2025. május 18., 12:32

Az Oroszország elleni szankciókról szóló népszavazási kérdést az Alkotmánybíróságnak kell megvizsgálnia

Az Oroszország elleni szankciók alkalmazásának megtagadásáról szóló népszavazási kérdést mindenképpen meg kell vizsgálnia a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának. Ezt Vincent Bujňák, a pozsonyi Comenius Egyetem jogi karának alkotmányjogásza mondta a szlovák sajtóügynökségnek.

Vajon mi lesz?
Róbert Švec, a Szlovák Megújhodási Mozgalom elnöke nyújtotta be a népszavazás kiírását szorgalmazó javaslatot
Fotó: TASR

 A szankciók az uniós szervek döntésének eredménye, és a Szlovák Köztársaság alkotmánya szerint Szlovákiát kötik a nemzetközi kötelezettségek. Marek Domin, az alkotmányjog docense szintén az Alkotmánybírósághoz fordulást javasolná.

Bujňák szerint a szankciók nem a nemzeti parlament munkájának, hanem az uniós szervek hatáskörgyakorlásának eredménye, Szlovákia pedig szabadon döntött úgy, hogy hatáskörének egy részét átengedi az EU-nak. „

Ezért Szlovákia nem tudja sem eltörölni, sem kikapcsolni őket”

- emlékeztetett. Az alkotmány szerint Szlovákia elismeri és tiszteletben tartja a nemzetközi jog általános szabályait, az őt kötelező nemzetközi szerződéseket és egyéb nemzetközi kötelezettségeit.

Ezért az Alkotmánybíróságnak mindenképpen meg kell vizsgálnia a népszavazás kérdését, de erre csak az államfő által benyújtott beadvány alapján van joga”

- jegyezte meg az ügyvéd.

Bujňák szerint a népszavazási kérdést másképp is fel lehetne tenni, ha például a következőképpen fogalmaznánk meg:

Egyetért-e Ön azzal, hogy a végrehajtó hatalom képviselői az Európai Unió szerveiben a korlátozó intézkedések (szankciók) alkalmazása ellen szavazzanak?”.

A jogász szerint, ha a népszavazási kérdést úgy fogalmazzák meg, hogy az nem tartja tiszteletben az alkotmányos korlátokat, akkor nem lehet haragudni az Alkotmányra, az elnökre vagy az Alkotmánybíróságra, hanem helyesen kell megfogalmazni a népszavazási kérdést.

Domin emlékeztetett arra, hogy az Alkotmánybíróság szerint a népszavazási kérdésnek egy szabály megalkotására kell irányulnia, nem pedig egy egyszeri kérdés megoldására.

A javasolt kérdés valóban egy olyan szabály megalkotására irányul, amely szerint a Szlovák Köztársaság hatóságainak úgy kellene eljárniuk, hogy elkerüljék az Orosz Föderációval szembeni káros szankciók alkalmazását”

- mondta Domin. Problémás lehet azonban szerinte, hogy egy ilyen szabály ellentmondana a szankciókat rögzítő uniós jogi aktusoknak, ami viszont ellentmond az alkotmánynak, amely szerint az EU kötelező erejű jogi aktusai elsőbbséget élveznek a Szlovák Köztársaság törvényeivel szemben.

A népszavazás tehát egy olyan alkotmányos erejű szabályt eredményezne, amely ellentmondana az alkotmány más rendelkezéseinek, ami problematikus”

- mondta.

 Az alkotmányjogász docens szerint ha az államfő nem fordul az Alkotmánybírósághoz, akkor azt kockáztatja, hogy felelősségre vonják az alkotmány esetleges szándékos megsértése miatt.

A népszavazási petíció mögött a parlamenten kívüli Szlovák Megújhodási Mozgalom áll. Népszavazást kér a következő kérdéssel:

Egyetért-e Ön azzal, hogy a Szlovák Köztársaság ne alkalmazzon szankciókat az Orosz Föderációval szemben, amelyek károsak a szlovák állampolgárok, kereskedők és vállalkozók számára?”

A népszavazással a mozgalom nyomást akar gyakorolni a szlovák kormány brüsszeli tárgyalásaira. Érvelésük szerint az Oroszország elleni szankciók nagy gazdasági veszteségek formájában károsítják Szlovákiát. A népszavazást akkor írják ki, ha legalább 350 ezer polgár kéri azt. Az államfőnek a polgárok petíciójának beérkezésétől számított 30 napon belül ki kell írnia. A mozgalom május 5-én nyújtotta be a petíciót, amelyet már 400 ezren aláírtak..

Megosztás
Címkék