2023. január 15., 12:48

Eltérő vélemények Szlovákia háborúval kapcsolatos hozzáállásáról

Két parlamenten kívüli párt: a Progresszív Szlovákia (PS) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) pozitívan értékeli a szlovák álláspontot az orosz-ukrán háborús konfliktusban.

Eltérő vélemények
Michal Šimečka (PS) - Milan Majerský (KDH) - Milan Uhrík (Republika) - Martin Beluský (ĽSNS)
Fotó: TASR/ma7

A Mi Szlovákiánk Néppárt  (ĽSNS) és a Republika mozgalom ugyanakkor ezzel ellentétesen vélekedik.

A PS és a KDH azt is kiemelte, ahogyan Szlovákia az ukrán menekültekhez viszonyul. A kereszténydemokraták ugyanakkor emlékeztetnek a társadalom megosztottságára is a kérdéssel kapcsolatban, ami szerintük a félretájékoztatás és az "olcsó politikai populizmus" számlájára írható.

Az ĽSNS és a Republika szerint a kormány mindent megtett azért, hogy a háború folytatódjon és ebbe Szlovákiát is belerángatta. Mindkét párt úgy látja, hogy a kormány idegen érdekeket szolgál  és ennek következménye a rendkívül nagy áremelkedés is.

A PS és a KDH az energia- és a gazdasági válságot a múlt év nagy kihívásának nevezte. A PS arra hívta fel a figyelmet, hogy ezt a kormány nem túl meggyőzően kezelte. A KDH szerint mindezt a koalíción belüli konfliktusok is kiváltották.

A PS vezetője, Michal Šimečka - aki jelenleg az Európai Parlament egyik alelnöke is - megjegyezte, hogy ezek a belső ellentétek korlátozták az ország aktív közreműködését a világpolitikai kérdésekben is.

Martin Beluský (ĽSNS) viszont úgy látja, hogy a tavalyi válsághelyzetek megmutatták, milyen kártékony következményei vannak Szlovákia EU- és NATO-tagságának. Állítása szerint, ha Szlovákia nem lenne tagja ezeknek az intézményeknek az energia és a migrációs válság sem érintene bennünket különösen.

Azt is megjegyezte, hogy a V4-ek együttműködését a szomszédban dúló háború nem befolyásolta lényegesen, de kiderült az is, hogy ebben a kérdésben a tagállamok hozzáállása nem egységes. Példaként Magyarországot említette, amely a többiekkel ellentétben, nem akar minden áron belefolyni a konfliktusba és lényegében megőrzi többé-kevésbé semleges álláspontját.

Milan Uhrík, a Republika alelnöke hangsúlyozta, hogy támogatja a V4-es együttműködést. Mint fogalmazott: elsősorban a jövőt és a nemzeti szuverenitás megőrzését illetően van jelentősége, de fontos az illegális bevándorlás elleni küzdelemben és az egészséges családpolitikában is.

A PS és a KDH is lényegében pozitívan értékeli a V4-ek együttműködését, de a magyarellenes kijelentéseiről hírhedt Michal Šimečka ezúttal sem állta meg, hogy belekössön Magyarországba, amelynek kormányfője, Orbán Viktor "autoriter stílusával", illetve "provokációival" kiváltotta ellenérzését.

A KDH szerint az illegális bevándorlással és a közös európai határok védelmével kapcsolatban nagyobb koordinációra lenne szükség és ebben a V4-eknek aktívabb szerepet kellene játszaniuk. Mint rámutatott: az EU keretében komolyabban kellene törekedni a szerb-magyar határ védelmére és azonnal  meg kellene kezdeni következetesen őrizni ezt a határszakaszt, de erőteljesebbé kellene tenni a Szerbiával való  együttműködést is.

A Republika nyomorúságosnak  tartja a szlovák külpolitikai törekvéseit. 

Egy hazafias kormány a béke kezdeményezésében lenne aktív, a saját polgárait és vállalatait támogatná , biztosítaná az energiaellátást és a határvédelmet a  szomszédaival közösen"

- jegyezte meg Uhrík.

Beluský szerint Szlovákia a nemzeti érdekeinek kárára olyan világpolitikai témákban akar közreműködni, amelyekben a semleges álláspont lenne a célravezető.

A másik oldalon viszont, ahol aktívan védelmeznie kellene szuverenitásunkat, az egész vonalon csődöt mondott"

- tette hozzá.

Šimečka kiemelte Szlovákia Európabarát irányultságát a külpolitika kulcsfontosságú kérdéseiben. Nem kis önelégültséggel hozzátette, hogy az EP egyik alelnökeként számos elismerést kapott ezért.

A KDH is megdícsérte a megbízott kormányfőnek, Eduard Hegernek az értékalapú és elvi külpolitikára való igyekezetét.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.