2020. június 5., 16:53

Čaputová a koronavírus kihívásairól: "Nem kell félni a változásoktól!"

A válság megmutatta, hogy az oktatási rendszer alapos újraértékelésére van szükség – fogalmazott pénteken a parlamentben elmondott országértékelő beszédében Zuzana Čaputová köztársasági elnök.

Fotó: TASR

Kiemelte egyebek között a pedagógusok szerepét, akik a járvány idején megtalálták a módját a hatékony oktatásnak. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy nem minden gyereknek azonosak az esélyei, ez nagyban függ a családok anyagi helyzetétől.

Az államfő szerint a járvány okozta helyzetben kiderült, hogy nem kell félni a változásoktól, ha azok szükségesek a korszerű oktatáshoz, és a különbségek felszámolásához.

Az elnök szerint az iskolák bezárása után a szülők megtapasztalhatták, hogy a pedagógusoknak egyáltalán nincs könnyű dolguk, és ezek után talán jobban tudják majd értékelni a tanítók munkáját. „Láthatták, mi mindent tanulnak a gyerekek az iskolában, köztük sok olyasmit is, amire egyáltalán nincs szükségük” fogalmazott az elnök.

Čaputová elismerését fezezte ki a rátermett és elkötelezett tanároknak, akik sokszor az akadályok ellenére is megtalálták a módját a hatékony tanításnak, és átvették a gyerekekkel a tantervben előírt agyagot. Hangsúlyozta, a válság idején bebizonyosodott, hogy a családok anyagi helyzete nagyban befolyásolja a gyerekek esélyeit. „Ha nem oldjuk meg ezt a problémát, a különbségek tovább mélyülnek" - figyelmeztetett.
Az igazságszolgáltatás reformjának előfeltétele az önvizsgálat 

Az igazságszolgáltatás megreformálásának nélkülözhetetlen előfeltétele a bírók és az ügyészek önvizsgálata. „Az igazságügyi környezet jelenleg lehetővé teszi a korrupció vírusának burjánzását. Ha ezt egyes bírók vagy ügyészek nem hajlandóak tudomásul venni, fontolják meg, hogy tovább gyakorolják-e a hivatásukat” – jelentette ki az államfő, aki pénteken mondta el a köztársaság állapotáról szóló első évértékelő beszédét a parlamentben.

Čaputová szerint alapjaiban kell megreformálni a bírók és ügyészek felelősségre vonásának rendszerét, mert eddig nem működött kellő hatékonysággal az öntisztító mechanizmus.

„Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a bíróságokon és az ügyészségeken eddig is akadtak olyanok, akik kritikusan léptek fel, és a véleményük miatt kényelmetlenségeknek, sőt zaklatásnak voltak kitéve. Egyedül maradtak, és a hangjuk mostanáig nem eredményezett számottevő változást” – jegyezte meg Čaputová.

Az államfő hangsúlyozta az ügyészség megreformálásának fontosságát.

„Ami a rendőrséget és a bíróságokat illeti, az elmúlt években több fontos változás is történt. Az ügyészség viszont az utóbbi húsz évben csak nagyon kismértékű változáson esett át. Abban valószínűleg mind egyetértünk, hogy a jelenlegi formájában nem felel meg a kor követelményeinek, és nem tud mit kezdeni az olyan kaliberű problémákkal sem, amelyekkel a Threema-üzenetek nyilvánosságra kerülése után kell szembenéznünk” – figyelmeztetett Čaputová. Hozzátette: az ügyészséget meg kell szabadítani a politikai befolyásoltságtól, valamint erősíteni kell a nyilvános ellenőrzést és az ügyészek eljárási autonómiáját.

Az elnök asszony emlékeztetett, hogy gazdasági szempontból igen befolyásos személyek állnak most bíróság előtt, és több bíró ellen is büntetőeljárás indult. „A köztisztviselők és a hozzájuk kötődő személyek által elkövetett bűncselekmények kivizsgálása lesz a posztkommunista érából az erős jogállamiság időszakába való átmenet lakmuszpapírja” – fogalmazott az államfő, aki szerint a cél a független és felelős igazságszolgáltatás.

