2023. január 9., 13:31

Az anya és az apa is kaphat gyermekgondozási segélyt. Mutatjuk, meddig

Az apa és az anya is kérelmezheti a gyermekgondozási segélyt, amelynek januárban megváltozott a nagysága.

kisgyerek
Fotó: Pixabay

Az illetékes hatóság (pl. bíróság) döntése alapján a gyermek anyja vagy apja, a gyermek anyjának férje, a gyermek apjának a felesége, valamint a gyermeket gondozó személy is megkaphatja a segélyt, írja a pravda.sk portál.

A segély nem jár automatikusan, igényelni kell.

A gyermekgondozási szabadságra való jogosultság általában a szülés várható időpontját megelőző nyolcadik-hatodik héten, míg a segély a jogosultság keletkezését követő 34 hétben vehető igénybe.

Ez az időtartam lehet rövidebb (pl. ha az anya úgy dönt, hogy korábban kezd dolgozni, hamarabb megszűnik a szülési szabadságra való jogosultsága is) vagy hosszabb (pl. egyedülálló nő esetén 37 hét biztosított, vagy ha a biztosított két vagy több gyermeket szült egyidejűleg és a megszületett gyermekek közül legalább kettőt gondoz, legfeljebb 43 hétig vehet ki szülési szabadságot).

A segély igénybevételének szükséges feltétele, hogy az anyának (vagy más biztosítottnak) az anyasági szabadság megkezdésekor legyen betegbiztosítása

vagy ettől az időponttól számítva védelmi időszakban legyen. Ugyanakkor teljesíteni kell a születést megelőző két éven belüli legalább 270 napos egészségbiztosítás tartamának feltételét a gyermek anyja esetében, illetve a gyermek más biztosított gondozásába vétele előtt.

Ugyanakkor teljesülnie kell annak a feltételnek is, hogy a szülési szabadságoz igénybe vevő személynek a születést megelőző két éven belül legalább 270 napig volt betegbiztosítása.

Mekkora a gyermekgondozási segély nagysága?

A segély napidíjának maximális összege eléri az 59,72 eurót. Ez azt jelenti, hogy a Szociális Biztosító maximum havi 1791,70 eurót (30 napos hónap esetén) vagy 1851,40 eurót (31 napos hónap esetén) fizet ki havonta.

A gyermek apja akkor jogosult gyermekgondozási segélyre, ha ő vállalja a gyermek felügyeletét, és egyúttal teljesíti a törvényben meghatározott valamennyi feltételt.

Ilyen helyzet legkorábban a szülés után hat héttel, a gyermek édesanyjával történt egyeztetés után fordulhat elő, illetve korábban, ha az anya egészségügyi okokból nem tudja ellátni a gyermekét. A gyermek hároméves koráig tarthat a legtovább.

A szülési szabadságot az apa a gyermek gondozásba vételétől számított 28 hétig kapja, ha két vagy több gyermeket vállal, 37 hétig. Ha egyedülálló apáról van szó, 31 hét szülési szabadságra jogosult.

Az alatt az idő alatt, amíg az apa kapja a gyermekgondozási segélyt, a gyermek anyja nem kaphat gyermekgondozási segélyt ugyanaz után a gyermek után, sem családi pótlékot a munkaügyi hivataltól.

Ez esetben a gyermekgondozási segély igénybevétele alatt a gyermek apjának nem lehet olyan munkaviszonyából származó bevétele, amelyből gyermekgondozási segélyt folyósítanak, és amelyben a munkáltatóval szerződésben megállapodott. Más jövedelme lehet, de biztosítania kell a gyermek számára ugyanazt a gondoskodást, amelyet az anya biztosított számára a gyermekgondozási segély átvétele előtt. Ez azt jelenti, hogy nem elég csak formális megállapodást kötni az anyával, hanem ténylegesen át kell vennie a gyermek felügyeletét.

Tudatosítani kell, hogy a gyermekgondozási segélyt a társadalombiztosítási törvény a gyermekgondozás során felmerült keresetkiesés kompenzációjaként határozza meg.

Nem teszi lehetővé azt az esetet, hogy más biztosított (apa) általi gondozásba vétel esetén a gyermekről a nagyszülők vagy egy további személy gondoskodik, illetve óvodába jár.

Az is lehetséges, hogy az anya és apa egyidejűleg kapja meg a gyermekgondozási segélyt ugyanabban az időszakban. Ebben az esetben az alapfeltételek teljesítése mellett minden szülőnek gondoskodnia kell egy másik gyermekről is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.