Čaputová aláírta, de az Alkotmánybíróság elé terjeszti a Btk. módosítását
Zuzana Čaputová köztársasági elnök pénteken délelőtt bejelentette, hogy az Alkotmánybíróság elé terjeszti a sokat vitatott büntetőtörvénykönyv módosítását.
Egyúttal kérni fogja a törvény hatályának felfüggesztését az Alkotmánybíróság döntéséig. Ebben az esetben nem fog élni vétójogával.
- magyarázta az államfő.
Döntésének indoklásában kifejtette, hogy ezt a jogszabályt gyorsított eljárás keretében fogadták el a parlamentben, miközben a szakembereknek nem nyílt lehetőségük, hogy érdemben hozzászóljanak.
Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök szerdán (február 14-én) írta alá a büntetőjogi törvényt, és hat nappal a jóváhagyás után a módosítást átadták az elnöki hivatalnak. Egyúttal levelet küldött Čaputovának, amelyben az elévülési idő módosítását is javasolja, és ennek mértékét a bűncselekmény súlyosságától és a cselekményekért fenyegető büntetési tételektől függően javasolja.
Zuzana Čaputová államfő a Btk. esetében a politikát helyezte az emberek érdekei elé – reagált a Hlas-SD arra, hogy az államfő aláírta a törvénymódosítást, és az Alkotmánybírósághoz fordul miatta. A Hlas-SD szerint ezzel az államfő csatlakozott azokhoz, akik a lakosságot riogatják a módosítások miatt, és lehetetlenné tette, hogy a parlament esetleg tovább módosítsa az egyes rendelkezéseket, amelyekkel növelhetné az emberek biztonságérzetét.
– közölte a párt állásfoglalását Karolína Ducká szóvivő.
A Hlas-SD azt állítja, hogy az államfő egyetért a büntetőjogi módosításokkal. „Annak ellenére, hogy többször kijelentette, újratárgyalásra visszaküldi a parlamentbe a Btk. módosítását, úgy döntött, hogy aláírja. Az emberek ezt csak úgy értelmezhetik, hogy az államfő egyetért ezzel a módosítással” – szögezte le a párt.
Samuel Migaľ, a Hlas-SD képviselője kijelentette, az államfő a nyilatkozataival egyértelműen az ellenzéki pártok oldalára állt, másrészt pénteki döntése alapján egyetért a törvénymódosítással.
A Btk-módosítás által bevezetett változások leállításának egyetlen módja az volt, hogy az államfő az Alkotmánybírósághoz fordul – jelentette ki Mária Kolíková, az SaS képviselője. A párt helyesli, hogy Zuzana Čaputová aláírta a törvényt, és a taláros testülethez fordul miatta. Ha megvétózta volna a módosítást és az visszakerül a parlamentbe, az Alkotmánybíróságnak nem maradt volna ideje arra, hogy a hatályba lépése előtt döntsön róla.
– hangsúlyozta Kolíková, ezért egyetért az államfő döntésével. Szerinte a módosításnak olyan sok buktatója van, hogy ez elegendő lesz a hatályba lépésének felfüggesztéséhez, sőt a módosítások megszüntetéséhez.
Kolíková abban is egyetért az államfővel, hogy nem létezik semmilyen jogi akadály, ami miatt az Alkotmánybíróság ne foglalkozhatna a beadvánnyal. Még akkor sem, ha a módosítás esetleg nem jelenik meg addig a törvénytárban. Kíváncsian várja, hogy a törvénytárban való megjelenés a szokott módon történik-e majd, vagy pedig hátráltatni fogja a kormány. Itt arra is felhívta a figyelmet, hogy mennyi ideig eltartott, amíg Robert Fico (Smer-SD) kormányfő aláírta a parlament által elfogadott Btk-módosítást.