2020. január 20., 14:00

Az önkormányzatokhoz befutott igénylések alapján szokatlanul nagy a lakosok választási kedve

A Szlovák Hírügynökség egy látszólag jelentéktelen hírt közölt a minap. Azt írják, Vágsellyén idén háromszor akkora a levélben szavazás iránti érdeklődés, mint volt négy évvel korábban.

parlamenti választás
Fotó: Rózsár Vince

Természetesen az alábbi adatokból messzemenő következtetéseket levonni nem érdemes, a tendenciák azonban igen érdekesek. A városi hivatalnál január közepéig 156 külföldön élő, de bejelentett sellyei lakhellyel rendelkező személy érdeklődött a levélben szavazásról, a város szóvivője szerint ez éppen háromszorosa a négy évvel ezelőtti adatoknak. Akkor 52 kérelem érkezett a városházára, négy évvel korábban pedig még kevesebb, mindössze húsz darab. Dajana Hanesová elmondta, főként Csehországból és Németországból jöttek kérelmek, de Svájcból, Nagy-Britanniából, Hollandiából, sőt Thaiföldről is érdeklődtek.

Mivel a levélben szavazásra való jelentkezés határideje január 10-én lejárt, így ez a szám már biztosan nem fog növekedni.

A Szlovák Hírügynökség egy másik közleményében arról ír, Szakolcán is nagyságrendekkel nagyobb az érdeklődés. Százkét érdeklődés futott be, holott korábban, 2016-ban, mindössze 26-an kívántak levélben szavazni.

Hasonló a trend az ország több, jelentős magyar lakossággal rendelkező városában is. Peter Paška, Galánta polgármestere közölte, a városi hivatalba 2016-hoz képest háromszor annyi, 94 darab igénylés futott be. A dunaszerdahelyi városi hivatal arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy náluk is hasonló a trend, növekedett a kérvények száma. Elmondták, 94 igénylés érkezett, amely jóval több, mint 2016-ban volt. Ugyanez a helyzet Komáromban (184), Királyhelmecen (37), Tornalján (34) és Füleken (27) is. A szűk harmincezres Losoncon, ahol mára jócskán  tíz százalék alatt van a magyarság aránya, egészen elképesztő az érdeklődés, különösen ha összevetjük például Dunaszerdahely, Komárom vagy Galánta hasonló számaival. Itt ugyanis 319 személy adta be kérvényét a január 10-ei határidőig. A régió másik nagyobb városa, Rimaszombat is szép számmal kapott igényléseket, 225 futott be hozzájuk. Újvárban is rekordszámú kérvényt regisztráltak (298-at), a városi hivatal munkatársa kérdésünkre elárulta, gyakorlatilag minden kontinensre küldtek ki szavazólapot, az Egyesült Államoktól Ausztráliáig. Rozsnyón is érdeklődtünk, de ott, az összes önkormányzattól egyedüliként, nem voltak hajlandóak telefonon válaszolni kérdésünkre. Így elektronikus levélben fordultunk az önkormányzathoz, amint visszajeleznek, frissítjük a cikket.

Bár messzemenő következtetéseket levonni nem érdemes, a fenti adatokból jól látszik, szokatlanul nagy az érdeklődés a februári választás iránt.

Természetesen az igénylések nem jelentenek ugyanannyi voksot is, hiszen a kiküldött szavazólapokat még vissza is kell kapnia a választási irodáknak, de a trend igenis létezik. Érdekes lenne tudni, hogy a leadott igénylések között mekkora külföldön élő és dolgozó felvidéki magyarok aránya, de erre gyakorlatilag semmi esély. Az önkormányzatok ilyen felmérést nem végeznek, és ki sem adhatják az igénylők adatait.

A témával kapcsolatban megkérdeztük hetilapunk, a Magyar7 közéleti rovatának vezetőjét, Kolek Zsoltot. Kollégánk elmondta, az alacsonyabb választási részvétel rendszerint azoknak a pártoknak kedvez, amelyek stabil szavazótáborral rendelkeznek, törzsválasztóik nagy számban jelennek meg az urnáknál. A nagyobb pártok közül a korábbi választásokon a HZDS, később a Smer-SD mondhatta magáénak a legstabilabb szavazótábort. Hasonló jelenséget tapasztalhattunk a szlovák kereszténydemokraták, illetve az MKP választási szerepléseit megfigyelve. Az elmúlt választások alkalmával a magyarok által lakott déli járások többségében a szavazókedv rendre elmaradt az országos átlagtól. Ezzel is magyarázható, hogy ugyan az MKP 2010 óta lényegében megőrizte szavazótáborát, az országosan nagyobb szavazási hajlandóság miatt a párt nem tudta átlépni a parlamenti küszöböt. A februári választásokon az elemzők a korábbiaknál némileg magasabb részvételt jósolnak: a jelenlegi ciklus nagy figyelmet kiváltott ügyei miatt, amilyen a Kuciak-gyilkosság is volt, megnőtt a választók érdeklődése a közügyek iránt.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.