Az ukrajnai menekültek úgy érzik, Szlovákiában elfogadják őket
Az ukrán menekültek körében az a benyomás uralkodik, hogy Szlovákiában elfogadják őket, és érdeklődnek az integráció iránt. A válaszadók több mint kétharmada fizetett munkát végez Szlovákiában. A gyerekek és a serdülők integrálódtak a szlovák iskolákba, bár a nyelvi akadály továbbra is kihívást jelent. Ezt mutatják a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) legújabb felmérésének eredményei is.

„A válaszadók több mint kétharmada (67 százalék) jelezte, hogy jelenleg fizetett munkát végez. Ez magasabb gazdasági aktivitási arányt jelent, mint a szlovák állampolgárok körében, amit elsősorban az ukrán lakosság körében alacsonyabb nyugdíjas arány magyaráz” – magyarázta Miloslav Bahna, a SAV Szociológiai Intézetének munkatársa. Elmondása szerint a menekültek csaknem kétharmada a hazájában megszerzett képesítésének megfelelő szintű munkát talált.
A kutatás eredményei azt is mutatják, hogy a felmérésben részt vevő szülők gyermekeinek 93 százaléka (6–14 éves korosztály) általános iskolába jár, míg a 15–17 éves fiatalok 89,7 százaléka középiskolai tanulmányait folytatja.
„Annak ellenére, hogy sok gyerek iskolázott, számos akadályba ütköznek az iskolai környezetbe való teljes integráció során, amelyek közül a legjelentősebb a nyelvi korlát” – hívta fel a figyelmet Jana Papcunová, a SAV Társadalom- és Pszichológiai Tudományok Központjának kutatója.
Az eredmények szerint az ukránok érdeklődnek a szlovák társadalomba való integráció iránt (például a válaszadók 67,8 százaléka szívesen alakítana ki szorosabb kapcsolatot a szlovákokkal), és inkább elfogadva érzik magukat Szlovákiában (57,7 százalék). Ennek ellenére majdnem egynegyedük (23,3 százalék) tapasztalt elutasítást vagy rossz bánásmódot származása miatt.
A kutatást négy SAV-műhely végezte a Focus ügynökséggel együttműködve, a múlt év novemberében. A mintát 503, 18 és 81 év közötti válaszadó alkotta, akik az ukrajnai háború kitörése után érkeztek Szlovákiába élni.