Egységes állásponton - a magyar pártok a kormány programcsomagjáról
A három magyar párt politikusai tartottak sajtótájékoztatót Pozsonyban a Szlovák Nemzeti Tanács épülete előtt a hét elején a Pénzügyminisztérium által nyilvánosságra hozott reformcsomagról. A közös sajtótájékoztató már a három párt között gőzerővel folyó szakmai munka eredménye is egyben. Jelen esetben azt vizsgálták, hogy a beterjesztett programcsomag miként érinti a régiót és mi az, ami hiányzik belőle.

Nagy József (Összefogás) szerint mindenki kibír valamennyit a víz alatt, és jelen időszakban mintha azon kísérleteznénk, hogy megtudjuk, melyik ágazat mennyit is bír ki a víz alatt. Véleménye szerint ma
Farkas Iván elmondta, a munka a reformcsomagon most kezdődik, mivel jövő év áprilisáig kell leadni a végleges programot az EU gazdaságmentő csomagjából való merítéshez.
Az MKP alelnöke szerint részletes a pénzügyminisztériumi anyag, amely talán túl sok részterületet is megpróbált felvállalni.
Ebben benne van a veszély, hogy teljesen szétaprózza a forrásokat, széttördelheti a célkitűzéseket, aminek könnyen az lehet a vége, amit 16 éves EU-tagságunk óta tapasztalunk, hogy a források bennragadnak a rendszerben.
Farkas Iván elsőként a pályáztatási rendszer rugalmasabbá tételét, egyszerűsítését, adminisztratív terheinek csökkentését javasolta.
Szerinte el kellene dönteni, hogy kevesebb területet vállalunk fel és az sok mindenkire kiterjedjen, vagy marad a szétaprózódottság. A három párt szakértői az előbbit választanák.
Farkas további dilemmaként felvetette, hogy
Ezt az árkot nem kéne tovább mélyíteni, hanem meg kell találni ebben is az egyensúlyt. Jó volna, ha befejeznék a szennyvízhálózat, ivóvízhálózat kiépítését a községeinkben. Farkas fontosnak tartja, hogy tovább erősítsük a foglalkoztatottságot.
Rigó Konrád (Híd) a régióink úthálózatára hívta fel a figyelmet, kiemelve az R7-es és az R2-es továbbvitelét.
A vasút területén, ami környezetvédelmi téma is egyben, kiemelte a Pozsony-Komárom vasútvonalon a párhuzamos sínpár kiépítését, aminek a költsége 400-500 millió euróra tehető, illetve a Pozsony-Párkány vasútvonal felújítását.
Rigó az oktatásügy területén támogatja egy új központi egyetem létrehozását, és kiemelte
a regionális innovációs klaszterek létrehozását is, egyik ilyen kialakulhatna a komáromi Selye Egyetem mellett is.
Az egészségügy területén látni kell, hogy a civilizációs betegségek sokkal inkább érintik a kisebbségeket, és ne csak a romákra gondoljunk. Ezért mindenképp fontos, hogy a kórházhálózat kiépítésénél is figyelembe kell venni, hogy a déli régiókban is elérhető távolságban hozzájussunk az ellátáshoz.
Nagy József egyetért a programcsomag szándékával, miszerint növekedésorientált adózást szeretne bevezetni, és csökkentené a munkát terhelő adókat, viszont a fogyasztási adózás emelésénél kivételt tenne azoknál az ágazatoknál, ahol nagyon magas a munkajellegű teljesítmény.
Ha emelnék mindenki számára, akkor az agráriumban, az idegenforgalomban, vagy a szolgáltatások területén az ÁFA, mint munkát terhelő adó jelenne meg. Hasonlóan a munkát terhelő járulékteher is a fejlődést gátló tényezőként lép fel. Ez is reformra szorul, hiszen a környező országok is lejjebb tudták vinni a járulékokat. Nagy József szerint hiába emeljük például a minimálbért, ha az adó és járulékterhek elviszik a felét. Egy ilyen reform segítene az elvándorlás fékezésében is.
Tudni kell, hogy
minden egyes egymilliárdnyi EU-forrás 400 millió eurónyi állami bevételt generál.
Ezért bűn az, hogy a hétéves ciklus forrásainak kétharmadát nem használtuk ki, miközben a potenciális források kétharmadát befizetjük a közös brüsszeli kasszába. Azaz ráfizetünk folyamatosan.
Nagy József sajnálatát fejezte ki, hogy
A környezetvédelem területén egymilliárdot szánnak a biodiverzitás védelmére, és reméli, hogy ebben gondolnak a déli gazdákra is, akik a vízvédelem okán kénytelenek korlátozni a tevékenységüket.
Az iskolák optimalizációjánál, illetve az önkormányzati reformnál elmondta, mindent megtesznek azért, hogy ne felülről kényszerítsék ránk kivel és hány községgel kelljen közösködni.
Ne járjunk úgy, mint a megyék kialakításánál, hogy a magyarok kisebbségbe kerüljenek, vagy deformálódjon a nemzetiségi arány. Harcolni kell azért is, hogy ne vezessék be az alternatív oktatást, azaz a kétnyelvű oktatást.
Farkas Iván szerint az utak, a közlekedés kulcskérdés a regionális gazdasági fejlődés számára. Fontos az R2/R7-es, de hasonlóan fontos a Komárom-Nyitra gyorsforgalmi út, ahogy a városainkat elkerülő utak, a közlekedési miniszter a prioritási listája viszont nem sok jót ígért Dél-Szlovákiának. Gondolni kell az alacsonyabb fokozatú utak is. Becslése szerint az alacsonyabb utak 30%-ának szükséges felújítására az országban 2,5 milliárdra, a települések ivóvíz és szennyvízhálózat kiépítésére 3 milliárd euróra volna szükség.
Elmondták, hogy azért tartják a parlament előtt a sajtótájékoztatót, mert
jelezni szeretnék, hogy a parlamenten kívüli pártként nagyon nehéz az érdekeinket képviselni, és a jövőben biztosítani szeretnék a parlamenti képviseletet a magyarságnak.
Parlamenten kívüli pártként nehéz megtalálni az utat a szakminiszterekhez, de keresik, illetve kihasználják a megyei önkormányzatokban az erős jelenlétet, ahol három megyei alelnök sikeresen bemutathatja a magyarság igényeit.