Elemző: A Heger-kormány olyan kötelezettségeket vállalt az orvosoknak, amelyeket nem tudott teljesíteni
Az egészségügyi ágazat jelenlegi válsága az Orvosi Szakszervezetek Szövetsége (LOZ) és Eduard Heger kormánya közötti vitát követi, amelynek egy 2022-ben aláírt közös memorandum vetett véget. Ebben azonban a kormány, hogy mindenáron megakadályozza az egészségügyi ágazat küszöbön álló összeomlását, olyan vállalásokat is aláírt, amelyeket nem tudott teljesíteni.

Erről Juraj Hrabko politikai elemző beszélt a TASR TV műsorában.
Hozzátette, hogy mind 2022-ben, mind a folyó évben a kormány elmulasztotta a tárgyalásokat az orvosi szakszervezettel, amely végül az orvosok elbocsátásának radikális kényszerítő intézkedéséhez folyamodott. A 2022-es vitát lezáró memorandum azonban Hrabko szerint túl széleskörű volt.
- mondta. Ezért ma Hrabko szerint a LOZ-nak nem kell új követelésekkel előállnia, elég, ha ragaszkodik a memorandum végrehajtásához.
- hangsúlyozta Hrabko.
A LOZ és az új egészségügyi miniszter, Kamil Šaško közötti jelenlegi tárgyalásoknak ezért szerinte arról kellene szólniuk, hogy reális határidőket és életképes módokat találjanak a memorandumban foglalt kötelezettségek teljesítésére.
Hrabko szerint fontos, hogy mindkét fél olyan megállapodást találjon, amely reális és elfogadható az egész egészségügyi ágazat számára.
Nincs más lehetőség a megállapodásra. Hogy az orvosok és a kormány hogyan és mikor jutnak majd megállapodásra, azt nem tudom. De a kockázat túl nagy maguknak az orvosoknak, és ugyanekkora, ha nem nagyobb a kormánynak”
- vélekedett a publicista.
Ami a feladatokat illeti, amelyeket a kormány Robert Fico miniszterelnök Kínából való visszatérése után rótt ki az egyes miniszterekre, Hrabko szerint ez egy gyakorlati lépés volt, amely az elfogadott memorandumokat követte. Szavai szerint azonban Szlovákia legfontosabb kereskedelmi és politikai partnerei továbbra is a nyugati államok, elsősorban az Európai Unió tagállamai és az USA, és csak a jövő fogja megmutatni, hogy a Kínával való együttműködés mennyire lesz összeegyeztethető ezekkel a partnerségekkel.
Az Ellenőrzési Szolgálat Hivatala (ÚIS) vizsgálja a fogvatartott vádlott halálának ügyét, amelyben egy rendőrt tettek felelőssé. Ami a tragédiára adott politikai reakciót illeti, Hrabko szerint Matúš Šutaj Eštok belügyminiszternek követelnie kellett volna, hogy a kassai rendőrségen azonnal vonják felelősségre a személyi állományt, és ne várják meg a vizsgálat eredményét.
Másrészt elvárta volna, hogy az ellenzék azonnal bizalmatlansági indítványt nyújtson be a miniszter ellen. „Természetesen nem fogják elbocsátani, ezt mindannyian tudjuk. De ez egy kötelező lépés (volna az ellenzék részéről)” - jelentette ki Hrabko.
Az elemző reagált arra is, hogy Ivan Korčok volt külügyminiszter és sikertelen elnökjelölt csatlakozik az ellenzéki Progresszív Szlovákia mozgalomhoz.
Mint elmondta, számos más lehetősége volt arra, hogy rendelkezzen politikai tőkéjével, végül úgy döntött, hogy a hangos demokráciapárti alakulatot támogatja. Az elemző erre úgy reagál, hogy Ivan Korčok befolyása a szlovák politikára szerinte jelenleg nem lesz nagy, mivel nem parlamenti képviselő, és csak elnökségi tagként kapott helyet a pártban.
- mondta Hrabko.