Az állampolgársági törvényt módosítaná a szaktárca, a magyar képviselet és Ondrej Dostál sem ért egyet a tervezettel
Már októberben átadná a kormánynak a belügyminisztérium az állampolgársági törvény módosító javaslatát, a tervezettel azonban nem értenek egyet a magyar pártok képviselői, ahogy Ondrej Dostál, az SaS képviselője sem.
Alapvető kifogásuk a módosító javaslattal szemben, hogy az
nem a 2010 előtti állapotba helyezné vissza az állampolgárságról szóló szabályozást,
2010 előtt ugyanis még fel lehetett venni más ország állampolgárságát anélkül, hogy a szlovákot automatikusan elveszítettük volna.
A Most-Híd emiatt keresetettel él az alkotmánybíróságnál, valamint felkéri Zuzana Čaputová köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a törvényt.
A belügyminisztérium sajtóosztálya szerint a javaslat még nem került véglegesített formába,
október elején erről már tárgyaltak Bukovszky Lászlóval, a kormány kisebbségügyi biztosával, Ondrej Dostál képviselővel és a magyar pártok képviselőivel.
Dostál viszont már október elsején csalódottságának adott hangot egy közösségi oldalon írt bejegyzésében.
- írta.
Az SaS képviselője szerint az ilyen típusú változtatás továbbra sem elégséges, és igazságtalan is,
mert így továbbra is elveszítik szlovák állampolgárságukat azok, akik Szlovákia területén élnek, vagy a másik állam területén még nem élnek legalább három éve.
Dostál hozzátette, ez ügyben biztosan tovább fognak harcolni.
Ahogy arról korábban is írtunk, az MKP, a Most-Híd és az Összefogás szerint a tervezet nem oldja meg azon, több mint 3400 ember ügyét, akiket a tíz éve érvényben lévő törvény szerint fosztottak meg az állampolgárságuktól.
A jelenleg parlamenten kívüli pártok szerint
a most tervezett módosítás azt sem zárja ki, hogy a jövőben bárki, bármikor, az akaratán kívül elveszítse a szlovák állampolgárságot.
A javaslat ugyan finomítja a jelenlegi szabályozást, de
a Szlovákiában élő magyarok számára semmilyen megoldást nem kínál.
Szlovák állampolgárságot a módosító javaslat szerint azok is szerezhetnének, akiknek legalább az egyik szülője, nagyszülője, vagy dédszülője szlovák származású. Csehország állampolgárainak pedig nem kellene igazolniuk a megfelelő szlovák nyelvi tudásukat, mégis Szlovákia állampolgárai lehetnének.
A belügyminisztérium javaslata szerint a módosított törvény 2021. február 1-jén lépne érvényre.