2020. február 12., 15:46

Danko szerint "SÜRGŐS" társadalmi ügy a kormány új törvényjavaslatainak elfogadása

Ahogy azt korábban megírtuk, Andrej Danko, az SNS és a parlament elnöke keddre, 13 órára tervezi összehívni a parlament rendkívüli ülését. A szociális törvénymódosítások mellé az Isztambuli Egyezmény tárgyalása is odafér majd.

Andrej Danko
Fotó: TASR

Danko hozzátette, legalább 50 képviselő kész támogatni az ülés összehívását, amelyet a Smer-SD és az SNS képviselői indítványoztak. A Most-Híd bejelentette, hogy nem ért egyet ezzel a lépéssel, az ellenzéki ĽSNS ellenben támogatja.

Danko az ülésen terítékre kerülő kérdéseket olyan társadalmi ügyeknek nevezte, amelyekkel sürgősen foglalkozni kell.

Azt nem tudta megmondani, hogy mikorra hívna össze még egy ülést abban az esetben, ha Zuzana Čaputová államfő megvétózná a rendkívüli ülésen elfogadott törvényeket. „Várjuk meg, hogy az elnök asszony mit fog lépni. Nekem mindig a törvénnyel összhangban kell eljárnom” – tette hozzá.

A kormány szerdán jóváhagyta az autópálya-matricák eltörléséről, a családi pótlék összegének megduplázásáról és a 13. nyugdíj bevezetéséről szóló törvényjavaslatokat, amelyeket a rendkívüli ülés keretében, gyorsított eljárásban fog megvitatni a parlament. A kabinet elutasító határozatot fogadott el az Isztambuli Egyezménnyel összefüggésben, és ugyanezt javasolta az SZK Nemzeti Tanácsának is. A rendkívüli ülésen ez a téma is terítékre kerül.

A kormányülést követően Peter Pellegrini úgy nyilatkozott, a kormány elutasította az Európa Tanácsnak a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló egyezményét (Isztambuli Egyezmény), és ugyanezt javasolta a parlamentnek is.

Az egyezmény elutasításában közrejátszanak azok a rendelkezések, amelyek a nemek egyenjogúságára és a család fogalmára vonatkoznak.

A kormány szerint ebben a témában eltér Zuzana Čaputová köztársasági elnök és a kormány jogértelmezése. Mivel a három legfőbb közjogi méltóság hétfői találkozóján sem sikerült döntést hozni, a kormány azt javasolta a parlamentnek, utasítsa el az egyezményt.

„Úgy vélem, a parlament álláspontja, és a ratifikáció végleges elutasítása alapján az elnök asszony és az összes többi illetékes intézmény tájékoztathatja az Európa Tanácsot arról, hogy Szlovákia nem támogat egy olyan egyezményt, amely feszültséget kelt a társadalomban“ – hangsúlyozta Pellegrini. „Ha ez nem így lesz, kezdeményezni fogom a ratifikáció aláírásának visszavonását“ – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy az egyezmény elutasítására vonatkozó jogértelmezések és spekulációk nem lehetnek ellentétesek a többség akaratával. A társadalom nem szeretné, hogy Szlovákia az egyezmény része legyen.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.