Čaputová maga is várja, hogy dönt az alkotmánybíróság a Btk-módosítással kapcsolatban
Zuzana Čaputová köztársasági elnök volt a Markíza televízió Testre mérve című politikai műsora vasárnapi vendége. A beszélgetés legfontosabb témája mi más, mint a Btk-módosítás volt.
A köztársasági elnök visszautasította azt a feltételezést, hogy korábban tárgyalt volna az alkotmánybírósággal a büntető törvénykönyv módosításáról.
Elmondása szerint ő sem tudja, hogy miként dönt majd a bíróság a beadványáról;
ugyanakkor elutasítja az alkotmánybírák döntésének megkérdőjelezését, és a demokrácia elleni támadásnak véli azt.
Az államfő azt is célszerűnek tartaná, ha a törvénymódosítás érvénybe lépését felfüggesztenék.
„Bár nem vagyok benne biztos, de logikusnak ezt tartanám. Ami a módosítás folyamatát és annak tartalmát illeti, az abszolút kivételes volt“ – érvelt. Példaként a sértettek jogaiba való rendkívüli beavatkozásra mutatott rá. Úgy gondolja, és nem tartja kizártnak, hogy az alkotmánybíróság heteken belül dönt a témában.
Szavai szerint arról, hogy a törvényt megvétózni nem látta értelmét, Robert Fico hozzá íródott levele győzte meg,
melyben egyértelművé vált számára, hogy más, mint a kormánykoalíció által, az erőszakos bűncselekmények elévülése kapcsán tett javaslatokkal nem fognak foglalkozni. A törvény aláírását szükséges eljárási lépésnek nevezte, amely ahhoz kellett, hogy ezután az alkotmánybíróság kaphasson szót az ügyben. „Egyáltalán nem volt olyan egyszerű aláírni egy olyan törvényt, amellyel nem értek egyet“ – jegyezte meg.
A törvénymódosítás hatálybalépését követően, az ismert esetek esetleges elévülésével kapcsolatban Čaputová megjegyezte, hogy „ha ezt valaki számára tették volna, sem nézne ki másként“. Ugyanakkor elsősorban a törvénymódosítás hétköznapi emberekre gyakorolt hatását kifogásolta, továbbá azt is, hogy hiányzott a megelőző szakmai vita, ahogy a kárértékek összegének emelése és az elévülési idők lerövidítésének kombinációját is kifogásolhatónak tartja.
Az államfő a sajtóértesülések alapján egyértelmű jelzést lát arra, hogy az Európai Unió szervei is kifogást emelnek a módosítás, illetve annak elfogadási folyamata ellen.
Zuzana Čaputová annak a lehetőségét is fontolgatja, hogy a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) új igazgatójának kinevezését utódjára bízza.
– szögezte le.
Az, hogy Pavol Gašpart még pár hónapig nem nevezik ki a titkosszolgálat élére, egyáltalán nem lát problémát a köztársasági elnök. Ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az ország elnökének az alkotmányos testületek megfelelő működését kell biztosítania, a titkosszolgálat pedig nem tartozik ezek közé.
A közelgő köztársaságielnök-választással kapcsolatban kijelentette, hogy egyik jelölt oldalára sem óhajt állni.
– jelentette ki, hozzátéve, hogy mandátuma lejárta után nem szeretne részt venni a pártpolitikában.