2026. július 12., 12:52

Blanár az Egyesült Államokba utazott

Juraj Blanár külügyminiszter (Smer-SD) vasárnap munkalátogatásra utazott az Egyesült Államokba.

Fleszólítás
Juraj Blanár
Fotó: TASR

A csütörtökig tartó út során New Yorkban részt vesz az ENSZ rendezvényein, valamint bemutatja Szlovákia jelöltségét az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2028–2029-es időszakra szóló nem állandó tagságára.

A külügyminisztérium tájékoztatása szerint

a látogatás célja a szlovák jelöltség népszerűsítése, kétoldalú tárgyalások lebonyolítása nemzetközi partnerekkel és ENSZ-tisztségviselőkkel, valamint Szlovákia fenntartható fejlődéssel kapcsolatos prioritásainak ismertetése.

Blanár hangsúlyozta, hogy

Szlovákia aktív és megbízható partner kíván lenni a globális kihívások kezelésében.

Mint fogalmazott, az ENSZ Biztonsági Tanácsába való jelöltség az ország nemzetközi jog, a béke és a hatékony multilateralizmus iránti hosszú távú elkötelezettségének természetes folytatása.

A külügyminiszter részt vesz a Fenntartható Fejlődés Magas Szintű Politikai Fórumán is, amelyet az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának védnöksége alatt rendeznek meg. A tanácskozáson a fenntartható fejlődési célok megvalósításáról szóló vitában is felszólal.

Programjának részeként Blanár ünnepélyes rendezvényt is tart az ENSZ székházában, ahol hivatalosan is bemutatják Szlovákia jelöltségét a Biztonsági Tanács nem állandó tagságára. A miniszter szerint ez a lépés a szlovák diplomácia hosszú hónapokon át tartó, intenzív nemzetközi egyeztetéseinek eredménye.

New Yorkban külön bemutatót is tartanak Szlovákia külpolitikai prioritásairól, amelyek a nemzetközi béke, a biztonság és a multilateralizmus erősítésére összpontosítanak.

A munkalátogatás során Blanár kétoldalú tárgyalásokat folytat Faisal F. Alibrahimmal, Szaúd-Arábia gazdasági és tervezési miniszterével, valamint Lord Fatafehi Fakafanuval, a Csendes-óceáni szigetország, a Tongai Királyság miniszterelnökével.

Megosztás
Címkék