2022. április 28., 13:32
Frissítve: 2022. ápr. 28. 16:35

Egyelőre nem tudni, május 20-a után kapunk-e az orosz gázból. Nyugati források szerint Szlovákia belemegy a rubeles játékba

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az orosz állam felfüggesztette két európai államba Lengyelországba és Bulgáriába irányuló gázexportját, miután azok nem voltak hajlandóak rubelben fizetni az orosz gázért. Hasonló sors várhat Szlovákiára is, de egyelőre nem tudni, mit lép a kormány, hogy mindezt elkerüljük.

földgáz
Képünk illusztráció.
Fotó: TASR/AP

A magyar kormány más európai államok mellett már jelezte, készek eleget tenni Moszkva feltételeinek, ugyanis a magyar energiaellátás nem biztosítható az orosz nyersanyagok nélkül. 

Eduard Heger szlovák kormányfő ezzel szemben még kedden azt írta, Szlovákia számol azzal, hogy az orosz fél a lengyelekhez hasonlóan Szlovákia felé is leállítja a gázszállításokat.

Pozsony továbbra is euróban fogja fizetni a számlákat a Gazpromnak szögezte le Heger, aki szerint Oroszország az általa exportált kőolajat és földgázt azon imperialista törekvései érdekében használja fel, amelyek az Ukrajna elleni agresszióban és a háborús bűnök elkövetésében csúcsosodtak ki. Azt ugyanakkor fontos kiemelni, hogy Szlovákia orosz import szempontjából az egyik leginkább kitett európai állam. 

Mi lesz most?

Vlagyimir Putyin még március végén közölte, az orosz állam által barátságtalannak minősített országok, azaz az EU összes tagállama hamarosan kénytelen lesz rubelben fizetni az orosz gázszállítmányokért. Az európai közösség akkor azzal érvelt, Putyin szerződési feltételeket sért, de Oroszország végül nem hallgatott az érvekre, némileg finomítva, de elfogadták az intézkedést.

Jelen állás szerint tehát az európai államoknak euróban kell befizetni a pénzt egy orosz bankba, amely aztán rubelre váltja át az összeget, majd utalja el a Gazprom egyik leányvállalatához.

Hogy Szlovákia hajlandó lesz-e mindezt meglépni, egyelőre nem tudni. Heger, ahogy láttuk, hajthatatlannak tűnik. Kérdés, meddig. A következő szerződés fizetési határideje ugyanis május 20-a. Most ugyan azt mondja a kormányfő, Oroszország nem rendítheti meg az európai államok egymás iránt érzett szolidaritását, de, ha a nyomás fokozódni fog, talán a határozottsága is mérséklődik majd, főleg úgy, hogy több európai uniós tagállam elszánta magát a lépésre.

Egy, a pluska.sk-nak nyilatkozó szakági elemző, Ján Pišta azt állítja, nem kérdés, hogy a május 20-ai orosz számla már rubelben érkezik majd. A szlovák gáztársaságnak (SPP) legkésőbb addigra döntenie kell, mit lép majd. 

Richard Sulík gazdasági miniszter egyelőre pragmatikusabban áll a témához.

Első alkalommal komoly bírálatok érték koalíciós partnerei részéről, de legutóbb, a DenníkN-nek adott interjúja után már jóval kisebb volt a visszhangja annak, hogy nem zárta ki, Szlovákia is alkalmazkodik az orosz feltételekhez. Sulík szerint csupán pénzügyi folyamatról van szó, átváltás ide vagy oda, Szlovákia mindenképp euróban fizet a gázért. A miniszter nem érti a felzúdulást sem, hiszen szerint csupán ugyanazt mondja, amit az Európai Unió legtöbb állama, azaz továbbra is euróban fizetünk majd az orosz gázért!

Azt ugyanakkor nem tudni, hogy Szlovákia ehhez nyit-e rubelalapú számlát az orosz Gazprombankban. Tegnap Sulík nem volt hajlandó válaszolni a vonatkozó újságírói kérdésekre.

A Financial Times információi szerint az osztrák OMV is jelezte, hamarosan folyószámlát nyit a svájci Gazprombankban. A lap úgy tudja, az osztrákok mellett a német, a magyar és a szlovák földgáztársaságok is hasonló lépésre készülnek. 
A kutya ugat, a karaván halad, a gázár nő

Miközben a szlovák kormánytól egymásnak ellentmondó, bizonytalan információk érkeznek, így nem tudni, május 20-a után miként jutunk majd (orosz) földgázhoz, a nyersanyag világpiaci ára folyamatosan emelkedik. Könnyű belátni, lekötött szerződések nélkül, piaci árakon vásárolva Pozsony nagyon ráfizethet ezekre a tendenciákra.

A Bloomberg a Gazprom forrásaira hivatkozva azt írta a hét közepén, tíz európai ország gáztársasága már vállalta, hogy eleget tesz az oroszok feltételeinek. 

Sulík egyelőre csak úgy fogalmazott, nem tart attól, hogy az ország gázellátása egyik napról a másikra leállna.

A lengyeleket és bolgárokat ért orosz szankciók hatására a földgáz világpiaci ára azonnal reagált. Volt olyan pillanat, amikor a 20%-ot is meghaladta a hirtelen áremelkedés. Gyakorlatilag az összes szakági elemző egyetért abban, a komolyabb árnövekedés gyakorlatilag elkerülhetetlen. 

Míg egy évvel ezelőtt akár 20 euróért is adták az 1 megawatt/órányi energiát, az már 90-95 euróba is kerülhet.

Bár a földgáz lakossági fogyasztói ára Szlovákiában is bizonyos mértékig korlátozva van, elkerülhetetlen, hogy a 2023-as gázszámlákon ne jelenjen meg az áremelkedés. Ezt a gazdasági miniszter is megerősítette. Richard Sulík úgy fogalmazott, keresik a megoldás, de hazudni nincs értelme, jövőre biztosan többet kell fizetnünk a földgázért. Hogy a kormány miként akar majd segíteni az energiaárakba lassan belerokkanó háztartásokon, mind ez idáig nem világos. Sulík korábban belengette, hogy 0%-ra csökkentenék a földgázra vonatkozó forgalmi adót. 

Ha májusban az oroszok elzárják a csapot, elemzők szerint, kellő utánpótlás híján, nagyjából őszig tartható fenn a jelenlegi fogyasztási szint. Az viszont biztos, hogy a következő fűtésszezon már kritikus lehet, a fent idézett elemző szerint "ma elképzelhetetlen korlátozásokra" lehet szükség.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.