2020. július 16., 10:01

Egyetlen szavazással tizennyolc kormánypárti képviselő szegte meg a koalíciós szerződést?! Bűnük: Kotlebáékkal szavaztak az abortuszvitában

Az OĽaNO tizenhét, valamint a Sme rodina egy képviselője a Kotleba-párttal szavazott a készülő abortusztörvény tegnapi vitájában, ezzel megszegték a koalíciós szerződést - írta meg a Denník N. Újabb, a liberális sajtó által tágítani igyekezett törésvonal vagy pusztán lelkiismereti szavazás a parlament tegnapi ülésnapján? Ennek jártunk utána.

Itt látszólag teljes az összhang.
Fotó: TASR

Nincs ország, amelyben az abortuszvita ne járna igen éles parlamenti és közéleti polémiákkal. A terhességmegszakítás témájáról mindenkinek van véleménye, akár az egyéni szabadságjogok, akár a feminizmus, akár a keresztény értékrend felől megközelítve a kérdést, a vita senkit nem hagy hidegen. A Denník N számtalan alkalommal foglalkozott az új parlament egyik első, nagy vállalásával, az abortuszreformmal, jellemzően ideológiai alapokon bírálva a beterjesztett javaslatokat, különösen az Anna Záborská által benyújtott, életvédő módosításokat, idejétmúltnak, kirekesztőnek, illetve az EU-s jogrenddel nehezen összeegyeztethetőnek nevezve azokat.

A Kotleba-párt által előterjesztett két javaslat közül persze egyik sem ment át a parlamenten (kevesebb mint negyven képviselő támogatta), de arra jó volt, hogy újabb koalíciós vitát generáljon - legalábbis ez most a liberális sajtó narratívája. 

Az események ilyetén olvasatának kétségkívül megvan a maga valóságalapja. Juraj Šeliga, a vezérét vesztett Za ľudí parlamenti alelnöke például úgy nyilatkozott:

Nem értem, minek akarta a miniszterelnök, hogy aláírjuk a koalíciós szerződést, ha saját képviselői szegik meg azt.

Az SaS frakcióvezetője, Anna Zemanová pedig arról beszélt, kezdeményezni fogja, hogy a koalíció közös állásfoglalást tegyen közzé az eset kapcsán.

A legnagyobb kormánypárt frakcióvezetője, Michal Šipoš viszont azt állítja, megbeszélték a frakcióülésen, hogy ki-ki lelkiismerete szerint szavazhat majd, mivel arra jutottak, ezzel nem szegik meg a koalíciós szerződést. Hogy miért nem, azt Šipoš nem tudta megmagyarázni.

Ennek lényege, hogy a négy párt képviselői vállalják, nem szavazzák meg az ellenzéki törvényjavaslatokat.

Ez alól, írja a Denník N, elvileg az eutanáziával és abortusszal kapcsolatos beterjesztések sem kivételek, ugyanakkor abban mindkét téma különleges, hogy a kormánypárti képviselők vonatkozó beterjesztéseit nem kell előzetesen jóváhagynia a koalíciós tanácsnak.

Ez persze nem azt jelenti, hogy egyetlen ellenzéki törvényjavaslat vagy beterjesztés sem támogatható.

A szerződésben ugyanis az áll, csak abban az esetben szavazhatja meg egy kormánypárti képviselő ezeket, ha az "összhangban van a kormánykoalíció céljaival", illetve azt előzetesen jóváhagyja a koalíciós tanács. Ez utóbbira nem került sor a Kotleba-féle javaslatoknál.

Miről is szavaztak?

Az ĽSNS által beterjesztett életvédő javaslatok közül az egyik a legális abortusz végrehajtására rendelkezésre álló időt csökkentette volna, a fogantatás utáni 12. hét helyett csak a 8. hétig engedélyezve a művi terhességmegszakítást. Ezt a jelenlévő 130 képviselőből harmincnyolcan támogatták, beleértve a 17 OĽaNO-s és az egy Sme rodinás képviselőt. Az ellenzéki padsorokban sem aratott osztatlan sikert az elképzelés, Kotlebáék mellett mindössze két Smer-es és négy független képviselő szavazott mellette.

A második javaslat, amely a lengyelországi modellhez hasonlóan, megtiltotta volna az alapos indok nélküli (értsd: az anya élete veszélyben van, a magzat genetikai rendellenességekkel bír, a fogantatást bűncselekmény előzte meg) abortuszt,  még kevesebb támogatást kapott. Mindössze 36 képviselő támogatta.

Kedden az OĽaNO saját elképzelése nagyobb sikerrel járt

Matovičék saját javaslata, a párt kereszténydemokrata platformjának vezetője, Anna Záborská által beterjesztett elképzelés már nagyobb sikerrel járt, továbbment a második olvasatba. Záborskáék célja, hogy kitolják az abortusz előtti kötelező várakozási időt, a jelenlegi két napról négyre, hogy betiltsák az abortusz lehetőségének reklámozását, illetve, hogy kötelezővé tegyék két független szakértői vélemény bekérését. A fentieken kívül különböző, várandós nőket segítő rendelkezést is elfogadtatnának, amelyek lakhatási, illetve anyagi támogatást biztosítanának az egyedülálló, hátrányos helyzetű anyáknak.

Ezt a javaslatot a jelenlévő 134-ből 81 képviselő támogatta, bár a koalíción belül sem volt teljes az összhang. Az SaS például testületileg nem támogatta a javaslatot, ahogy a Za ľudí legtöbb képviselője sem, sőt, az OĽaNO nyolc képviselője sem volt hajlandó támogatni azt, bár ellene sem szavaztak.
"Második" olvasat

Az egész szavazósdinak van egy másik olvasata is, amelyet különösen a Sme napilap igyekszik kidomborítani, nevezetesen, Záborskáék már ott hibát követtek el, hogy bármiben is egyetértettek az ĽSNS politikusaival, hiszen, sugallja a napilaphoz közel álló poénoldal, ha az ember "fasisztákkal" ért egyet, tulajdonképpen maga is "fasiszta" lesz. 

Igen veszélyes és ingoványos talaj ez a jövőre nézve, óvatosabban kellene lépkednünk rajta!

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.