2024. november 27., 10:47
Frissítve: 2024. nov. 27. 14:38

Egyes tanárok tiltakozásul szerdán feketébe öltözve mentek dolgozni

A tanárok és az iskolai személyzet egy része szerdán feketébe öltözve állt munkába. Az iskolai szakszervezetek szólítottak fel a tiltakozásra. Ezzel hívják fel a figyelmet a szlovákiai oktatás finanszírozása miatti szomorúságukra.

Talpig feketében
Galéria
+5 kép a galériában
Pavel Ondek
Fotó: TASR

A szlovák oktatási minisztérium nem tekinti a csendes tiltakozást kényszerítő akciónak, azt állítja, hogy jó a kölcsönös együttműködés az iskolai szakszervezetekkel.

A Szlovákiai Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezete, bár pozitívan értékeli az oktatási tárca lépéseit és a kölcsönös kommunikációt, nem elégedett a szlovákiai regionális és felsőoktatás finanszírozásával.

Ezért november 27-re, szerdára tüntetést hirdetünk Oktatás gyászban - Tiltakozás feketében címmel, szimbolikusan kifejezve szomorúságunkat a szlovák oktatás finanszírozása miatt. Felhívunk minden munkavállalót, hogy ezen a napon az elégedetlenség jeleként fekete ruhában jöjjenek be a munkahelyükre, és a közösségi oldalakon osszák meg a tiltakozásról készült fotókat”

- mondta Pavel Ondek, az iskolai szakszervezetek elnöke.

Az oktatási minisztérium nem tekinti a csendes tiltakozást kényszerítő akciónak, mivel a szakszervezetek képviselői az államfővel való találkozó során előre jelezték ezt, emellett jó a kölcsönös együttműködés is.

Éppen ellenkezőleg, konstruktív vitát folytatunk és olyan megoldásokat keresünk, amelyek minden fél számára elfogadhatóak. Tomáš Drucker oktatási miniszter most pénteken ismét találkozik a szakszervezet képviselőivel. Az eredményekről tájékoztatni fogunk” -

tette hozzá a minisztérium kommunikációs és marketing osztálya.

A szakszervezetisek azt követelik, hogy 2025-ben legalább tíz százalékkal emeljék meg az összes oktatási alkalmazott tarifabérét. Továbbá követelésük, hogy változtassanak a tanügyi és nem tanügyi alkalmazottak bérezésén. Azt is szeretnék, hogy az összes regionális és felsőoktatási alkalmazott bérezését egy összefogó törvény szabályozná.

Fontosnak tartanák, hogy az összes regionális oktatási alkalmazott finanszírozása közvetlenül az Oktatási Minisztérium költségvetéséből történjen (a személyzeti költségek átkerüljenek az eredeti hatáskörből az önkormányzatok decentralizált hatáskörébe).

Követelik továbbá a szakszervezetnek a tantervi reformmal kapcsolatos alapvető észrevételei elfogadását (a nemzeti tantervben szereplő oktatási tartalmak évfolyamokra történő bontásának lehetővé tétele).

Ondek szerint az oktatás az egész társadalom jövőjébe való befektetés, és prioritásnak kell tekinteni.

Abban az esetben, ha a kormány nem teljesíti követeléseinket, készek vagyunk folytatni tiltakozó akcióinkat, amelyek akár sztrájkba is torkollhatnak”

- tette hozzá.

Egészségügyi Középiskola Dunaszerdahely tanárai
Fotó:  A Magyar Tannyelvű Egészségügyi Középiskola Facebook-oldala
A tiltakozó megmozduláshoz több szlovákiai magyar intézmény is csatlakozott, mint például a Füleki Gimnázium, a komáromi Selye János Gimnázium, a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnázium és a szintén dunaszerdahelyi Magyar Tannyelvű Egészségügyi Középiskola, a Szabó Gyula Alapiskola és a Kodály Zoltán Alapiskola. 

 

Füleki Gimnázium poszt
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.