2024. szeptember 18., 13:01

Cziprusz Zoltán: Olyan elnökre van szükség, aki garantálja, hogy Félből ne egy fél párt jöjjön ki

A Magyar Szövetség tisztújítás előtt áll. A következő napokban a párt elnökjelöltjeivel olvashatnak interjút indulásuk okairól, politikai céljaikról és a felvidéki politika megújulásának lehetőségeiről. Ezúttal Cziprusz Zoltánt, az Országos Elnökség tagját, Besztercebánya megyei képviselőt kérdeztük.

Cziprusz Zoltán
Fotó: Rózsár Vince

Miért döntött az indulás mellett? Melyek a legfontosabb céljai, ha pártelnökké választják?

Számomra az a legfontosabb, hogy a Magyar Szövetséget sikeres pályára állítsuk. Ennek elsődleges feltétele, hogy egyben tartsuk a pártot. Polarizált párt vagyunk, amely három elődpártból alakult, s bár a platformok már megszűntek, ezek a törésvonalak a fejekben még sokszor tovább élnek. Szerencsére bizonyos régiókban ez a gondolkodás már eltűnt, Gömörben mi szintén ebben a szerencsés helyzetben vagyunk. Sajnos még nem mindenhol ez a helyzet.

Ezért is fontos, hogy olyan elnöke legyen a Magyar Szövetségnek szeptember 28-a után, aki garantálja, hogy Félből ne egy fél párt jöjjön ki. Ez az előfeltétele annak, hogy a párt támogatottsága ne zuhanjon két százalékra, ahonnan már szinte lehetetlen lenne visszakapaszkodni.

A következő fontos lépés a párt konszolidációja, vannak régiók, ahol még a járási elnökségek sem alakultak meg. A csapategység, amely Gömörre jellemző, már a választásokon is kamatozott. Én ezt a pozitív légkört szeretném elterjeszteni országosan is.

A regionális politikában, megyei képviselőként dolgozik. Felkészültnek érzi magát arra, hogy országos célkitűzéseket fogalmazzon meg?

Jelenleg a pártunk a regionális szinteken erős, a helyi és a megyei politikában. Elsődleges célunk, hogy a második ligából fellépjünk az elsőbe, vagyis visszajussunk a pozsonyi parlamentbe. Ezért is fontos, hogy a majdani elnök legalább megyei szinten rendelkezzen tapasztalatokkal, ahol szintén szlovák többségű környezetben kell eredményesen dolgozni. Besztercebánya megyében kilenc százalék a magyar népesség aránya, de sikerült közel húsz százalékos képviseletet elérnünk. A megyét irányító nagykoalíció jó alapot adott arra, hogy megtanuljuk, hogyan kell hatékonyan politizálni, kihozni az adott helyzetből a legtöbbet.

Az eredményes parlamenti képviselethez leginkább küzdeni tudásra és érdekérvényesítési képességre van szükség. Küzdeni tudásból sokat tanulhattam rimaszombati városi képviselőként is, hiszen aki ismeri a helyi viszonyokat, tudja, milyen éles küzdőtér a rimaszombati testület. Az érdekérvényesítés területén pedig megyei képviselőként szerezhettem tapasztalatokat.

A Magyar Szövetséget a pozsonyi parlamentbe visszavezető pártelnökként ezeket a tapasztalatokat szeretném kamatoztatni.

Cziprusz Zoltán
Fotó:  Rózsár Vince

Ahogy a fociban is mondják, egyedül nem megy. Talán a legtöbb kifogás az elmúlt években a szakmai munka hiánya miatt érte a pártot. Miben lenne más egy ön által vezetett elnökség?

Olyan elnökség kell, amely valódi csapatként működik. Az eddigi elnökség esetében sem a személyi összetétellel volt a legfőbb gond, az elnökség munkáját lehetett volna jobban menedzselni. Ami a szakpolitikákat illeti, fontos, hogy az elnökségi tagok felvállaljanak egy-egy területet.

Újra kell indítani a szakbizottságok munkáját, amelyekbe be kell vonzani a külsős szakembereket. Fontos, hogy a pártot ne kizárólag egyetlen ember, az elnök képviselje a nyilvánosságban, az elnökségi tagoknak láthatóvá kell tenniük a maguk szakterületét.

Nem hanyagolhatjuk el a továbbiakban a háttérbázis felépítését sem, olyan szakmai műhelyek, intézmények létrehozását, amelyek naprakész információkat, ismereteket biztosítanak a pártvezetés munkájához. Jól láthatjuk magyarországi vagy más európai példákból, hogy a sikeres pártok mögött ott van a háttérbázis. A szakmai munka mellett a szervezeti hátteret is meg kell erősíteni. Meg kell erősíteni az aktivista hálózatot, nyitni kell a roma közösség irányába. Elengedhetetlennek tartom, hogy a párt mellett működjön országos lefedettségű ifjúsági szervezet. A legnagyobb választói tartalékot a roma közösség soraiban és általában a fiatal korosztályokban látom.

Ahogy fogalmazott, a cél a parlamentbe jutás. Az előző választások tükrében képes lehet erre önállóan a Magyar Szövetség, vagy más pártokkal való együttműködésben gondolkodik?

Szögezzük le, hogy a Magyar Szövetség jelenleg ugyan parlamenten kívüli erő, ezért nem sorolható sem a kormányoldalra, sem az ellenzéki térfélre, viszont nagyon specifikus helyzetben van, hiszen egy nemzeti közösség pártja. Mindez behatárol minket, egyúttal kötelez is valamire. A kormánnyal a magyarok által lakott déli régiók érdekében kommunikálni kell, de fenn kell tartanunk a kritika jogát, ha a kormány számunkra kedvezőtlen döntéseket hoz meg.

Három évvel a választások előtt felelőtlenség lenne megmondani, kivel működjünk együtt. Nekünk úgy kell építkeznünk, hogy önállóan tudjuk átlépni a parlamenti küszöböt. Meg kell tennünk mindent azért, hogy a népszerűségünk tartósan öt százalék fölött legyen.

Semmi nem utal arra, hogy előrehozott választásokkal kellene számolnunk, vagyis az esetleges együttműködés kérdése 2027 elején lesz esedékes. Akkor kell majd megvizsgálnunk, hogyan állunk, és felelős döntést hoznunk annak érdekében, hogy biztosítani tudjuk a magyar közösség parlamenti képviseletét.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.