2020. január 28., 12:51

Čaputová is beszállt a kampányba

Čaputová tévés beszélgetése a politikai semlegesség mintapéldája volt. A Smerrel, sőt még Kotlebáékkal szemben is jóindulatú volt. Egészen addig, amíg Andrej Kiska, a progresszívok legfőbb ellenlábasa szóba nem került. Čaputová megjegyezte ugyanis, hogy büntető eljárás folyik ellene, sőt akár vádat is emelhetnek ellene, s neki bizony gondot jelentene, hogy így kinevezze őt kormányfőnek, írja az Aktuality.sk portál.

Zuzana Čaputová
Fotó: TASR

Čaputová rögtön a beszélgetés elején a pártatlanság szigorú felfogásáról tett tanúbizonyságot, amikor kijelentette, aki megnyeri a választást, azzal fog tárgyalni a kormányalakításról. Akár Kotlebával is. Az államfő mindezt azzal indokolja, hogy Szlovákiában parlamenti demokrácia van, vagyis azoknak kell az országot irányítaniuk, akik parlamenti többségre tesznek szert.

És ebben igaza is van Čaputovának, bár nem teljesen. Az államfőnek ugyanis nem kell tiszteletben tartania a politikai (parlamenti) kormányfőjelölést, ha az elfogadhatatlan számára. Az Alkotmány meg az alkotmányos hagyományok is megengedik, hogy a polgárok által közvetlenül megválasztott államfőnek legyen bizonyos vétójoga a kormányfő meg a kormány kinevezésekor (hasonlóképpen, mint a főügyészválasztás során). És erre utalt maga Čaputová is, amikor kijelentette, hogy bizonyos jelöltek kinevezésével gondja akadna.

Például Andrej Kiskáéval, ha folytatódna ellene a büntető eljárás, illetve „ha például vádeljárás indulna ellene”.  És pontosan ezen a ponton ért véget Čaputová száraz politikai semlegessége, véli az Aktuality.sk.

Az államfő ugyanis a kampány kellős közepén problémás jelöltnek nevezte Kiskát. Sőt! Gondot jelentene számára az is, ha Kiska pártja szeretné a belügyminiszteri posztot elfoglalni. Az ok ugyanaz: a párt felügyelete alá, amelyet egy olyan ember vezet, aki ellen büntető eljárás folyik, esetleg vádeljárás indul, nem tartozhatna a belügyi tárca.

Ha tárgyilagosan szemléljük a kérdést, el kell ismerni, hogy Čaputová pontosan értékelte a helyzetet. Igen, olyasvalaki, aki ellen adócsalás miatt büntető eljárás indult, nem lehetne kormányfő. Már csak azért sem, mert a hatalmát és a befolyását (akár közvetlenül is, de) kihasználhatnák az eljárás során. Csak hogy ebben az esetben nem érvényes a tisztán tárgyilagos szempont. Mivel a választási kampány kellős közepén járunk.

Az államfő ezzel a kijelentésével ugyanis a Progresszív Szlovákia (amelynek Čaputová alelnöke volt) és Kiska Emberekért pártja közti politikai versengésbe is beszállt. Miközben érvényes, hogy a Kiskára mért csapás, bármennyire indokolt is, automatikusan a progresszívokat segíti.

Mennyire volt szándékos vagy őszinte Čaputová kijelentése?

Ha tehát a progresszívok azt várták, hogy a volt alelnök asszonyuk valamilyen módon megtámogatja a kampányukat, most éppen az történt. A kérdés csak az, mennyire volt ez szándékos Čaputová részéről, vagy csupán őszinte (és formálisan helyes) válasz a feltett kérdésre.

Mindenesetre érvényes, hogy Kiska szempontjából különösnek tűnhet Čaputová beszállása a kampányba. Az államfő ugyanis azt üzente: kész tárgyalni Kotlebáékkal is a kormányalakításról, hogy tiszteletben tartja Kotleba pártját esetleges kormánytagként, hogy tiszteletben tudja tartani Pellegrini jelölését és tiszteletben tudja tartani Saková jelölését is a belügyminiszteri posztra…  Nagy gondja lenne viszont Kiska és Remišová kinevezésével, írja a portál.

Több felmérés szerint az Emberekért vagy négy lófejhosszal vezet a többiek előtt, akikkel kormányt szeretne alakítani. Ha a Smernek február 29-e után nem sikerülne többséget szereznie, akkor Čaputovának minden bizonnyal Kiskát kellene a kormányalakítással megbíznia, amibe nem biztos, hogy Čaputová belemenne. A Markíza televízióban ugyanis kijelentette, ebben az esetben Kiskának el kellene búcsúznia a kormányfői széktől.

Nem marad más, mint hogy elhiggyük, hogy az államfő komolyan gondolja az elődjével szembeni kifogásait, és nemcsak az anyapártjának – a Progresszív Szlovákiának – akar ezzel a kijelentésével szavazatokat hozni, véli a Pravda napilap.

Kotleba in, Kiska out

A Sme napilap szerint azonban előfordulhat, hogy Čaputová később megbánja ezeket a szavait. Az államfő ugyanis azt mondta, ha valaki kormányt akar alakítani Kotleba támogatásával, azt ő kinevezi, mert „nem lenne más választása, mint hogy tiszteletben tartsa a választópolgárok akaratát”. Az államfő tehát elfogadhatónak tartja egy fasiszta párt kormányzását, miközben Andrej Kiskát erre alkalmatlannak tartja, írja a Sme napilap kommentárja.

Arra építeni azonban, hogy Kotleba pártja nem jelent lehetőséget a február utáni kormányalakítás szempontjából, nagyon megalapozatlan kijelentés az államfő részéről.

Tény, hogy azt a forgatókönyvet, hogy Fico/Pellegrini – persze, meghatározott választási eredmény mellett – a keblére vonja Kotlebát – kellő távolságtartással kell fogadni. Mert nem kell, hogy a keblükre vonják őt, de könnyen fonhatnak belőle például vesszőt a demokratikus ellenzékre. Így aztán az államfő krédója – „tiszteletben tartani a választók akaratát” – nagyon szerencsétlen, mert a politikai legitimitású Mi Szlovákiánk Néppárttal való konstrukciót sugalmazza. Még ha nem is így gondolta az államfő. Nemcsak, hogy kés ez a náciellenesre hangolt kampány hátába, hanem a saját lehetőségek durva alábecsülése is, véli a Sme.

Az államfő ugyanis azzal, hogy a köztársasági elnöki palota teljes súlyával melléállt egy Fico rendőrsége által kreált ügynek, éppen alkalmasnak kiáltott ki a kormányzásra egy fasiszta pártot, miközben Andrej Kiskát alkalmatlannak tartja erre.

Azért a kijelentéséért meg amit a rendőrségről meg az ügyészségről mondott, miszerint „értékelnem kell az előrelépést, amely az utolsó egy és fél évben itt történt”, a smeres marketingeseknek a vállukon kellene hordozniuk őt, mint annak idején Mečiar Schifferovát, írja a Sme, amely szerint érthetetlen miért terjeszti Čaputová Pellegrini világlátását.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.