2021. október 29., 14:05

Az ápolók elégedetlenek, rendes béremelést most sem kapnak

Szlovákiában nem olyan ritka, hogy egy húszéves gyakorlattal rendelkező egyetemi képzettségű egészségügyi nővér annyit keres, mint egy bolti elárusító, amin változtatni kell.

201608111451490.nover01.jpg

A képviselők rövidesen jóváhagyják a jövő évi költségvetést, amellyel – annak ellenére, hogy nagyobb gondok nélkül megszavazta a kormány – mondhatni egyik miniszter sem elégedett. Mária Kolíková igazságügyi miniszter már most felhívta a figyelmet, hogy nem lesz elegendő pénz a börtönök üzemeltetésére, a közlekedési tárca vezetője, Andrej Doležal meg azért elégedetlenkedett, mert a tárcájának elkülönített pénz nem elég az építési projektek folytatására.  De boldogtalanok a pedagógusok is, mert idén sem lesz náluk béremelés, ami tulajdonképpen a közigazgatás valamennyi alkalmazottjára áll, a pénzhiány miatt ugyanis már másodszor fagyasztották be az évente egyébként automatikusan valorizálódó béreiket.

Igor Matovič pénzügyminiszter azzal érvel, hogy az államnak nincs elég pénze, az elmúlt évben a járványhelyzet és a vele járó váratlan kiadások következtében 10 százalékponttal megnövekedett az államadósság,

s elértre az eddigi legmagasabb szintjét az önálló Szlovákia megalakulása óta. Ami azt jelenti, hogy takarékoskodni kell, írja a postoj.sk portál.

Botrányosan alacsony fizetés

Egyedül csak az egészségügyi dolgozók bérét valorizálják az elkövetkező évben, akiknek ezáltal 3,6 százalékkal növekszik a bérük jövőre. Az egészségügyi dolgozók mégis elégedetlenek, különösen az ápolók, akik már régóta harcolnak a fizetésemelésekért.

Az ápolók botrányosnak tartják, hogy a kormány egy évvel a járvány miatti csúcsüzem után sem emelte a béreiket. Véleményük szerint a béreik megalázóan alacsonyak, amiből az látszik, hogy az állam nem értékeli a munkájukat.

A nővérkamara szerint egy ápolónő bruttó átlagkeresete jelenleg nem éri el a 972 eurót, miközben ez az adat csak a kórházi ápolókra vonatkozik, azoknak, akik járóbeteg-szakrendelőkben vagy a szociális otthonokban dolgoznak, ennél is alacsonyabb a bérük. Ráadásul nem érvényes rájuk az automata sem, amely alapján jövőre legalább 3,6 százalékkal növekedne az ápolók fizetése. A szociális otthonokban dolgozó egészségügyi ápolókat ugyanis többnyire a közigazgatási törvény alapján foglalkoztatják, és az idei fizetésük 855 euró. A járóbeteg-szakrendelők ápolóit gyakran az azt létesítő orvos alkalmazza, ezért rájuk semmilyen szabály nem vonatkozik, a fizetéseik pedig szintén alacsonyabbak.

Az ápolónők elvándorlása

A bér ezért nem jelent motivációt az ápolók számára ahhoz, hogy a szakmában maradjanak, és a járvány ezt a helyzetet csak tovább rontotta. Pedig Szlovákiában már a járvány előtt is gond volt az ápolóhiánnyal. Amíg az Európai Unióban átlagosan 8,4 nővér jut ezer lakosra, addig Szlovákiában mindössze 5,4. Így aztán a kórházi osztályokon dolgozó ápolónők gyakran nagyszámú beteget látnak el, ami az egészségügyi ellátás minőségén is megmutatkozik.

Ez is hozzájárult ahhoz, hogy Szlovákiában nem hoztak létre úgynevezett ideiglenes járványkórházakat, mint sok más országban annak érdekében, hogy minél több koronavírusos betegen segítsenek. Ideiglenes kórházakat ugyan építhettünk volna, de nem lett volna, aki ápolja bennük a betegeket. Az ápolónők, akik már rendes körülmények közt is nagy számú beteget láttak el, a járvány idején lényegesen nehezebb körülmények között dolgoztak.

Többen napi tíz órát töltöttek a speciális védőruhában, ebéd- és más szünet nélkül. Amikor a helyzet kicsit lecsillapodott, logikusan következett az ápolók, de az orvosok elvándorlása is.

Sokuk számára a járvány idején szerzett tapasztalatok jelentették az utolsó cseppet a pohárban, hogy úgy döntsenek, elhagyják a szlovák egészségügyi rendszert.

Csak szeptember elejéig több mint 700 nővér távozott, a kamara becslései szerint idén összesen 1500-an hagyhatják el az egészségügyet.

Ha úgy döntenek, hogy külföldre mennek, a leggyakoribb úticél Csehország, amin nincs is mit csodálkozni. Tavaly egy ápolónő átlagkeresete a szomszédunknál elérte az 1850 eurót, ami lényegesen több, mint nálunk.

Amikor a prioritás mégsem prioritás

Igor Matovič még januárban miniszterelnökként kijelentette, hogy senki sem érdemli meg jobban a támogatásunkat, mint az egészségügyi ápolók. A fizetésemelésüket Vladimír Lengvarský miniszter is prioritásaként jelölte meg a költségvetési tárgyalásokon, de végül csak annyit ért el, hogy nem fagyasztják be a fizetéseiket.

Az ápolók alacsony béreinek problémája már évtizedek óta húzódik, mint a rétestészta, és most a nehéz járványév után úgy tűnt, még megoldása is lesz.

Mégsem történt így, s pillanatnyilag úgy tűnik, az egészségügyi tárca nem nagyon veszi észre az ápolóhiány problémáját.

Amikor a képviselők arra figyelmeztették a minisztériumot, hogy a béremelés elmaradásával csak egy újabb elvándorlást támogatunk, Lengvarský azt felelte, a tárca össze fogja hasonlítani a fizetéseiket a szomszédos országokéval. Mivel Szlovákiában már most is több mint 14 ezer ápoló hiányzik, az ember azt gondolná, ezt már rég megtették. Egyelőre azonban a kórházi rendszer reformjával vagyunk elfoglalva, amelyre szükség van ugyan, de ha nem lesznek egészségügyi szakemberek a kórházakban, teljesen hiábavaló lesz, véli a postoj.sk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.