2021. december 22., 11:03

Az év elején újra fellángol a Tisztítótűz: Bödör, Gašpar és még sokan mások állnak hamarosan bíróság elé

Megtörtént a vádemelés Szlovákia történelmének egyik legkiterjedtebb korrupciós ügyében. A Tisztítótűz (Očistec) néven elhíresült akcióban olyan közismert figurák érintettek, mint Norbert Bödör oligarcha vagy az alig pár hete szabadlábra helyezett Tibor Gašpar, az ország egykori rendőrfőkapitánya. 

gaspar
Tibor Gašpar érkezik a szabadlábra helyezéséről döntő tárgyalásra.
Fotó: TASR/AP

Az alábbiakban egy a Sme napilap által készített összeállítás alapján kérdezz-felelek formában foglaljuk össze, mi várható a következő hónapokban. Az aktualitást az adja, hogy kedden a különleges ügyészség bejelentette, végzett az előzetes munkával és 11 személy ellen vádemelési javaslatot nyújtanak be. 

Mit jelent a vádemelési javaslat beadása?

Az ügyészség ezzel jelzi, hogy végzett a szükséges vizsgálatokkal, melynek alapján úgy látják, a bizonyítékok vannak annyira erősek, hogy a speciális büntetőbíróság elé kerüljön az ügy. Bödör és Gašpar mellett Peter Hraško, a NAKA egykori igazgatója és Robert Krajmer, a korrupcióelennes egység vezetője is ott ülhet majd a vádlottak padján.

Mi a vád?

A vádirat 181 oldalon tárgyalja azt a 20 feltételezett bűncselekményt, amelyet a vádlottak számlájára írnak. A vizsgálat során készült iratok terjedelme több mint 18 ezer oldal. A vádak listája igen hosszú: bűnpártolás, bűnszervezet létrehozása, hatalommal való visszaélés, korrupció és hasonlók. A vádirat szerint a rendőrség berkein belül működő bűnszervezet csúcsán Norbert Bödör állt, a szervezet létrehozásában pedig elsősorban az akkori rendőrfőkapitány, Tibor Gašpar volt a segítségére. Bödör az ügyészség szerint tulajdonképpen a rendőrfőkapitányon keresztül irányította több nyomozás, például a Doprastav vagy a Váhostav ellen irányuló vizsgálatok, menetét. A csoporttal együttműködhetett az azóta nem jogerősen elítélt Dušan Kováčik különleges ügyész is. 

Mi jön most?

A speciális büntetőbíróságnak, konkrétabban Michal Truban bírónak kell eldöntenie, hogy elfogadja-e a vádemelési javaslatot. Truban munkáját számos kritika érte az elmúlt hónapokban. Munkájával kapcsolatban fenntartását fejezte ki a legfelsőbb bíróság is, például azért, mert 2020 nyarán nem helyezte vizsgálati fogságba Norbert Bödört. Jövő év elején Truban emiatt fegyelmi tárgyalás elé néz, elképzelhető a lefokozása is - írja a Sme. elképzelhető tehát, hogy végül nem is ő tárgyalja majd a Tisztítótűz-akció vádlottjainak (ha lesznek ilyenek) ügyét. 

Kik tanúskodnak majd?

A Tisztítótűz-ügy kapcsán a szakértők szerint különösen fontos lehet a tanúk és a vádalkut kötő gyanúsítottak szerepe. Bödör ellen például szinte biztosan vall majd Ľudovít Makó, a pénzügyőrség nyomozóinak egykori feje, illetve Bernard Slobodník és Pavol Vorobjov, két korábbi rendőr is. Összesen eredetileg mintegy 21 személyt vádoltak meg, de vádemelési javaslatot csak 11 ellen kezdeményeztek, éppen az együttműködő gyanúsítottak miatt. 

Milyen büntetésre számíthatnak az érintettek?

Mivel még el sem indult a tárgyalás, nem, hogy ítélet született volna, erről még korai részleteiben beszélni. Azt azonban nem árt kihangsúlyozni, hogy szinte minden vádpont szervezetett csoportban elkövetett, így minősített bűncselekményekről van szó. Bödört például több bűncselekménnyel is gyanúsítják, de csak a lefizetésekért öttől tíz évig terjedő szabadságvesztésre számíthat. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.