semleges álláspont lenne a célravezető.
- tette hozzá.
Šimečka kiemelte Szlovákia Európabarát irányultságát a külpolitika kulcsfontosságú kérdéseiben. Nem kis önelégültséggel hozzátette, hogy az EP egyik alelnökeként számos elismerést kapott ezért.
A KDH is megdícsérte a megbízott kormányfőnek, Eduard Hegernek az értékalapú és elvi külpolitikára való igyekezetét.