Egyszersmind felhívta a figyelmet, hogy nem csupán az egyedi esetek kivizsgálása fontos. „A Threema-üzenetek alakjában megjelenő vírus rendszerszintű hiányosságokról rántotta le a leplet. Hogy az ország civilizáltabban működhessen, az állampolgároknak bízniuk kell az államban, az államnak pedig bíznia kell az állampolgáraiban. A kölcsönös bizalmatlanság ördögi köréből csak úgy léphetünk ki, ha következetesen harcolni fogunk a korrupció és a törvénytelenség ellen” – zárta Čaputová. 
Matovič: Korrekt volt az államfő beszéde, választási ígéreteinkre emlékeztetett

Kiegyensúlyozott, korrekt és méltóságteljes volt a köztársasági elnök országértékelő beszéde – mondta Igor Matovič miniszterelnök (OĽaNO) Zuzana Čaputová parlamentben elhangzott beszédéről. Megjegyezte, hogy sokkal kevesebb volt benne a kritika, mint a dicséret, a kritikákat pedig indokoltnak tartja. Elmondása szerint az államfő emlékeztetett a választási ígéretekre, és arra, hogy az átláthatósághoz vezető útnak is transzparensnek kell lennie. „Ezen az úton kell haladni" - mondta.

Matovič szerint a beszéd kiegyensúlyozott, jó és korrekt volt az ország, a politikusok és az emberek szempontjából is.

A miniszterelnök elmondta, a beszéd érintette az ügyészség témáját és a jogalkotási folyamattal kapcsolatos fenntartásokat is. „Ha a sorok között az merül fel, hogy a képviselői javaslat nem rendes jogalkotási folyamat, akkor meg kell változtatni az alkotmányt, és meg kell fosztani a képviselőket a törvényjavaslatok előterjesztésének jogától. Én rendes jogalkotási folyamatnak tartom a képviselői javaslat előterjesztését" - mondta a sajtónak a kormányfő.

Az elnök szavaira, miszerint nincs tisztességes vita a kulturális-etikai témákról, a miniszterelnök azt válaszolta, hogy ebben a médiának is szerepe van. „Úgy vélem, a média régen ijesztgetett azzal, hogy ilyen változások lesznek, és ők állították be mumusként a képviselőinket is. Ez sokkal kevéssé volt összhangban a valósággal" - tette hozzá.
Kollár: Az elnöki beszéd kiegyensúlyozott volt, lényeges kérdéseket érintett

Kiegyensúlyozott volt Zuzana Čaputová köztársasági elnök évértékelő beszéde, minden lényeges témát és égető kérdést érintett - mondta Boris Kollár (Sme rodina), a parlament elnöke. „Mindenkinek, aki magára ismert, most az a dolga, hogy önvizsgálatot végezzen, és előmozdítsa a társadalom fejlődését” - tette hozzá.
Kollár szerint a beszéd „nagyon finoman hangolt” volt, de az államfő üzenete minden címzetthez eljutott.

Hozzátette, a köztársasági elnök világosan fogalmazott, amikor azt mondta, hogy egymilliárdot „pazaroltuk” a digitalizációra és az informaticióra.

„Nem működik. A szakértők már korábban világossá tették, hogy 200, 300, 400 millióból meg lehetett volna ezt oldani úgy, hogy működőképes legyen" - tette hozzá.

Kollár a kormánnyal szemben megfogalmazott kritikát is meghallotta, azt, hogy a koronavírus-járvány okozta krízis során nyújtott segítség nehézkes, az adminisztráció pedig nagyon bonyolult. „Elő kell készítenünk a közigazgatás megváltoztatását, de a digitalizációval karöltbe. Nem szabad elszalasztani ezt a lehetőséget" - zárta.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.